تهدید مجدد ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک

رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه اعلام کرد: تر کیه در صورت لزوم علیه اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) دست به عملیات نظامی جدید خواهد زد.


به گزارش خبرگزری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی المحیط، ژنرال یاشار بویوکانیت، رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه در جمع خبرنگاران در آنکارا اعلام کرد: عملیات نظامی که پایگاه‌های حزب پ ک ک در شمال عراق را هدف قرار داده بود بسیار موفقیت آمیز بود.


وی افزود: ما باید به اعضای حزب پ ک ک درسی مهم می‌دادیم و این کار را نیز کردیم.


رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه ادامه داد: البته درس‌های دیگری نیز وجود دارد که باید به این حزب بدهیم. و در صورت لزوم دست به عملیات دیگری خواهیم زد. چرا که هنوز مرحله‌ی مبارزه با تروریسم پایان نیافته است.


بویوکانیت هم‌چنین اظهار داشت: توقف عملیات و خروج نیروهای ترکیه از شمال عراق بنا بر تصمیم‌گیری خود ترکیه صورت گرفت و نه آمریکا و هیچ گروه دیگری در داخل ترکیه نیز دخالتی در این امر نداشته است. اگر کسی بتواند اعمال فشار آمریکا علیه ارتش ترکیه جهت خروج نیروهایمان از خاک عراق را ثابت کند من لباس نظامی را از تنم در می‌آورم.


وی خاطر نشان کرد: اتهاماتی از این قبیل نه تنها به ضرر ارتش است بلکه به ضرر کل ترکیه است.


بویوکانیت تصریح کرد: در عملیات اخیر ارتش ترکیه تنها پایگاه‌های اصلی حزب پ ک ک در منطقه الزاب که در بر گیرنده سیصد تن از اعضای این حزب بود هدف قرار داده شد و در این عملیات ۲۴۰ تن از اعضای حزب پ ک ک کشته شدند.


رییس ستاد ارتش ترکیه افزود: سلاح به تنهایی هرگز مشکل کرد‌ها را حل نخواهد کرد. بلکه باید از راه‌حلهای مناسب دیگر نیز برای این مساله استفاده کنیم.


هم‌چنین فرمانده‌ی نیروهای زمینی ارتش ترکیه نیز خاطر نشان کرد: گروه‌هایی هستند که جوانان کرد ترکیه را به پیوستن حزب پ ک ک تشویق می‌کند.


وی افزود: این جوانان در راستای قول‌هایی که در زمینه‌ی بهبود اوضاع اقتصادی‌شان در منطقه‌ی جنوب شرق اناتولی که کردنشین است دریافت می‌کنند به حزب پ ک ک می‌پیوندند اما عملیات ارتش ترکیه علیه تروریسم سریعتر به این وضعیت خاتمه خواهد یافت.


باسبوغ اظهار داشت: تعداد اعضای حزب پ ک ک که در شمال عراق مستقر هستند بین ۲۳۲۰ تا ۲۶۴۰ تن است که ۲۴۰ تن از آنها کشته شده‌اند.