توصیه‌های مسؤولان بهداشتی برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان؛

به دنبال تایید یک مورد آنفلوآنزای پرندگان در ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه‌ای، اکیدا به هموطنان توصیه کرد نکات بهداشتی پیشگیری از آنفلوآنزای پرندگان را جدی بگیرند و ضمن خودداری از تماس با پرندگان اهلی و وحشی در حد امکان، در صورت ناگزیری از تماس با پرندگان و انجام کارهایی نظیر سر بریدن، پر کندن، خالی کردن شکم و حتی دست زدن به تخم پرندگان دست‌های خود را به دقت با آب و صابون بشویند.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، وزارت بهداشت همچنین به شهروندان توصیه کرده است که اگر پرنده‌ای در محل زندگی‌شان تلف شده بلافاصله مراتب را به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی – درمانی یا خانه بهداشت اطلاع دهند و برای پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان به توصیه‌های مسؤولان بهداشتی و کارکنان سازمان دامپزشکی توجه کنند.
در ضمن این توصیه‌های همچنین تاکید شده است: پرندگان اهلی را داخل قفس نگهداری کنید؛ به کودکان خود بیاموزید از آغوش گرفتن و نوازش کردن پرندگان جدا خودداری کنند؛ چنانچه به تب، سردرد، گلودرد، سرفه یا اسهال دچار شدید از خود درمانی پرهیز کرده و به پزشک مراکز بهداشتی – درمانی مراجعه کنید؛ برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوانزای پرندگان غذاهای حاوی گوشت ماکیان مانند جوجه کباب و همبرگرهای تهیه شده را با درجه حرارت ۷۰ درجه سانتیگراد حداقل به مدت ۳۰ دقیقه طبخ کنید؛ برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوانزای پرندگان از مصرف تخم‌مرغ نیمه پز، خام یا شل پرهیز و تخم‌مرغ‌ها را به صورت کاملا پخته مصرف کنید.وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تا به حال هیچ موردی از انتقال بیماری آنفلوآنزای پرندگان به پرندگان اهلی و انسان رخ نداده است، می‌افزاید: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در پرندگان وحشی مهاجر در منطقه محدودی از تالاب انزلی رخ داده و با اقدامات به موقعی که توسط سازمان دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت انجام شده، تا به حال هیچ موردی از انتقال بیماری به پرندگان اهلی و انسان رخ نداده است و این بیماری در تعدادی از پرندگان مهاجر محدود، باقیمانده و کنترل شده است.


این وزارتخانه در اطلاعیه خود از هموطنان درخواست کرده است که از شکار پرندگان وحشی و عرضه آن خودداری کنند و در صورتی که در منزل مرغ، خروس و یا سایر پرندگان خانگی نگهداری می‌کنند آنها را در قفس نگهداری کرده و از رها سازی آنها در محیط خودداری کنند.


بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصرف گوشت مرغ در صورت طبخ در حرارت ۷۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۲۰ دقیقه هیچگونه محدودیتی نداشته همچنین مصرف تخم مرغ آب پز و کامل پخته شده بلامانع است.


توصیه بهداشتی برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان


معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انتشار اطلاعیه‌ای ۱۰ توصیه بهداشتی را به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان توصیه کرد.


به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، این توصیه‌های بهداشتی دهگانه عبارتند از:


از دست زدن به پرندگان اهلی و وحشی و تماس با گوشت خام، پر، مدفوع و سایر مواد زائد آنها خودداری کنید.


هرگونه مرگ و میر پرندگان اهلی و وحشی، حتی در تعداد کم را به مراکز بهداشتی گزارش دهید.


مرغ، خروس و سایر پرندگان خود را در فضای باز رها نکنید و از تماس آنها با پرندگان وحشی جلوگیری نمایید.


از مصرف گوشت نیم پز، تخم مرغ خام و نیم پز خودداری کنید.


در صورت تماس با پرنده یا محصولات پرندگان اهلی و وحشی، کندن پر پرندگان یا دست زدن به تخم آنها، دست‌های خود را به دقت با آب و صابون بشویید.


کودکان را از حضور در مرغداری‌ها و مراکز نگهداری و پرورش هر نوع پرنده منع نمایید.


افرادی که در تماس با پرندگان آلوده یا تلف شده هستند به دقت به علائم این بیماری در بدن خود توجه و در صورت مشاهده آنها به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.


این علائم عبارتند از: شروع ناگهانی بیماری با تب و لرز، سردرد، درد عضلانی، بی حالی، بی اشتهایی، ریزش اشک، سوزش و قرمزی چشم، سرفه خشک، درد شدید گلو، انسداد و ترشح از بینی.


واکسن آنفلوآنزای انسانی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان جلوگیری نمی‌کند و این واکسن فقط در افرادی که در معرض خطر آنفلوآنزای انسانی یا عوارض شدید آن هستند تجویز می‌شود.


بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی بوده و از طریق ترشحات تنفسی هنگام سرفه، عطسه و ترشحات بینی منتقل می‌شود. رعایت نکات بهداشتی فردی همچون شست‌وشوی دست‌ها پس از عطسه و سرفه، استفاده از دستمال تمیز موقع سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی، خودداری از روبوسی و دست دادن با دیگران، انتقال بیماری را کاهش می‌دهد.


مهمترین اقدام کنترلی آنفلوآنزای پرندگان شامل شناسایی و معدوم کردن سریع کلیه پرندگان بیمار یا تماس یافته، دفع مناسب لاشه‌ها و قرنطینه و ضد عفونی کردن مرغداری‌ها می‌باشد.


جلوگیری از تماس پرندگان وحشی باعث پیشگیری از انتشار ویروس‌های بیماریزا در بین پرندگان اهلی می‌گردد.


معاون سلامت وزارت بهداشت:


مرغ و تخم‌مرغ‌های موجود در کشور سالم و مصرف آنها بلامانع است


معاون سلامت وزارت بهداشت با اعلام این که خوشبختانه مورد مثبتی از آنفلوآنزای پرندگان در مرغداریها و پرندگان صنعتی گزارش نشده است، تاکید کرد: هم اکنون مرغ و تخم‌مرغ‌های موجود در کشور سالم و مصرف آنها بلامانع است.


دکتر سید مؤید علویان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این مطلب اظهار کرد:‌ طی ۵ ماه گذشته به لحاظ اقدامات مشترک وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی کشور و سازمان محیط زیست علی‌رغم وجود بیماری در کشورهای همسایه موردی از بیماری در داخل کشور گزارش نشد اما هم اکنون پرندگان مهاجر وحشی در تالاب انزلی به آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شدند.


وی با تاکید بر این که وزارت بهداشت همه تلاش خود را در جهت جلوگیری از انتقال آن به انسان به کار می‌بندد، در ادامه از هموطنان خواست به منظور پیشگیری از انتقال و سرایت بیماری از شکار پرندگان وحشی و عرضه آنها جدا خودداری کنند.


دکتر علویان در پایان یادآور شد: بررسی‌های انجام شده در داخل و خارج کشور وجود آنفلوآنزای پرندگان را در پرندگان مهاجر وحشی در تالاب انزلی تایید کرده‌اند.


استنشاق ریز قطرات آلوده مهمترین راه انتقال 


عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوآنزا نیز از هموطنان خواست از تماس با پرندگان بومی و غیر بومی در مناطق آلوده قویا خودداری کنند.


دکتر مردانی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا، با بیان این که آنفلوآنزای پرندگان از سه راه عمده به انسان منتقل می‌شود، گفت: انتقال از پرنده به انسان، انسان به انسان و محیط اطراف و آب آلوده به فضولات پرندگان به انسان صورت می‌گیرد.


وی مهمترین راه انتقال را تماس با پرندگان دانست و افزود: مهمترین راه انتقال از طریق استنشاق ریز قطرات آلوده و در پی آن به ریه انسان وارد می‌شود.


وی کارگران مرغداری، شکارچیان و به طور کلی افراد در تماس با مرغ و ماکیان را مهمترین افراد در معرض خطر آنفلوآنزای پرندگان عنوان کرد و افزود: افراد در کار خرید و فروش پرندگان وحشی و اهلی از جمله افرادی هستند که در معرض خطر ابتلای آنفلوآنزای پرندگان قرار دارند.


وی با تاکید بر این که باید راههای انتقال این بیماری به مردم مناطق آلوده آموزش داده شود، به خانواده‌ها مبنی بر جلوگیری از برقرار کردن تماس کودکان با مرغ خانگی و پرندگان هشدار داد و اظهار کرد: شکارچیان تا اطلاع ثانوی از خرید و فروش پرندگان وحشی و اهلی در مناطق آلوده قویا خودداری کنند.


مردانی با تاکید بر این که راه انتقال بیماری از انسان به انسان راه شایعی محسوب نمی‌شود، به ایسنا گفت: زنان روستایی از شست‌وشوی ظروف و لباس در کنار رودخانه و با آب آلوده به فضولات پرنده در مناطق آلوده جدا خودداری کنند.


وی با تاکید بر این که تا کنون هیچ موردی از ابتلای آنفلوآنزای پرندگان از طریق خوردن مرغ و ماکیان گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: هموطنان آگاه باشند که خوردن مرغ هیچ اشکالی ندارد ولی بهتر است مرغ و فرآورده‌های آن به صورت پخته در ۷۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه طبخ شود.


مرغ را با دستکش بشویید


دکتر مینو محرز متخصص بیماریهای عفونی نیز در گفت‌وگو با ایسنا نسبت به انتقال بیماری از طریق انسان به انسان هشدار داد و اضافه کرد: با وجود این که هنوز این بیماری از طریق انسان به انسان منتقل نشده ولی خطر آن وجود دارد که در این صورت جهان با بحرانی جدی مواجه خواهد شد.


این متخصص بیماریهای عفونی با بیان این که آنفلوآنزای پرندگان از طریق تماس با پرندگان آلوده منتقل می‌شود، اعلام کرد: ‌اما مرغ پخته نمی‌تواند منتقل کننده آنفلوآنزای مرغی باشد.


وی همچنین افزود: در صورت شیوع و همه‌گیری آنفلوآنزای مرغی در هر جامعه، ۲۵ درصد افراد دچار آن می‌شوند که درصد بالایی از این افراد می‌میرند.


دکتر محرز بهترین راه جلوگیری از شیوع این بیماری را کنترل شدید طیور دانست و توصیه کرد: همه افراد احتیاط ‌های لازم را بکنند و به خصوص زنان خانه‌دار، مرغ را با دستکش بشویند و از تماس مستقیم با آن بپرهیزند.


با آنفلوآنزای پرندگان بیشتر آشنا شویم


آنفلوآنزای مرغی نوع بیماری عفونی است که عامل مؤثر آن ویروس آنفلوآنزای طیور است. ویروس آنفلوانزا به طور طبیعی در بین پرندگان شایع می‌شود. پرندگان وحشی در سراسر جهان این ویروس را در روده خود به همراه دارند اما معمولا از این ویروس بیمار نمی‌شوند در عین حال بیماری آنفلوانزای مرغی بسیار مسری است و می‌تواند برخی از پرندگان اهلی و خانگی را مانند مرغ‌ها، اردک‌ها و بوقلمون‌ها را به شدت بیمار کرده و بکشد.


ویروس آنفلوانزای مرغی معمولا انسان‌ها را بیمار نمی‌کند، اما چندین مورد ابتلا به این بیماری در بین انسان‌ها از سال ۱۹۹۷ اتفاق افتاد. ویروس آنفلوانزای مرغی A زیر مجموعه‌های بسیار متفاوتی دارد. علت تفاوت انواع مختلف این ویروس با یکدیگر پروتئین‌های خاصی است که در سطح آن وجود دارد که به ۲ گروه HA و NA تقسیم می‌شود. ۱۶ نوع مختلف از ویروس HA و ۹ نوع مختلف از ویروس NA از زیر مجموعه‌های ویروس نوع A تا کنون شناخته شده است. همچنین ترکیبات بسیار متفاوتی از پروتئین‌های HA و NA امکانپذیر است. تمام زیر گرو‌ه‌های شناخته شده از ویروس نوع A در پرندگان یافت می‌شود. اما وقتی ما راجع به ویروس آنفلوانزای مرغی صحبت می‌کنیم منظور آن دسته از زیر گروه‌های نوع A هستند که بیشتر در پرندگان یافت می‌شوند. این گونه‌ها معمولا انسان را مبتلا نمی‌کنند گرچه ما ممکن است بدانیم این ویروس‌ها قادر به بیمار کردن انسان‌ها نیز هستند. وقتی درباره ویروس‌های آنفلوانزای انسانی صحبت می‌کنیم منظور زیر گروه‌هایی است که به طور گسترده در بین انسان‌ها شایع می‌شود. در حال حاضر تنها ۳ نوع شناخته شده از زیر گروه‌های ویروس A از ویروس‌های آنفلوانزای انسانی شامل H1N1 ، H1N2 و H3N2 وجود دارد. این احتمال وجود دارد که برخی از قسمت‌های ژنتیکی از ویروس‌های فعلی آنفلوانزای انسانی از پرندگان منشاء گرفته باشد. ویروس‌های آنفلوانزای نوع A دایما در حال تغییر هستند و ممکن است با گذشت زمان انسان‌ها را نیز مبتلا کرده و در بین آن‌ها شیوع پیدا کند.


تب، سرفه، گلو درد و دردهای عضلانی از مهمترین علایم آنفلوآنزای پرندگان


علایم بیماری آنفلوانزای مرغی در انسان شبیه به آنفلوانزای معمولی شامل تب، سرفه، گلودرد و دردهای عضلانی است که به تدریج عفونت چشم، ذات‌الریه و بیماری‌های شدید تنفسی مانند تنگی نفس شدید و نیز سایر ناراحتی‌های شدید و تهدیدکننده حیات بیمار است . با این حال علایم بیماری به این عامل بستگی دارد که مولد بیماری چه نوع ویروسی باشد.


ویروس مزبور در بزاق، ترشحات بینی و فضولات پرندگان آلوده وجود دارد. پرندگان مستعد در صورت تماس با سطوح آغشته به فضولات آلوده به ویروس این بیماری، مبتلا می‌شوند. تصور می‌شود که اکثر موارد ابتلا به این عفونت در بین انسان‌ها در نتیجه تماس افراد با پرنده‌های بیمار یا سطوح آلوده بوده است.


خطر انتقال ویروس از پرنده‌ها به انسان عموما پایین است


مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که داروهای تجویزی برای مقابله با ویروس‌های آنفلوانزای انسانی باید در پیشگیری از بروز این عفونت در بین انسان‌ها موثر باشد. اما ویروس آنفلوآنزا می‌تواند در برابر این داروها مقاوم شود، بنابراین این داروها ممکن است همیشه تاثیر نکنند. لذا انجام مطالعات گسترده‌تر برای اثبات تاثیر این قبیل داروها مورد نیازست. خطر انتقال ویروس از پرنده‌ها به انسان عموما پایین است چرا که این ویروس اساسا در بین پرندگان شایع می‌شود و معمولا انسان را آلوده نمی‌کند. اما در هنگام شیوع گسترده بیماری بین طیور به ویژه پرندگان و مرغ‌های خانگی خطر احتمالی انتقال آن به انسان‌هایی که در تماس با پرندگان یا محیط‌های آلوده هستند افزایش پیدا می‌کند. نمونه‌ این امر شیوع بیماری از نوع ویروس H5N1 در میان طیور آسیا و اروپاست که بین انسان‌ها نیز شایع شده و منجر به بیماری و مرگ برخی از آنها شده است.


در چنین مواقعی انسان‌ها باید از تماس با پرندگان و فضاهای آلوده خودداری کنند و هنگام پخت و پز نیز مراقب باشند. شیوع آنفلوانزای مرغی H5N1 در اواخر سال ۲۰۰۳ و اوایل سال ۲۰۰۴ در میان طیور ۸ کشور آسیایی از جمله کامبوج، چین، اندونزی، ژاپن، لائوس، کره جنوبی، تایلند و ویتنام آغاز شد. در آن زمان بیش از ۱۰۰ میلیون پرنده در کشورهای آلوده یا در اثر ابتلا به بیماری مردند و یا برای کنترل شیوع بیماری کشته شدند در ماه مارس سال ۲۰۰۴ اعلام شد که شیوع بیماری کنترل شده است. اما در اواخر ژوئیه ۲۰۰۴، شیوع جدید ویروس H5N1 در چندین کشور آسیایی از جمله کامبوج، چین، اندونزی، قزاقستان، مالزی، مغولستان و منطقه سیبری در روسیه گزارش شد. تصور می‌شود که این شیوع ادامه داشته باشد به طوری که اخیرا از آسیا فراتر رفته و برخی کشورهای اروپایی را نیز در بر گرفته است.


شیوع جهانی آنفلوآنزای پرندگان مخاطرات انسانی فراوانی به دنبال خواهد داشت


چندین مورد ابتلا به این بیماری در بین انسانها از سال ۱۹۹۷ مشاهده شد، لذا شیوع جهانی آنفلوآنزای پرندگان مخاطرات انسانی فراوانی به دنبال خواهد داشت، به طوری که در سال ۱۹۱۸ میلادی بیش از ۵۰۰ میلیون تن در جهان مبتلا شدند که از این بین، حدود ۲۰ میلیون تن جان خود را از دست دادند و آمار این تلفات حدود ۵ برابر مرگ و میر جنگ جهانی اول است.


هم اکنون این بیماری بسیاری از کشورهای دنیا را نیز درگیر کرده به طوری که امسال ۱۶۱ تن به آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شده و ۸۶ تن بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. کشور ویتنام نیز با ۹۳ مبتلا و ۴۲ فوت شده بر اثر این بیماری بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده است.


هشدار رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی:


فروش پرندگان وحشی در شهرستانها خطر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی را افزایش خواهد داد


خرید و فروش پرندگان وحشی در شهرستانها بخصوص شهرهای شمالی کشور، خطر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی را افزایش خواهد داد و مسؤولان مربوطه باید هرچه زودتر از خرید و فروش این پرندگان جلوگیری کنند.


به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر ایرج خسرونیا رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران و رئیس برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی بیماریهای داخلی با اعلام خبر فوق افزود: با توجه به شیوع آنفلوآنزای پرندگان در کشورهای همجوار و انتقال بیماری توسط مرغابی‌ها و غازهای وحشی که به عنوان یک ناقل متحرک براحتی از کشوری به کشور دیگر پرواز می‌کنند و موجب انتقال بیماری می‌گردد، متاسفانه در برخی مناطق شمال ایران به راحتی این طیور که بصورت شکار گرفتار شده‌اند، خرید و فروش می‌شوند.


وی خاطرنشان کرد: با توجه به این که شیوع این بیماری ممکن است فقط از یک پرنده و یا یک انسان آغاز گردد و موجب ایجاد ترس و وحشت و بیماری در جوامع بزرگتر شود، توصیه می‌گردد ادارات دامپزشکی و وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در این امر دخالت کرده و از فروش این طیور جلوگیری بعمل آورند.


رئیس هفدهمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران سرماخوردگی،‌ آنفلوآنزای معمولی، آبریزش بینی، سرفه، تب، سرفه‌های مکرر، تنگی نفس، تپش قلب، بدحالی، ضعف عمومی و اسهال خونی را از علائم ابتلا به آنفلوآنزای مرغی نام برد و تصریح کرد: پزشکان با ملاحظه این علائم تصمیم مقتضی را در مورد نحوه مداوای بیمار خواهند گرفت.