توصیه مهم آیت الله مکارم به مداحان

این مرجع تقلید خطاب به مداحان و سخنرانان گفت: قداست ماه محرم و مجالس عزاداری را حفظ کنید و با برخی گفته‌ها مجلس عزاداری را به انحراف نکشانید.

فارس : در حالی که ماه محرم امسال با تب و تاب کاندیداهای مجلس و احزاب سیاسی مقارن شده، آیت‌الله مکارم شیرازی در تذکر مهمی به مداحان تأکید کرد: هیئات مذهبی نباید سکوی پرشی برای بعضی از احزاب قرار گیرد و نباید مجالس عزاداری مکانی برای تبلیغ گروه خاص سیاسی باشد.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار مداحان سراسر کشور با ایشان، با بیان اینکه کربلا یک حادثه نبوده و بلکه یک جریان تاریخی بود، گفت: باید قیام امام حسین(ع) و اهداف آن حضرت برای همگان تبیین شود تا کسی کربلا را تنها یک حادثه نداند.

این مرجع تقلید با اشاره به هدف قیام عاشورا ادامه داد: ما با برگزاری مراسم عزاداری، به تمام عالمیان اعلام می‌داریم که مدافع مظلوم و در جنگ با ظالمان جهان هستیم و این نشان‌دهنده هدف عاشورایی در کشور است.

ایشان ضمن تأکید بر اهمیت هیأت‌های مذهبی افزود: هیأت‌های مذهبی احیاگر مکتب تشیع هستند. در زمان‌های تاریک و خفقان زمان شاه این هیأت‌ها بودند که باعث زنده شدن مکتب اسلام شدند. در سایه هیئات مذهبی مردم اعتقاد دینی، اخلاق دینی، احکام دینی و مسائل دینی خودشان را یاد می‌گیرند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: اگر این هیأت‌ها به وظایف خود به درستی عمل کنند، آموزشگاهی بزرگ برای احیای مکتب اسلام است و به یقین مورد عنایت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد بود. وجود هیأت‌های مذهبی در حال حاضر، مؤثر و وظایف آنها سنگین است.
آیت‌الله مکارم وظیفه هیئات را مهم و مقدس برشمرد و تأکید کرد: بچه‌ها، جوانان و نسل‌های بعدی را به سوی هیأت‌ها دعوت کنید و با روحیه هیأتی آشنا سازید تا بتوانند در آینده پرچم عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) را برپا داشته باشند.

ایشان حضور جوانان در هیأت مذهبی را سودمند و مفید خواند و افزود: آینده نظام و اسلام و تشیع بوسیله جوانانی که در هیئات مذهبی با برنامه‌ریزی دقیق و شور و عشق خاصی شرکت می‌کنند، بیمه است و هرگاه جوانان از هیئات مذهبی دور شدند، باید احساس خطر کرد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به برخی انحرافات در عزاداری‌ها گفت: باید عزاداری به گونه‌ای باشد که مکتب امام حسین(ع) را احیا کند و در آن جلسات مسائل اسلام و دین زنده شوند.
آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: باید در عزاداری‌ها نماز، زکات و قوانین اسلامی زنده شده و به مردم ارائه گردد.

وی با اشاره به برخی گفته مداحان در مجالس عزاداری گفت: نباید به مردم در عزاداری چراغ سبز برای گناه کردن نشان داد، بلکه باید آنها را از عذاب روز قیامت آگاه ساخت.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دشمنان امروزه از هر روشی برای ضربه زدن به اسلام تلاش می‌کنند، اضافه کرد: محافل مذهبی بهترین مکان برای مبارزه با این انحرافات است و باید در این گونه مجالس جوانان را با توطئه‌های دشمن آشنا نمود.

این مرجع تقلید خطاب به مداحان و سخنرانان گفت: قداست ماه محرم و مجالس عزاداری را حفظ کنید و با برخی گفته‌ها مجلس عزاداری را به انحراف نکشانید.

وی با بیان اینکه مجالس عزاداری مکانی برای تبلیغ نمایندگان نیست، گفت: نباید مداحان برای یک گروه خاص و یا جناح سیاسی در هیئات خود تبلیغات کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان بر جلوگیری از ورود آلات موسیقی به مجالس عزاداری، خواندن سبک‌های مبتذل غربی در عزاداری‌ها، انجام کارهای بدعت آمیز و آسیب زدن به بدن در هنگام عزاداری، همچنین بر افزایش سطح آگاهی‌های مداحان تاکید نمود.

تذکرات آیت‌الله مکارم شیرازی در حالی است که در سال‌های اخیر برخی مداحان مشهور با ورد به بازی‌های سیاسی و استفاده از امکان هیئات بزرگ، فضای معنوی برنامه‌های سالار شهیدان را تحت تأثیر گرایش‌های سیاسی خود قرار داده‌اند.