توصیه های پلیسی را جدی بگیرید


 
images/20070317/dozd.jpg
 
:مجرمان حرفه ای تنها مترصد یک فرصت هستند تا با سوء استفاده از زمان ، مکان و حسن اعتماد شما، اموالتان را با شگرد و شیوه های مختلف سرقت کنند.
توجه به هشدارهای پلیسی موجب خواهد شد ، فرصت لازم از سارقان سلب شود و از میزان جرایمی که روزانه صدها پرونده را در دادسراها مطرح می کنند ، کاسته شود.
بررسی و تحقیقات اولیه حاکی است ، هر چه توجه مردم به هشدارهای پلیسی معطوف تر شود ، به همان میزان نیز شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. در آخرین شماره جام جم امسال به مناسبت ایام تعطیلات عید نوروز ، برخی هشدارهای پلیس که برگرفته از تحقیقات کارشناسی پلیس آگاهی است ، تقدیم شما عزیزان می شود.


هشدارهای پلیسی درخصوص سرقت خودرو


۱- شهروندان محترم چنانچه قصد استفاده از خودرو یا موتورسیکلت خود در سطح شهر دارند ، سعی نمایند آنها را به پارکینگ های عمومی و یا حداقل به پارک بان ها بسپارند.
۲- از سپردن وسائط نقلیه خود به افراد ناآشنا و غریبه خودداری کنید.
۳- حتی اگر یک لحظه قصد ترک خودرو یا موتورسیکلت خود را دارید ، آن را خاموش کنید ، سوئیچ آن را بردارید و از تجهیزات ایمنی آن مثل سوئیچ مخفی ، قفل و زنجیر ، دزدگیر ، قفل پدال ، قفل فرمان و غیره استفاده کنید.
۴- به هیچ وجه خودرو را روشن رها نکنید.
۵- چنانچه پارکینگ یا پارک بان ها در دسترس نباشند ، اتومبیل خود را در محلی پارک کنید که در دید ماموران گشت پلیس باشد.
۶- پس از خرید خودرو بهتر است قفل درها و صندوق آن را تعویض و از قفلهای سوئیچی استفاده کنید.
۷- از سپردن خودروی خود به اطفال و فرزندان خردسال در سطح شهر خودداری نمایید.
۸- از گذاشتن ساک ، لوازم و اشیای گرانبها ، اسناد و مدارک در داخل خودرو به طوری که در معرض دید باشد ، خودداری کنید.
۹- هنگام ورود یا خروج از پارکینگ ، اول خودرو را خاموش و سوئیچ آن را برداشته سپس جهت باز و یا بستن در پارکینگ اقدام کنید.
۱۰- چنانچه قصد فروش خودروی خود را دارید و فروشنده چکهای تضمینی یا تراول چک ارائه کرد قبل از بررسی اصالت چک ، از تحویل دادن خودرو به خریدار خودداری نمایید.
۱۱- اگر قصد خرید خودرو از افراد یا نمایشگاه ها را دارید حتما هویت فروشنده را و این که اسناد به نام ایشان باشد ، بررسی کنید.
۱۲- حتما جهت خرید و فروش خودرو از مراکز تعویض پلاک مستقر در سطح شهر استفاده کنید.
۱۳- از تحویل خودرو به تعمیرگاه ها و صافکاری های کنار خیابان خودداری کنید.
۱۴- اگر قصد سوار کردن مسافر دارید به هیچ وجه از آنها خوردنی و یا نوشیدنی قبول نکنید.
۱۵- از سوار کردن ۳ یا ۴ نفر مسافر که مشکوک هستند خودداری نمایید.
۱۶- حتی الامکان سعی کنید سوئیچ در اتومبیل و موتور آن (استارت) یکی نباشد.
۱۷- چنانچه خودروی شما به سرقت رفت فوری به ۱۱۰ اطلاع دهید.
۱۸- چنانچه جهت فروش خودرو در روزنامه ها آگهی چاپ کردید و خریدارانی به آدرس شما مراجعه و عنوان کردند خودروی آنها نزد شما بماند تا اتومبیل شما را امتحان کنند ، به هیچ وجه قبول نکنید چه بسا که خودروی آنها مسروقه باشد.
۱۹- چنانچه در جاده یا سطح شهر (مخصوصا بزرگراه ها) افرادی با خودرو و لباس شخصی شما را متوقف و عنوان کردند خودرویتان مسروقه است یا تخلف کرده اید ، به هیچ وجه تسلیم نشوید مگر آن که از مامور بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
۲۰- چنانچه افرادی ملبس به لباس نیروی انتظامی خودروی شما را به هر دلیل متوقف کردند و آن را به پارکینگ بردند ، حتما دقت کنید قبض صادره از سوی مسوول پارکینگ دارای مهر توقیفی باشد.
۲۱- چنانچه خودروی شما مورد دستبرد واقع شد و سارق یا سارقان با شما تماس گرفتند و تقاضای قرار ملاقات یا اخذ وجه کردند ، به هیچ وجه اقدام به این کارها نکرده و سریعا مراتب را به پلیس آگاهی اطلاع دهید.
۲۲- پیشنهاد می شود چنانچه خودروی شما مورد دستبرد واقع شد ، از درج آگهی در روزنامه و اعلام پرداخت مژدگانی خودداری کنید.
۲۳- چنانچه قصد خرید خودرو دارید به رویت کارت اتومبیل اکتفا نکنید ، بلکه اسناد و مدارک هویتی فروشنده را نیز رویت کنید و آنها را مطابقت دهید.
۲۴- هنگام پارک وسائط نقلیه خودرو در پارکینگ منازل خود حتما سوئیچ را بردارید و از قفل بودن در آنها اطمینان حاصل کنید.
۲۵- صاحبان خودروهای مسافرکش از سوار کردن افرادی که برای مسیرهای خارج از شهر بویژه شب هنگام کرایه های بالا پیشنهاد می کنند ، خودداری کنند.
۲۶- پیشنهاد می شود مرتب پلاک خودروی خود را کنترل کنید و چنانچه متوجه فقدان جفت پلاک خودرو شدید ، سریعا مراتب را به پلیس اعلام کنید.
۲۷- اگر پس از سرقت خودرو ، جریان را به پلیس اعلام کردید و تشکیل پرونده دادید ولی متعاقبا خودروی خود را در جایی مشاهده کردید ، سریعا مراتب را به پلیس اطلاع دهید.
۲۸- هرگز طبق خواسته مسافر جهت زنگ زدن در منزل یا مراجعه به جایی از خودرویتان پیاده نشوید.
۲۹- چنانچه قصد تعویض تایر خودروی خود را دارید (رفع پنچری) ابتدا از قفل بودن درهای خودرو اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به تعویض آن نمایید.
۳۰- اکثرا افراد کارت شناسایی خودرو را داخل داشبورد قرار می دهند یا هنگام خروج از خودرو رادیو پخش آن را زیر صندلی می گذارند و یا پنل آن را در داشبورد می گذارند ، این کار به هیچ وجه صحیح نیست.
۳۱- هنگام سوختگیری در پمپ بنزین ، خودرو را خاموش کنید و سوئیچ آن را بردارید.


هشدارهای پلیس درخصوص سرقت از منزل


۱- نصب حفاظ از قبیل نرده کشی روی دیوارها بخصوص در منازل شمالی ، به کار بردن قفلهای ایمنی.
۲- نصب دزدگیر و آژیر که در غیاب ساکنان منزل ، در صورت ورود سارقان حداقل همسایه ها را باخبر کند.
۳- روشن گذاشتن حداقل یک لامپ در خانه پس از تاریک شدن هوا.
۴- بستن و قفل کردن در پشت بام و بستن پنجره نورگیرها و تعبیه نرده های حفاظ در این محلها.
۵- سپردن طلا و جواهرات و وجه نقد به بانکها یا اشخاص مورد اعتماد هنگام مسافرت های طولانی.
۶- سپردن منزل به یکی از همسایگان مورد اعتماد یا آشنایان مطمئن.
۷- بازگو نکردن و ندادن اطلاعات از چگونگی وضع زندگی خصوصی خود به دیگران یا اشخاص غیر.
۸- توصیه می شود زمان و تاریخ حرکت سفر حتی الامکان از اشخاص غریبه مخفی بماند.
۹- باز نکردن در منزل به روی افراد غریبه که تحت پوشش مراجعه می کنند مثلا به عنوان تعمیرکار یا ماموران آب و برق و غیره.
۱۰- نگهداری اشیای گران قیمت در محل مناسب و به نمایش نگذاشتن اشیای مذکور بخصوص در حضور افراد غریبه و ناآشنا.
۱۱- جلوگیری از تردد افراد ناباب به منزل ، چه بسا دیده شده که افراد مذکور با فرزندان یک خانواده طرح دوستی ریخته و پس از کسب اطلاعات از چگونگی ورود و خروج و شناسایی محلهای نگهداری اشیای باارزش دست به سرقت می زنند.
۱۲- قفل کردن در خودرویی که داخل منزل پارک شده ، زیرا اتفاق افتاده سارقانی که دارای وسیله نقلیه نبوده اند ، به آسانی به وسیله نقلیه مالباخته دسترسی پیدا کرده و با سرقت اشیای بیشتری ، با همان خودرو متواری می شوند.
۱۳- بعضی اوقات مشاهده می شود خانمی به بهانه شیر دادن به بچه خود یا نوشیدن یک لیوان آب ، به آسانی وارد منزل شده ، سپس در لحظه مناسب اقدام به سرقت می کند.
۱۴- خالی نگذاشتن منزل در صورت امکان.
۱۵- از نگهداری پول نقد بیش از اندازه در منزل خودداری شود.
۱۶- منازلی که جنب آنها ساختمان های نیمه کاره است ، احتیاج مبرم به دقت و هوشیاری دارد ، مشاهده شده با استفاده از این نوع ساختمان ها ، منازل اطراف مورد دستبرد قرار گرفته است.
۱۷- از دادن کلید به کارگرانی که جهت تعمیر مراجعه می کنند ، خودداری شود. بهتر است اعمال و رفتار آنان زیرنظر باشد.
۱۸- موقع خرید منزل حتما قفل در ورودی تعویض شود ، چه بسا ممکن است کلید اولیه در اختیار افراد ناباب قرار گرفته باشد یا از روی آن ، کلید دیگری تهیه شده باشد.
۱۹- نصب چشمی روی در آپارتمان ها به منظور شناسایی مراجعان قبل از باز کردن در ضروری است.
۲۰- نصب زنجیر پشت در آپارتمان ها عاملی است بازدارنده در جهت جلوگیری از سرقت.
۲۱- از قرار دادن کلید منزل زیر گلدان یا زیر جاکفشی حتی الامکان خودداری کنید.
۲۲- در صورت مفقود شدن غیرمترقبه کلید در اسرع وقت نسبت به تعویض قفل اقدام شود.
۲۳- هنگام خروج از منزل به خودروهایی که اطراف منزل با سرنشین متوقف شده اند و مشکوک هستند ، توجه شود و حتی الامکان شماره این خودروها را یادداشت کنید.
۲۴- توجه شود همه پنجره ها و راههای ورود بخصوص در طبقه اول دارای حفاظ باشد.
۲۵- درخصوص مراجعه افراد ناشناس اعم از زن و مرد تحت عنوان فالگیر ، رمال و کف بین دقت و هوشیاری لازم و کافی به خرج داده و از ورود آنان به داخل منزل خودداری کنید و حتی الامکان مراتب را به ماموران انتظامی یا مراجع قضایی اطلاع دهید.
۲۶- فرزندان خردسال خود را حتی اگر منزل را برای چند دقیقه ترک می کنید ، همراه ببرید ، زیرا احتمال ورود افراد ناباب برای ارتکاب سرقت یا ایجاد آتش سوزی از سوی فرزندان متصور است.
۲۷- اگر زنگ در منزلتان در شب به صدا درآمد ، پس از شناسایی کامل عامل صدا ، در را باز کنید.
۲۸- اگر دیوار منزلتان کوتاه یا اطراف آن خرابه وجود دارد ، ارتفاع دیوار را بالا ببرید.
۲۹- اشیای قیمتی و وجوه نقد را در یک جا پنهان نکنید ، بلکه آنها را در چند جا مخفی کنید.
۳۰- بهتر است اشیای گران قیمت را به صندوق امانات بانک بسپارید.
۳۱- شاخه های بزرگ درختهای جلوی بالکن را با نظر شهرداری محل قطع کنید و پایه های سیمانی مجاور برق را با اطلاع شرکت برق ، با سیم خاردار بپوشانید.
۳۲- با همسایگان خود بیشتر آشنا شوید ، این عمل باعث می شود که خروج اموال و تردد مشکوک مورد توجه واقع شده و مواظبت کافی از طریق کنترل متقابل توسط هر یک از همسایه ها اعمال شود.
۳۳- در صورتی که به مسافرت می روید ، اگر خانه شما در محلات دورافتاده شهر قرار دارد ، توصیه می شود حتما از شبگرد مطمئن در محل استفاده کنید.
۳۴- سعی شود منازلی را که حالت ویلایی دارند به تجهیزات حفاظتی مطمئن مجهز کنید.
۳۵- به محض این که خدای ناخواسته منزلتان مورد دستبرد واقع شد ، قبل از هر گونه اقدامی ، نیروی انتظامی را در جریان آن قرار دهید.
۳۶- چون بیشتر سارقان برای ورود به منازل با استفاده از پیچ گوشتی ، مغزی های درهای دولنگه را بالا و پایین می زنند و طبعا با این عمل ، درهای قفل شده را به آسانی می گشایند ، می توان با گذاشتن یک تکه چوب و حتی کاغذ و مقوای فشرده شده در محل خالی زبانه ها (داخل کشوی زبانه ها) از انجام این کار جلوگیری کرد.
۳۷- از دستگاه های الکترونیکی دزدگیر استفاده کنید.
۳۸- گاهی دیده شده که سارقان حتی خوراکی های داخل یخچال یا کیسه های خواروبار را به هم ریخته و جهت یافتن طلا و زیورآلات ، آنها را زیر و رو می کنند ، لذا طلاآلات و وجه نقد را در این مکان ها قرار ندهید و هنگام ترک منازل اشیای گران قیمت خود را به بستگان مورد اطمینان بسپارید.
۳۹- کلید منزل خود را در اختیار افراد مظنون بخصوص معتادین قرار ندهید ، اگر از بستگان نزدیک باشند.
۴۰- ساکنان مجتمع های مسکونی سعی کنند از پلیس محله یا سرایدار مورد اطمینان استفاده کنند.
۴۱- از فرش ، تابلوهای قیمتی ، طلا و جواهر گران قیمت ، عکس یا فیلم تهیه و نگهداری کنید تا چنانچه خدای ناکرده مورد دستبرد واقع شوند ، جهت ردیابی و کشف در اختیار پلیس قرار دهید.