توصیه هایی برای داشتن زندگی شاد دو نفره

مجله خانه بخت: کسانی که به تازگی زناشویی کرده اند تا حد زیادی به دانشجویان سال اولی شباهت دارند. آن‌ها نیز انسان هستند و مرتکب اشتباه می‌ شوند اما می‌ توانند اشتباهات خود را به حداقل برسانند. در زیر چند توصیه مفید راجع به اشتباهات رایج نوعروس ‌ها و تازه دامادها می‌ آید:

۱- زوجین فراتر از مراسم عروسی را نمی بینند

برخی از زوجین آنچنان غرق در مراسم عروسی می‌ شوند که به مسائل دیگر فکر نمی کنند، در حالی که مراسم عروسی هر چقدر هم که با شکوه باشد یک روز بیش‌تر طول نمی کشد و پس از آن شما باید زندگی نویی را آغاز کنید.

۲- زوجین درصدد تغییر یکدیگر برمی آیند

به احتمال قوی شما به این علت با همسرتان زناشویی کرده اید که او را دوست دارید، در این صورت دلیلی برای تغییر دادن او وجود ندارد. راستش را بخواهید بیش‌تر بزرگسالان تغییر چندانی نمی کنند بنابراین بهتر است شما همسرتان را آنگونه که هست بپذیرید و به علت ویژگی ‌های خاص او دوستش داشته باشید. تلاش برای تغییر دادن همسرتان باعث رنجش او و سست شدن پایه ‌های زناشویی تان می‌ شود.

برای داشتن زندگی شاد؛ اشتباهات خود را اصلاح کنید

۳- زوجین با خویشاوندان همسر خود رفتار شایسته ای ندارنداگر در ارتباط با خویشاوندان همسر خود دچار مشکل شدید هر چه زودتر به فکر اصلاح آن باشید و در آشتی کردن پیشقدم شوید زیرا تنها کسی که در این میان آسیب می‌ بیند و خود را تحت فشار احساس می‌ کند، همسرتان است.

۴- زوجین در مشاجرات احساسات خود را کنترل نمی کنند

داشتن روحیه پرخاشگرانه یا فریاد کشیدن کمکی به حل مشکلات نمی کند در صورتی که مذاکرات منطقی و توأم با آرامش نتایج بسیار مثبتی دارد. اگر در زمان بروز مشاجره نتوانید احساسات خود را کنترل کنید زندگی زناشویی شما به خطر می‌ افتد بنابراین هر کاری که از دست تان برمی آید انجام دهید، از قطع مشاجره گرفته تا مشورت با یک متخصص.

۵- زوجین از بحث ‌های ضروری اجتناب می‌ کنند

هیچ کس دوست ندارد راجع به مسائل ناخوشایند حرف بزند ولی پس از زناشویی چاره ای جز این کار ندارید! یادتان باشد هرگز مشکلات را نادیده نگیرید.

۶- زوجین درباره مسائل پیش پا افتاده مشاجره می‌ کنند

تمام زوجین گاهی در مورد مسائل پیش پا افتاده جر و بحث می‌ کنند، از باز گذاشتن در خمیر دندان گرفته تا قرار دادن لباس ‌ها بر روی مبل. وقت خود را صرف امور مهم تر کنید. در واقع اگر بدترین کاری که همسرتان انجام می‌ دهد این است که جوراب کثیف خود را بر روی کف اتاق می‌ اندازد شما باید خودتان را آدم خوش شانسی بدانید!

۷- زوجین گاهی حسادت می‌ کنند

یادتان باشد همسرتان شما را به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کرده و حسادت، وقت تلف کردن است. با این کار همسرتان به این باور می‌ رسد که به او اعتماد ندارید و رنجیده خاطر می‌ شود. فراموش نکنید حسادت، در زندگی زناشویی حکم سم را دارد!

برای داشتن زندگی شاد؛ اشتباهات خود را اصلاح کنید

۸- زوجین گاهی مثل افراد مجرد رفتار می‌ کنندپس از زناشویی وقت آن فرا می‌ رسد که بزرگ شوید! شاید شما در زمان تجرد اوقات خود را با دوستان تان می‌ گذراندید ولی پس از زناشویی این کار، قابل قبول نیست. اکنون شما می‌ دانید که چه کاری درست است و چه کاری نادرست، بنابراین کار درست را انجام دهید”!

۹- زوجین دست از غرور خود برنمی دارند

اگر یکی از طرفین تمایلی به عذرخواهی کردن نداشته باشد و علایق همسرش را نادیده بگیرد، پایه ‌های زناشویی سست می‌ شود. غرور، مانع از حل مشکلات می‌ شود. در واقع شما باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرید.

۱۰- زوجین وقت کمی را در کنار یکدیگر می‌ گذرانند

شما باید زندگی مشترک خود را همانند یک گل بدانید. همانطور که گل ‌ها بدون آب، آفتاب و مراقبت پژمرده می‌ شوند زندگی زناشویی نیز نیاز به مراقبت دارد. طوری برنامه ریزی کنید که اوقات مفیدی را در کنار همسرتان بگذرانید.

۱۱- زوجین برای بچه دار شدن شتاب می‌ کنند

برخی از زوجین بلافاصله پس از زناشویی بچه دار می‌ شوند. در صورت امکان مدتی دست نگه دارید زیرا پس از بچه دار شدن دیگر فرصتی برای تنها ماندن با همسرتان پیدا نخواهید کرد. هر چه باشد بچه ‌ها در کانون توجه خانواده قرار دارند!

۱۲- زوجین زیر بار قرض می‌ روند

زیر بار قرض رفتن در ابتدای زناشویی بسیار مشکل ساز خواهد بود. با برنامه ریزی درست هر چه زودتر قرض ‌های خود را بپردازید تا شب ‌ها راحت تر بخوابید!

۱۳- زوجین انتظارات غیر واقع گرایانه از زناشویی دارند

اگر فکر می‌ کنید زناشویی صرفا قدم زدن در پارک است، در اشتباه هستید! زندگی زناشویی فراز و نشیب زیادی دارد و مدتی طول می‌ کشد که پایه ‌های زناشویی شما مستحکم شود. فکر نکنید تمام مشکلات پس از زناشویی حل می‌ شوند. یادتان باشد برخی از مشکلات هر گز حل نمی شوند ولی مسئله مهم نحوه کنار آمدن با آنهاست.

برای داشتن زندگی شاد؛ اشتباهات خود را اصلاح کنید

۱۴- زوجین اجازه می‌ دهند اوضاع بدتر شودهرگز اجازه ندهید مشکلات پیچیده تر شوند. اگر از مسئله ای ناراحت هستید آن را به زبان آورید. اگر احساس می‌ کنید که بار تمام مسئولیت ‌ها به دوش شماست دست از انجام این کارها بردارید. بدترین کار این است که اجازه دهید رنجش از همسرتان در وجود شما رشد کند. این مسئله نتیجه ای جز از بین رفتن عشق ندارد.

۱۵- زوجین نسبت به احساسات همسر خود بی تفاوت هستند

انسان ‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و در شرایط مختلف واکنش ‌های متفاوتی نشان می‌ دهند. شما پس از مدتی می‌ توانید برخی از واکنش ‌های همسرتان را حدس بزنید ولی هرگز در مورد کارهای او قضاوت نکنید بلکه آن‌ها را بپذیرید و برای آرام کردن همسرتان هر کاری که از دست تان برمی آید انجام دهید.

۱۶- زوجین بدون مشورت با همسرشان تصمیم گیری می‌ کنند

شما در زمان تجرد شخصا در مورد مسائل مختلف تصمیم گیری می‌ کردید، به عنوان مثال در مورد اینکه پس از کار به کجا بروید، تعطیلات خود را چگونه بگذرانید، پول خود را صرف چه کارهایی کنید… ولی پس از زناشویی، همسرتان نیز حق دارد در این تصمیم گیری ‌ها سهیم باشد.

۱۷- زوجین نسبت به تفاوت ‌ها یا اشتباهات همسرشان بردباری به خرج نمی دهند

وقتی زناشویی می‌ کنید در واقع همسرتان را با تمام ویژگی ‌های مثبت و منفی پذیرفته اید. پس، انصاف نیست که در برابر مسائل جزیی عصبانی شوید.

۱۸- زوجین به حریم خصوصی یکدیگر ارج نمی گذارند

هر کسی نیاز دارد زمانی را صرف خودش کند و در فضایی آرام به کار مورد علاقه اش بپردازد. چنین امکانی را برای همسرتان فراهم کنید.

برای داشتن زندگی شاد؛ اشتباهات خود را اصلاح کنید

۱۹- زوجین قدر همسر خود را نمی دانندبه یاد آوردن تمام دلایل علاقه شما به همسرتان و قدردانی از زحمات او نیاز به زمان دارد ولی این کار برای پایه ریزی یک زندگی زناشویی موفق، ضروری است. اگر زحمات همسر خود را از یاد ببرید و یا از او توقعات بیش از حد داشته باشید، مشکلات آغاز می‌ شود.

۲۰- زوجین در برطرف کردن نیازهای عاطفی همسر خود کوتاهی می‌ کنند

یکی از وظایف مهم زوجین این است که از نظر عاطفی به همسر خود توجه کنند و زمینه رضایت او را فراهم آورند ولی شوربختانه این مسئله نادیده گرفته می‌ شود.