تولید انبوه داروی خوراکی تالاسمی

معاون داروی وزارت بهداشت اعلام کرد:

تولید انبوه داروی خوراکی تالاسمی

جام جم آنلاین: دکتر رسول دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت : داروی خوراکی دفع آهن ویژه مبتلایان به تالاسمی ماژور ، به زودی در اختیار این بیماران قرار می‌گیرد.به گزارش واحد مرکزی خبر ، دیناروند با بیان اینکه وزارت بهداشت سال گذشته مجوز تولید داروی «دسفرال» خوراکی را صادر کرده است ، افزود: «دفرازیروکس: برای مصرف ۳۰۰۰ نفر از مبتلایان به تالاسمی به تولید رسیده است و از اواخر مرداد به آنها تحویل داده می شود.


وی گفت: این دارو با استفاده از ۸۰ درصد یارانه دولتی به قیمت ششصد تومان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد که تلاش می شود در آینده با پوشش بیمه‌ای ، به قیمتی ارزان‌تر به دست بیماران برسد.


معاون غذای وزارت بهداشت گفت : شرکت سازنده این دارو نیز اعلام کرده است که از سال آینده میزان مورد نیاز همه بیماران تالاسمی ماژور را که با تجویز پزشک، متقاضی مصرف «دسفرال» خوراکی هستند ، تولید خواهد کرد.


دیناروند ساخت «دسفرال» خوراکی را حاصل تلاس سه ساله دانشمندان و داروسازان ایرانی دانست و تصریح کرد: داروی خوراکی ویژه مبتلایان به تالاسمی «ماژور» درد و رنج این بیماران به علت تزریق چند ساعته و دردناک آمپول زیرجلدی «دسفرال» را از بین می‌برد به خصوص این که بیشتر این مبتلایان از نوجوانان و جوانانند.


وی با بیان اینکه تعداد مبتلایان به تالاسمی ماژور در کشور حدود ۱۸ هزار نفر است افزود : برخی از این بیماران گاه به علت سختی تزریق ، «دسفرال» را کنار می‌گذارند یا به حداقل می‌رسانند و این جان آنان را به خطر می اندازد.


دیناروند گفت : این در حالی است که در دوسال گذشته یارانه «دسفرال» تزریقی در کشور دو برابر شده و مصرف آن هم از پنج میلیون ویال در سال ۸۴ به هفت میلیون در سال ۸۵ و ۹ میلیون ریال در سال جاری افزایش یافته است اما هنوز گروهی از مبتلایان به تالاسمی به مقدار لازم این دارو را دریافت نمی‌کنند.


وی درباره صرفه اقتصادی با تولید «دسفرال» خوراکی در داخل کشور گفت : قیمت جهانی هر عدد «دسفرال» خوراکی در بازارهای جهانی ۴۰ هزار تومان ، در منطقه ۲۰ هزار تومان و در ایران ۱۳هزار تومان است.


معاون غذای وزارت بهداشت گفت : شرکت داخلی هرعدد قرص ۵۰۰ میلی گرمی این دارو را سه هزار تومان تولید می‌کند که حدود یک چهارم قیمت داروی خارجی است.


دیناروند هزینه خرید دسفرال خوراکی خارجی به نام ایکس جید و پرداخت یارانه آن را در حال حاضر برای دولت حدود ۱۴۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرد و گفت : اکنون که این دارو در ایران به یک دهم قیمت دارو در بازارهای جهانی و یک چهارم قیمت پیشنهادی به ایران تولید شده است ، می توانیم آن را با قیمت کمتر در اختیار بیماران قرار دهیم و در صورت بروز مسائلی مانند تحریم یا مشکلات بانکی ، ‌در تامین این دارو دچار مشکل نمی‌شویم.


معاون وزیر بهداشت تاکید کرد : مولکول «دفرازیروکس» کاملا مشابه نمونه خارجی است و این دارو تائیدیه ‌های کیفی لازم را از وزارت بهداشت اخذ کرده ضمن اینکه عوارض جانبی آن نیز کاملا با مشابه خارجی مطابقت دارد.


بنا بر این گزارش «دسفرال» دارویی برای دفع آهن زیادی است که از طریق تزریق مکرر خون به بیماران تالاسمی «ماژور» ، وارد بدن این بیماران می شود.


این آهن اضافی در صورت دفع نشدن در بخش هایی از بدن این مبتلایان مانند کبد و مغز رسوب می کند و به اعضای حیاتی آنان صدمه می زند.


تاکنون مبتلایان به تالاسمی «ماژور» مجبور بودند از نوع تزریقی «دسفرال» که بسیار دردناک است و تزریق آن شرایط ویژه و سختی دارد ، استفاده کنند اما با ورود نوع خوراکی به بازار بسیاری از مشکلات آنان در این زمینه برطرف می شود.