تکاپوی داعش برای انتقال مقر خلافت به لیبی

یک مقام امنیتی لیبی از اعزام فرستاده ابوبکر بغدادی به لیبی خـبـر داد.

خبرگزاری تسنیم: روزنامه انگلیسی “دیلی تلگراف” در شماره روز پنجشنبه خود به نقل از سرهنگ «اسماعیل شکری» فرمانده سازمان اطلاعات نظامی در شهر “مصراته” لیبی نوشت که گروه تروریستی داعش تلاش می‌کند مقر اصلی خود از رقه در سوریه و موصل در عراق را به شهر “سرت” در لیبی منتقل کند.

این مقام امنیتی لیبی افزود که ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش اخیرا شخصی به نام «ابوعمر» را از عراق به سرت فرستاده تا به توسعه دامن کنترل داعش بر لیبی کمک کند.

شکری افزود که این شخص که تابعیت عراقی دارد به لیبی آمده است تا بر حدود ۳ هزار داعشی که یک سوم آنها تونسی و الباقی اتباعی از سوریه، سودان، نیجر، چاد و کشورهای عربی خلیج فارس هستند، نظارت کند.

به دلیل هرج و مرج امنیتی و خلأ سیاسی در لیبی، داعش با پویایی فوق العاده ای در این کشور در حال توسعه است. این گروه تروریستی اخیرا تعداد نیروهایش در لیبی را به پنج هزار نفر رسانده است.

همچنین ساختار داعش در لیبی بعد از جذب عناصر برجسته این گروه که از سوریه و عراق آمده اند حرفه ای تر شده است. داعش یک نوار ساحلی به طول ۳۰۰ کیلومتر شامل سرت و بن جواد را تحت اشغال خود دارد. این نگرانی وجود دارد که شهر اجدابیا نیز به زودی به اشغال داعش در آید.

همزمان با این تحولات چندین کشور غربی به سرکردگی ایتالیا در حال فراهم کردن مقدمات برای دخالت نظامی بین المللی به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش در لیبی هستند.

با گذشت چهار سال از پیروزی انقلاب فوریه در لیبی، نه‌ تنها این کشور هنوز به ساحل آرامش نرسیده است، که بعد از سرنگونی دولت، امور در این کشور متشنج شده و ناآرامی و هرج و مرج همه جا را فرا گرفته است.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۲ January 2016 | 1:49 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.