تیغ سانسور سیما بر “دعوت” حاتمی کیا

سانسور فیلم‌های سینمایی ساخت داخل توسط صدا و سیما تبدیل به حاشیه ای جالب در پخش برنامه های نوروزی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا» در حالیکه صداوسیما برای برنامه های نوروزی خود تبلیغات فراوانی می نمود اما سانسور برخی از این فیلم ها که پیش از این بدون مشکلی در سینماها اکران شده بود حاشیه جالبی برای این فیلم ها رقم زده است.

 بنابراین گزارش بعد از پخش سانسور شده فیلم سوپر استار از تلویزیون که با واکنش کارگردان این فیلم نیز مواجه شد، فیلم دعوت نیز از قیچی سانسور رسانه ملی در امان نماند.

 این فیلم سینمایی که متفاوت ترین کار ابراهیم حاتمی کیا نیز عنوان می‌شد دارای مضامین خاصی بود که پخش آن از تلویزیون غیر قابل باور به نظر می‌رسید.

هر چند که تصمیم بر پخش چنین فیلمی قابل تامل بود اما پیش بینی سانسور قسمت هایی از این فیلم که شامل مسائلی همچون سقط جنین و … می شد در نهایت به حقیقت پیوست و در نهایت فیلم استیریلیزه شده “دعوت” برای مخاطبان رسانه ملی به نمایش در آمد.

 
این در حالی است که بر خلاف کارگردان “سوپراستار” که به سانسور فیلم اش اعتراض کرد از واکنش حاتمی کیا خبری در دست نیست.

گفتنی است «دعوت» به کارگردانی «ابراهیم حاتمی‌کیا»،فیلمی اجتماعی است که ساختاری اپیزودیک دارد. این فیلم داستان چند خانواده است که با بحرانی مشابه مواجه می شوند.

حاتمی‌کیا فیلم اپیزودیک “دعوت” را به تهیه‌کنندگی محمد پیرهادی با بازی محمدرضا فروتن، مهناز افشار، مریلا زارعی، کتایون ریاحی، ثریا قاسمی و گوهر خیراندیش ساخت.