ثبت ازدواج موقت بدجوری رای نیاورد!

خانه ملت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد ثبت ازدواج موقت در دفاتر اسناد رسمی مخالفت کردند.

در جلسه علنی روز چهارشنبه ۳ شهریور ماه و در ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده، “سیدمحمد جواد ابطحی” نماینده مردم خمینی‌شهر پیشنهاد حذف قید دائم در ازدواج دائم و ثبت ازدواج موقت در دفاتر اسناد رسمی را ارائه داد.

“محمدرضا خباز” نماینده مردم کاشمر در مخالفت با این پیشنهاد گفت: برای نکاح موقت در صورت باردار شدن زوجه در ماده ۲۲ این موضوع بررسی خواهد شد و طراحان گفته‌اند اگر کسی در اثر استیصال و نیاز مجبور شد در شرایطی استثنایی عقد نکاح را انجام داد نیازی به ثبت ندارد اما آقای ابطحی می‌گوید که این ازدواج هم باید ثبت شد.

وی با بیان اینکه اسم ازدواج موقت که برده می‌شود سر وصدای همه بلند می‌شود، تصریح کرد: بنده به عنوان فردی که مدتی با آسیب‌های اجتماعی در کشور سر و کار داشتم و مسئولیت رتق و فتق آسیب‌های اجتماعی را بر عهده داشتم، باید بگویم که اتفاقات ناگوار و خلاف شرع در جامعه در حال رخ دادن است و در اثر برخی از حساسیت‌های بی‌دلیل یا باید به سبک اروپا عمل کنیم یا به سبک شرع مقدس اسلام.

خباز همچنین گفت: به سبک اروپا که امکان‌پذیر نیست چون فرهنگ منحلی دارند بنابراین باید به سبک شرع مقدس اسلام و دین مبین اسلام عمل کنیم.

وی معتقد است ثبت ازدواج موقت در اسناد رسمی نه تنها برای خانواده‌ها مفید نخواهد بود بلکه آثار نامطلوبی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

در ادامه این بحث، زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس که در موافقت با پیشنهاد ابطحی در ثبت ازدواج موقت در اسناد رسمی صحبت می‌کرد با تأکید بر اینکه این موضوع بسیار مهم است، گفت:‌ این پیشنهاد اساسا رسمیت بخشیدن به ازدواج موقت نیست بلکه نظام‌مند کردن این موضوع در رابطه با زنان است و اگر ازدواج‌های موقت منجر به بارداری شود در هر صورت زن باید دوران بارداری را طی کند.

وی افزود: در صورت عدم ثبت ازدواج موقت مرد سلب مسئولیت می‌کند و انکار می‌کند و بنابراین مشخص نیست که پدر این جنین کیست از این رو تقاضا می‌کنم طبق اصول ۲۰ و ۲۱ قانون ساسی که بر حقوق مادی و معنوی زن حمایت از زنان در دوران بارداری تأکید کرده، در‌ کجای این قانون حمایت از زنان در دوران بارداری مطرح شده است؟

الهیان ادامه داد: این ثبت در اسناد سجلی نخواهد بود بلکه در دفاتر اسناد رسمی خواهد بود تا زمینه روابط نامشروع و سوء استفاده از زنان در جامعه ایجاد نشود.

پس از سخنان موافق و مخالف نماینده دولت و کمیسیون حقوقی و قضایی نیز با این پیشنهاد مخالفت کردند.

طی رای گیری که برای این پیشنهاد صورت گرفت، نمایندگان با رأی‌گیری و ۴۵ رأی موافق، ۱۲۲ رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع از ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه با این پیشنهاد مخالفت کردند.

“علی لاریجانی” رییس مجلس در واکنش به عدم تصویب پیشنهاد نماینده خمینی شهر گفت پیشنهاد بد جوری رای نیاورد!

۰۳ شهریور ۱۳۸۹

یک نظر برای "ثبت ازدواج موقت بدجوری رای نیاورد!" ارسال شده
  1. احمد گفت:

    اگه رای می اورد پته خیلیها رو اب میریخت!!!!!