ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان

رتبه اول ثروتمندترین: قطر درآمد سرانه: ۱۴۶۰۰۰ دلار قطر به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به شمار میرود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع٬ پایه ‌های اقتصاد کشور هستند که بیش از ۷۰ درصد از درآمد کل و همچنین بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. شهروندان قطر تنها ۱۲ درصد از کل جمعیت ۲.۲ میلیون نفری این کشور است.قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید. امروزه، قطر یک قدرت بزرگ در جهان عرب است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه دوم ثروتمندترین: لوکزامبورگ درآمد سرانه: ۹۴۰۰۰ دلار لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپا است که در میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوع اش٬ تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش ‌های صنعتی است. با جمعیت کمی بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر٬ لوکزامبورگ جزو هشتمین کشور کم جمعیت اروپا به شمار میرود.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه سوم ثروتمندترین: سنگاپور درآمد سرانه: ۸۵۰۰۰ دلار سنگاپور کشور-شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است بسیار توسعه یافته. با یک جمعیت ۵.۳ میلیونی، سنگاپور دومین کشور-شهر مستقل متراکم پس از موناکو است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه چهارم ثروتمندترین: برونئی درآمد سرانه: ۸۰۰۰۰ دلار درآمد نفت بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل میدهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری ‌های خارج از کشور، و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک میکنند. برونئی سومین تولید کننده نفت در جنوب شرقی آسیا است. همچنین چهارمین تولید کننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور ۴۱۸۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه پنجم ثروتمندترین: کویت درآمد سرانه: ۷۲۰۰۰ دلار کویت نزدیک به ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده در اوپک است. نفت٬ نزدیک به نیمی از تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصد از درآمد حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل میدهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت معادل ۳.۲۸ دلار آمریکا است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه ششم ثروتمندترین: نروژ درآمد سرانه: ۶۸۰۰۰ دلار نروژ دارای بزرگترین صندوق ‌های ثروت ملی در جهان است. بسیاری از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. با جمعیت بیش از پنج میلیون، این کشور دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه هفتم ثروتمندترین: امارات متحده عربی درآمد سالانه: ۶۸۰۰۰ دلار امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی ۵۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴. که به شدت به نفت متکی است، و بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تأمین میکند.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه هشتم ثروتمندترین: هنگ کنگ درآمد سرانه: ۵۷۶۷۶ دلار هنگ کنگ یک یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیش‌تر به خاطر آسمان خراش‌‌های عظیم‌اش مشهور است. دو درآمد عمده آن از کشتیرانی و خدمات مالی است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه نهم ثروتمندترین: ایالات متحده امریکا درآمد سرانه: ۵۷۰۰۰ دلار ایالات متحده آمریکا در اواسط سال ۲۰۱۵ با تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۱۴ تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری، و همچنین دومین تولید کننده است. آمریکا میزبان بورس اوراق بهادار نیویورک است که بزرگترین بازار سهام در جهان به شمار میرود. ایالات متحده دارای جمعیت کل ۳۲۲ میلیونی است که به عنوان سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند به حساب میاید

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
رتبه دهم ثروتمندترین: سوئیس درآمد سرانه: ۵۶۰۰۰ دلار سویس که تولید کننده شکلات و ساعت ‌های لوکس است یکی از ثروتمندترین کشور جهان به شمار میرود. سیاست امنیت پولی بلند مدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده است که در زمره بزرگترین مرکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
جمهوری آفریقای مرکزی فقیرترین کشور جهان همچنین یکی از کم توسعه ترین کشورها می‌ باشد ، این کشور سالهاست که گرفتار فساد ، فقر و خشونت ‏است. این کشور محصور در خشکی بوده، و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را، بیابان ‏فراگرفته‌است.‏‏‏ متوسط در آمد مردم این کشور سالانه ۶۳۹ دلار می‌ باشد.‏‏‏‏

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
جمهوری دموکراتیک کنگو دومین کشور فقیر جهان است. ارزش منابع معدنی کنگو ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده‌است که برابر با تولید ناخالص داخلی آمریکا و اروپاست. تصاحب این ‏ثروت غیرعادی زیرزمینی انگیزه اصلی جنگ داخلی این کشور بوده‌است. کنگو دارای تورمی افسارگسیخته و دارای یکی از ‏پایین‌ترین سطوح زندگی در آفریقا است.‏ ‏‏ ‏‏ متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۷۵۳ دلار است. ‏‏

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
مالاوی ‏‎سومین کشور فقیر جهان است. تورم بالا و اتکا به تأمین مالی کمک کننده ‌ها منجر به سقوط اقتصادی بیش‌تر در مالاوی شد. مشکلات اقتصادی مالاوی از سال ‏‏۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین‌المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می‌‌کردند، کمک خود را به دلیل ‏نگرانی‌‌های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم‌تر شد.‏‏ متوسط در آمد سالانه مردم این کشور ۸۱۹ دلار است. ‏ ‏

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
لیبریا ‏‎چهارمین کشور فقیر جهان است. این کشور در غرب آفریقا است و مردم آن هنوز از ۲۰ سال جنگ داخلی رنج می‌ برند. با شیوع بیماری کشنده ابولا در سال ‏‏۲۰۱۴ در این کشور میزان فقر و رکود اقتصادی افزایش یافت. ‏ ‏ ‏‏ ‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۹۳۴ دلار است. ‏ ‏

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
جمهوری بوروندی ‏‏‏پنجمین کشور فقیر جهان ‏‏‏به دلیل بحران ‌های سیاسی که در این کشور آفریقایی رخ داده هیچ توسعه خاصی نداشته است. جنگ داخلی در این ‏کشور تا بحال سبب کشته شدن ۲۰۰۰۰۰ نفر شده است. همین امر موجب گسترش فقر و فساد در این کشور گردیده است. ‏‏‏‏‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۹۵۱ دلار است.‏‏‏‏

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
نیجر ششمین کشور فقیر جهان، بیست و یکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشورهای آفریقا است. این کشور صخره ای با وجود آنکه از فقیرترین کشورهای دنیا محسوب می‌ شود، دارای منابع نفتی و معادن اورانیوم فراوان است. درآمد سرانه نیجر ۱۰۶۹ دلار است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
موزامبیک هفتیمن کشور فقیر جهان پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال ۱۹۹۲ اندکی با بهبود شرایط اقتصادی روبرو شد و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می‌‌برند.نرخ بیکاری در این کشور ۲۱ درصد است و ۷۰ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در موزامبیک ۸ درصد بود. محصولات صادراتی آن شامل آلومینیوم، میگو، بادام هندی، پنبه، شکر، مرکبات و الوار است که به کشورهای هلند (۷/۵۹ درصد)، آفریقای جنوبی (۲/۱۵ درصد) و زیمبابوه (۲/۳ درصد) صادر می‌‌شود. درآمد سرانه این کشور ۱۲۰۸ دلار است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
اریتره هشتمین کشور فقیر جهان در سال ۱۹۹۳ به استقلال دست یافت. این کشور از آن زمان تاکنون درگیری ‌های بسیاری با همسایگان خود از دسته اتیوپی و یمن داشته است. با این که مردم اریتره هم اکنون با گرسنگی و کمبود غذا مواجه هستند اما آینده این کشور روشن به نظر می‌ رسد. اریتره در حال حاضر یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در جهان را دارا است و از انبوه منابعی همانند طلا و مس بهره مند است. درآمد سرانه در این کشور ۱۲۱۰ دلار می‌ باشد.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
گینه نو نهمین کشور فقیر جهان کشوری غنی از منابع با درآمد پایین‌ است. در حدود ۴۰ درصد از جمعیت کشور در فقر به سر می‌‌برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می‌‌شود. درآمد سرانه در این کشور ۱۳۸۸ دلار است.

(تصاویر) ثروتمند و فقیرترین کشورهای جهان
ماداگاسکارجزیره ای واقع شده در اقیانوس هند است که با درآمد سرانه ۱۴۷۷ دلار دهمین کشور فقیر جهان به شمار می‌ رود

مطلب بالا در دسته‌بندی جالب و خواندنی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۷ April 2016 | 8:13 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.