ثریا قاسمی هنرمند ملی شد


به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین ، در اختتامیه هفدهمین جشنواره مراکز استانی صدا و سیما که با حضور مدیران رسانه ملی و هنرمندان شهرهای مختلف ایران در اسکله شهید رجایی بندر عباس برگزار شد ثریا قاسمی بازیگر تلویزیون و سینما به عنوان هنرمند ملی معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت.


این هنرمند که هنگام قرائت متن تقدیر نامه رئیس رسانه ملی خطاب به وی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود ، وقتی در جایگاه قرار گرفت در سخنانی کوتاه گفت: از همه کسانی که مهر و محبت آنها موجب این اعتبار برای من شده است صمیمانه تشکر می کنم .


ثریا قاسمی فرزند حمیده خیر آبادی (هنرمند تلویزیون و سینما) در سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. اوایل دهه ۱۳۴۰ با گویندگی رادیو کار حرفه های خود را شروع کرد و سپس به تئاتر رو آورد. در همان سال ها به دوبله هم پرداخت و در سریال پر هوادار «بالاتر از خبر» صحبت کرد.


این بازیگر با سابقه سینما ، تئاتر ، رادیو و تلویزیون در بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی در نقش مادر فداکار و دلسوز درخشید اما انتخاب نقش هایی از این دست هرگز باعث نشد که او توانمندی ها و قابلیت هایش را در عرصه بازیگری کنار بگذارد به همین دلیل در برخی از فیلم ها ی سینمایی و سریال های تلویزیونی او را در نقش های متفاوتی هم دیدیم.


دو سریال تلویزیونی «در پناه تو» (حمید لبخنده) و «شب دهم» (حمید سمندریان) ، «نکراسوف» (محمد رحمانیان) و «به سوی کعبه» (تاجبخش فناییان) نیز با حضور ثریا قاسمی به روی آنتن رفت و سریال هایی مثل کلاه پهلوی ، گرگ ها ، صاحبدلان ، پس از باران ، آیینه های نشکن ، گل بارون زده ، روشن تر از خاموشی و… از جمله آثاری هستند که تماشگران تلویزیون آنها را با بازی درخشان ثریا قاسمی به خاطر دارند.