جام جهانی ۱۰ میلیون یورویی به تلویزیون ایران می‌رسد؟


یک منبع موثق در سازمان صداوسیما، از جلسات طولانی برای خرید امتیاز پخش زنده بازیهای جام جهانی گزارش داد و اعلام کرد: گروه تلویزیونی پخش بازی‌ها برای ۶۴ بازی جام‌جهانی آینده، مبلغ ده میلیون یورو، معادل یازده میلیارد و یکصد و سی میلیون تومان درخواست کرده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، هرچند همواره این قیمت‌ها در آغاز بسیار بالا بوده و کشورهای زیادی را از خرید این بازی‌ها یا پخش رایگان آن منصرف می‌کند، ادامه مذاکرات با طرف‌های فروشنده، می‌تواند به خرید بازی‌ها نظیر جام جهانی ۲۰۰۲ ختم شود که صداوسیما با ارتباطات خوبی که در زمان صافی، مدیر وقت شبکه سوم سیما با شبکه «art» داشت، توانست سرانجام با قیمت متعادلی آنها را خریداری کند.

این در حالی است که مدیران کنونی شبکه سوم سیما به جای رابطه ده ساله دوستانه با art (رادیو تلویزیون عرب)‌ارتباطاتی را با «الجزیره ورزشی» برقرار کرده‌اند که همانند «art»، فروشنده دست اول این تصاویر به شمار نمی‌رود.

اما حالا با توجه به کاهش این ارتباط دوستانه معلوم نیست، سرانجام ایرانی‌ها بتوانند، بازی‌های جام جهانی را زنده تماشا کنند یا خیر؟


هرچند آگهی‌های بازرگانی رقم بالاتری از این مبلغ را نصیب صداوسیما خواهد کرد، تاکنون برخی مسئولان صداوسیما با پول زور خواندن این رقم اعلام کرده‌اند که حاضر به پرداخت آن نیستند و این در حالی است که گروه پخش زنده بازی‌ها تهدید کرده که در صورت عدم پرداخت این رقم، آن را افزایش خواهد داد. حال آن‌که در صورت عدم پخش زنده بازی‌ها از صداوسیما، بازار شبکه‌های ماهواره‌ای ترک به شدت رونق خواهد گرفت.

در این حال، خبرهای رسیده از به‌کارگیری روش پخش متمرکز و انحصاری بازی‌های جام جهانی در شبکه سه حکایت دارد. در این صورت احتمالا تنها بازی‌های هم‌زمان از شبکه دوم سیما پخش می‌شود و شبکه‌های دیگر باید پخش با تأخیر یا بررسی کارشناسی را انتخاب کنند.

هرچند پورمحمدی با استناد به داشتن سیستم کدینگ (عدم دریافت آزاد تصاویر از ماهواره) این امتیاز را برای شبکه سوم گرفته است، پخش انحصاری بازی‌ها از این شبکه، شماری از مردم را در نقاط عدم پوشش شبکه سوم (حدود یک‌چهارم نقاط کشور) محروم خواهد کرد.