محصولات دانلودی

جاهل متنسک که در روایات داریم چیست؟جاهل متنسک کسی است که در انجام عبادات و تکالیف به حسب کمیت بسیار کوشا می باشد ولی از نظر معرفت و معلومات تهی می باشد.
بنا به روایاتی که از امیر المومنین (ع) نقل شده است حضرتش می فرماید: دو کس پشت مرا شکستند عالم متهتک (عالم بی پروا که اهل عمل نمی باشد و از انجام گناه پروایی ندارد) و جاهل متنسک ( جاهلی که در عبادت کوشا می باشد) چنین جاهلی با سلوک و عبادتش مردم را فریب می دهد و چنین عالمی با بی پروائیش مردم را فریفته و گمراه می کند.(بحار ۲/۱۱۱)
در روایتی نیز نزدیک به همین مضمون از امام صادق علیه السلام نقل شده که حضرت می فرماید: دو کس پشت مرا شکستند عالم متهتک و جاهل متنسک اولی مردم را از علم خود به سبب عملکردش باز می دارد و دومی به سبب جهلش مردم را از عبادت باز می دارد.
سخن امام در مورد جاهل متنسک دو گونه معنی شده است اول اینکه جهل چنین فردی باعث می شود مردم به سراغ عبادت او نروند و از عبادت زده شوند و یا اینکه عبادت او باعث می شود مردم به او روی آورند و او به جهت تهی بودن از علم مردم را گمراه کند و از حقیقت عبادت و عبادت حقیقی باز دارد.
باز نزدیک به مضامین یاد شده در روایتی دیگر از امیر المومنین این گونه نقل شده است که: دو کس در دنیا پشت مرا شکستند شخص سخن دان فاسق و جاهل ناسک(اهل سلوک و عبادت )یکی به زبان خود فسق خود را می پوشاند و دیگری به عبادتش جهل خود را پنهان می کند پس بپرهیزید از عالم فاسق و جاهل متعبد اینان سبب گمراهی هر گمراه شونده ای می باشند چرا که من شنیدم رسول خدا می فرمود: هلاکت امت من به دست منافقی است که علیم اللسان [سخنور] است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 44
  • ۲۵ مرداد ۸۷
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما