جدول سهمیه بندی بنزین انواع خودروها


images/20070626/fuel.jpg :سرانجام پس از ماهها بحث و بررسی ، وضعیت سهمیه بندی بنزین و میزان سهمیه هر یک از خودروها مشخص شد.
براساس خبری که ساعت ۲۱شب گذشته از سوی شرکت ملی پالایش و پخش در اختیار «جام جم» قرار گرفت سهمیه بندی از ساعت ۲۴شب گذشته آغاز شده است.
وزارت نفت شب گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد: به موجب بند «و» تبصره ۱۳قانون بودجه سال ۱۳۸۶و برابر تصمیمات مورخ ۸۶.۳.۳۰هیات نمایندگان ویژه در تبصره ۱۳قانون مذکور، از ساعت ۲۴سه شنبه مورخ ۸۶.۴.۵سهمیه بندی بنزین برای کلیه وسایط نقلیه بنزین سوز، اعم از خودرو و موتورسیکلت و صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت به شرح جدول پیوست اعمال خواهد شد.
در این جدول منظور از سهمیه ماهانه ، مقدار بنزینی است که طی دوره یکماهه به وسیله نقلیه متناسب با کاربری مربوطه تعلق می گیرد. منظور از دوره سهمیه ، مدت زمان امکان استفاده از سهمیه تعیین شده در آن زمان می باشد، به گونه ای که خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت ها می توانند سهمیه چهار ماه آینده را بنا به اختیار خود، متناسب با نیاز استفاده کنند. سایر خودروها از جمله خودروهای عمومی قادر خواهند بود سهمیه تعیین شده ماهانه را در طول هر ماه برابر نیاز استفاده نمایند.
توضیح این که قرار است دوره سهمیه خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت ها در آینده نزدیک از چهار به شش ماه افزایش یابد.
منظور از حداکثر ذخیره ، میزان بنزینی است که می توان از یک دوره به دوره بعد منتقل نمود و همراه با سهمیه دوره جدید مورد استفاده قرار داد. این امر موجب خواهد شد که دارندگان محترم خودرو با آزادی عمل بیشتر در مورد چگونگی مصرف سهمیه بنزین برنامه ریزی و برابر نیاز واقعی از آن استفاده نمایند. در ضمن دولت با بررسی کارشناسی مصرف دوماهه بنزین از طریق اطلاعات مرکز داده های کارت هوشمند سوخت ، با معرفی سایتی به آن دسته از دارندگان وسایط نقلیه که مصارف بیش از سهمیه تعیین شده را دارند، فرصت خواهد داد میزان مصرف خود را اعلام نمایند تا برای تامین آن برنامه ریزی شود.
برای خودروهای دوگانه سوز، شامل خودروهای با سوخت گاز مایع و یا گاز طبیعی علی رغم داشتن سوخت مناسب ، برای موارد خاص و اضطراری سهمیه بنزین برابر جدول پیش بینی گردیده است.
مصرف کنندگان وسایط بنزین سوز غیر از حمل و نقل زمینی ، اعم از صنعتی ، خدماتی ، کشاورزی و دریایی می توانند جهت اطلاع از نحوه تامین بنزین مورد نیاز و دریافت حواله به مناطق و نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سراسر کشور مراجعه نمایند. آن دسته از دارندگان خودرو که به هر علتی ، تاکنون کارت هوشمند دریافت ننموده اند، لازم است براساس اطلاعیه های قبلی برای پیگیری و دریافت کارت به دفاتر پستی سراسر کشور و همچنین دارندگان موتورسیکلت به کلانتری ها و مراکز منتخب نیروی انتظامی مراجعه نمایند.
دولت ضمن پایبندی کامل به اجرای قانون ، تمام تلاش خود را صرف کاهش محدودیت های احتمالی برای مردم می نماید. امید است دارندگان و رانندگان وسایط نقلیه بنزین سوز با تشریک مساعی در جهت حفظ منابع ملی و صرفه جویی خروج میلیاردها دلار ارز از کشور که می تواند صرف آبادانی کشور شود و تامین فضای سالم محیط زیست و استفاده بیشتر از وسایط حمل و نقل عمومی ، خادمین خود در دولت را در اجرای طرح سهمیه بندی بنزین با استفاده از سامانه کارت هوشمند سوخت یاری نمایند. اطلاعیه وزارت نفت درخصوص عرضه بنزین مازاد بر سهمیه سکوت کرده است.
گزارش خبرنگار جام جم از سطح شهر تهران حاکیست ، بلافاصله پس ازاعلام خبر سهمیه بندی بنزین ، جایگاه های عرضه بنزین با ازدحام شدید خودروهایی که قصدداشتند آخرین بنزین غیرسهمیه بندی را نیز دریافت کنند، مواجه شد که همین مساله عبور و مرور خودروها را در سطح شهر با مشکلاتی مواجه کرد.

برای بزرگ نمایی روی جدول کلیک کنید.


کلیک کنید