جلالی:احتمال دارد پرونده هسته‌ای ایران در قالب بیانیه به شورای امنیت گزارش شود

جلالی:احتمال دارد پرونده هسته‌ای ایران در قالب بیانیه به شورای امنیت گزارش شود


خبرگزاری فارس:مخبر کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون بین‌الملل وزارت خارجه امروز در جلسه کمیسیون امنیت ملی توضیحاتی را در خصوص آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای و چشم‌انداز آن ارائه کردند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس کاظم جلالی در جمع خبرنگاران در خصوص این نشست گفت:آقایان (آقازاده و عراقچی) پیش‌بینی کردند در اجلاس کنونی شورای حکام آژانس، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشود اما امریکایی‌ها تلاش دارند که پرونده به شورای امنیت ارجاع شود.
مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود:آقازاده و عراقچی احتمال می‌دهند پرونده در قالب بیانیه به شورای امنیت گزارش شود.
جلالی در خصوص مذاکرات با روسیه نیز گفت:دوستان معتقدند که در مذاکراتی که با روسها انجام شد به نتایج مشترکی دست یافتند و روسها به عنوان ارائه کننده پیشنهاد، با اروپا و آمریکا شروع به مذاکره کردند که با واکنش مختلفی در اروپا و آمریکا مواجه شد.
جلالی به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون بین الملل وزارت امور خارجه گفت: بحث مهمی که ایران پیگیر آن است،مسئله تحقیقات هسته‌ای و انجام آن در داخل کشور است.
وی افزود:البته برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی تلاش زیادی کردند که به دنیا القا کنند ایران مشغول غنی‌سازی برای تولید سلاح اتمی است،در حالی که ایران بر تحقیقات اتمی تاکید دارد.
جلالی اظهار داشت:ایران تلاش کرد در رایزنی خود طی روزها و هفته‌های گذشته این مطلب را مطرح کند که به عنوان یک کشور مستقل و عضو npt در زمینه تحقیقات تلاش کرده اما آمریکایی‌ها قصد دارند به این دلیل پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهند که فعالیت‌های ایران خلاف قوانین بین‌المللی و NPT است.
جلالی تصریح کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این جلسه نقطه نظرات خود را در خصوص مذاکرات با روسها، نوع مواضع مسئولان در خصوص پرونده هسته‌ای ایران مطرح کردند.