جلوه‌ای نو از تضاد در گفتار و عمل مسئولان فرهنگی


کم‌کاری و بی‌اعتنایی نهادها و مسئولان فرهنگی به فیلم‌های دست اول و تأثیرگذار خارجی، منجر به عمیق‌تر شدن شکاف بی اطلاعی مخاطبان ایرانی از سینمای روز جهان و به تبع عقب افتادگی صنعت فیلم و سینمای کشور،شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، چندی پیش فیلم «دره گرگ‌ها» به کارگردانی «سردار آکار» و محصول ۲۰۰۵ کشور ترکیه، توسط شرکت فرهنگی سینمای باران وارد و پس از طی مراحل قانونی برای اکران عمومی به سینماها سپرده شد. اما نکته حایز اهمیت این بود که، این فیلم که در طی چند روز رکورد فروش بسیاری کشورها، از جمله ترکیه را شکسته بود، با بی‌مهری‌های بسیاری از سوی متصدیان فرهنگی و سینمایی کشور روبه‌رو شد.

مضمون اصلی این فیلم را حمله سربازان آمریکایی به عراق تشکیل می‌دهند و کارگردان فیلم با استفاده از تکنولوژی‌های روز سینمای جهان و فیلمنامه قوی، گوشه‌هایی از ماهیت ستیزه‌جوی ارتش آمریکا را به نمایش گذاشته است. و پنتاگون نیز عوامل و دست اندر کاران تهیه و توزیع این فیلم ضد آمریکایی را، چند روزی در بازداشت نگه داشته بود.

گردان، مسئول پخش این فیلم در گفت‌وگو با «بازتاب»، ضمن برشمردن خصوصیات منحصر به فرد این فیلم گفت: با توجه به این‌که واردات فیلم‌های خارجی تا چندی پیش در انحصار بنیاد سینمایی فارابی بوده است و شیوه‌های ممیزی فیلم‌ها و نیز نتیجه کیفی تبدیل فیلم‌ها، موجب نارضایتی و بی‌اعتمادی مردم نسبت به فیلم‌های خارجی و سینمای روز جهان شده است، بخش خصوصی که به تازگی اجازه واردات فیلم را یافته است، سعی خود را بر رفع این نواقص معطوف کرده است.

همچنین آشتیانی‌پور یکی دیگر از مسئولان پخش این فیلم گفت: ما با هدف صد درصد فرهنگی این فیلم ارزشی و ضد آمریکایی را خریداری و به امید نشان دادن گوشه ای از اقدامات ارتش آمریکا که ماهیت اصلی آن را بر ملا می کند،اقدام به وارد کردن و پخش این فیلم نمودیم.

از طرفی با توجه به بالا بودن سطح انتقادهای فیلم از سیاست‌های جنگ‌‌طلبانه آمریکا و این‌که با توجه به شهرت جهانی این فیلم، هیچ‌گاه متهم به شعارزدگی در نشان دادن چنین فیلم هایی نمی‌شدیم، تلاش اصلی ما معطوف به تهیه و اکران شایسته این فیلم شد. ولی اگر اقدام به تهیه و یا تولید یک فیلم داخلی، با همین مضمون می کردیم، به یقین در معرض چنین اتهامی قرار می‌گرفتیم.

وی گفت: متاسفانه شاهدیم که صداوسیما به عنوان عمومی‌ترین رسانه کشور، نه تنها جواب مثبتی برای تبلیغات به ما نداده است. بلکه در صورتی که اجازه تبلیغ نیز صادر کند، قصد دارد هزینه تبلیغ کالاهای خارجی را، در قیمت تیزرهای تبلیغاتی خود بگیرد که خود رقم سرسام‌آوری خواهد شد. عدم حمایت وبی اعتنایی وزارت ارشاد نیز به همین شکل است. در حالی که در بسیاری کشورها مانند ترکیه که مردم و مسئولان آنان به اندازه کشور ما داعیه مبارزه و ضدآمریکایی بودن ندارند، با استقبال بی سابقع در اکران این فیلم روبه‌رو هستیم، در ایران، شاهدیم که اجازه اکران در پنج سینما و حتی در برخی از آنان، به طور تک‌سانس به فیلم داده می‌شود.