جلوگیری از نامه های ناخواسته در هات میل

 

یکی از مشکلات متداولی که کاربرها در ارتباط با سرویس پست الکترونیکی با آن مواجه هستند نامه های تبلیغاتی و نا خواسته است که به صندوق آنها ارسال میشود و صندوق آنها را انباشته میکند.


نامه های غیر شخصی معمولاً از راههای زیر به صندوق ما ارسال میشوند:


۱- خودمان تقاضای عضویت(Subscribe) در آنها را کرده ایم که در این نوع نامه ها در پایین نامه قسمتی وجود دارد که به ما در مورد چگونگی unsubscribe شدن آموزشهای لازم را داده است و کافی است به با مراجعه به انتهای نامه و دنبال کردن مراحل ذکر شده از عضویت خارج شویم و اولین مرحله برای خلاص شدن از نامه هایی که فکر میکنید شما برای دریافت آن درخواستی ارسال نکرده اید نظر انداختن به انتهای نامه است.


۲- هنگام ثبت نام در یکی از سرویسهای رایگان یک سایت مانند سرویس پست الکترونیکی رایگان شما به صورت پیش فرض عضو چندین خبرنامه نیز میشوید که برای رهایی از این مشکل همیشه باید هنگام پر کردن این فرمها دقت کنید تا گزینه هایی که مربوط به ارسال نامه های تبلیغاتی و یا خبری است را از حالت انتحاب خارج کنید.


۳- دوستان شما و یا خود شما با پیدا کردن یک مطلب جالب آن را به نامه ضمیمه میکنید و نام تمام دوستانتان را در قسمت TO و یا CC قرار میدهید و هر کدام از دوستان شما این نامه را برای یک دسته از دوستانشان Forward میکنند و این زنجیر باعث میشود شرکتها به آدرس شما دسترسی پیدا کنند و بدون درخواست شما روزانه، هفتگی و ماهانه نامه های تبلیغاتی خود را ارسال کنند.


اگر شما از سرویس پست الکترونیکی رایگان Hotmail استفاده میکنید در آن امکاناتی برای جلوگیری از نامه های ناخواسته ای که هیچ گزینه ای برای unsubscribe شدن در آن تعبیه نشده است در نظر گرفته شده است که برای استفاده از آن مراحل زیر را دنبال کنید:


● به Inbox بروید و یک فهرست از آدرس پست الکترونیکی تمام نامه های مزاحم تهیه کنید


۱- وارد صندوق Hotmail خود بشوید و گزینه options را از سر برگ صفحه انتخاب کنید


۲- در قسمت Options ناحیه Mail Handling بخشی است که برای این منظور در نظر گرفته شده است دو گزینه انتهایی امکان جلوگیری از دریافت نامه های ناخواسته را برای ما فراهم میکنند.


۳- گزینه Block Sender را انتخاب کنید


الا به لیستی که از آدرس نامه های ناخواسته تهیه کرده اید یک نگاهی بیاندازید ببینید آیا نامه ها از سایتهای مختلفی ارسال میشوند و یا آدرسهای منحصر به فرد دارند. آدرس نامه هایی که از آدرسهای منفرد ارسال میشوند را در قسمت Type a single e-mail address وارد کنید و Add را بزنید. از این لحظه هر نامه ای که با آن آدرس به آدرس شما در Hotmail ارسال شود حذف خواهد شد.


اگر شما نامه های متعددی دریافت میکنید که همگی از یک سایت خاص ارسال شده اند لازم نیست آدرس های آنها را تک به تک در لیست بالا اضافه کنید و فقط کافی است نام دامنه سایت را در Type a single email address وارد کنید و Add را بزنید دو آدرس اول را باید بطور کامل به لیست اضافه کنیم ولی در مورد نامه های شماره ۳ تا ۶ از آنجایی که همه آنها از یک سایت ارسال میشوند کار راحتتر است و فقط باید نام دامنه را که pcorganizer.com است اضافه کنیم در این صورت هر نامه های که از سایت pcorganizer.com ارسال شود فوراً حذف میشود. آنچه گفته شد پاسخگوی بسیاری از مشکلات است ولی اگر نیاز به گزینه های بیشتری برای جلوگیری از نامه های ناخواسته دارید میتوانید از Custom Filters استفاده کنید که امکانات بیشتری علاوه بر جلوگیری از ورود نامه ها با توجه به آدرس و دامنه در اختیار میگذارد.


بعنوان مثال میتوانید فیلتری را تعریف کنید که نسبت به یک کلمه کلیدی در عنوان نامه حساس باشد و نامه هایی که عنوان آنها حاوی عبارت خاصی باشد را حذف کند. برای ایجاد فیلتر کافی است ابتدا به Options بروید و Custom Filter را انتخاب کنید و سپس با زدن Create New فیلتر مورد نظر خود را ایجاد نمایید (پنجره ایجاد فیلتر که از Custom Filters قابل دسترسی است)