جنگ داخلی میان مورچه‌ها


 
images/20060916/war.jpg
 
جام‌جم آنلاین: دانشمندان امریکایی تصور می‌کنند شیوه‌ای را یافته‌اند تا یک «جنگ داخلی» واقعی را میان یک کلنی بزرگ از مورچه‌های مهاجم در ایالت کالیفرنیا به راه انداخته تا خسارات ناشی از این مورچه‌ها را کاهش دهند!
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، این مورچه‌ها که زادگاهشان آرژانتین است در سال ۱۸۹۱ میلادی با یک کشتی به شهر نیواورلئان ایالت لوییزیانا وارد شدند.
از آن پس ، مورچه‌ها‌ در بخش بزرگی از ایالات متحده از جمله سن دیه‌گو در جنوب کالیفرنیا و بخش سونوما در همین ایالت کلنی‌های بزرگی را ایجاد کرده و خسارات بسیاری به ویژه به محصولات کشاورزی وارد می‌کنند.
مورچه‌های این نژاد به لطف رایحه ویژه خود یکدیگر را تشخیص می‌دهند.
همین مساله موجب شد تا نیل تسوتسویی بیولوژیست و کنت شیا شیمیدان از دانشگاه کالیفرنیا در ایروین به این فکر بیفتند که با تغییر دادن این رایحه کاری کنند تا مورچه‌ها هنگام برخورد با هم نژادهایشان تصور نمایند با دشمنی روبه رو شده‌اند که باید نابودش کرد!
کنت شیا گفته است: نتایج اولیه تحقیقات ما نشان می‌دهند که با تغییرات شیمیایی روی مورچه‌ها می‌توانیم همکاری میان آنها را مختل کرده و یک «جنگ داخلی» واقعی را میان کلنی‌های عظیم این مورچه‌ها ایجاد کنیم!»
به گفته او ، ۱۲۰۰ مورچه‌ای که تحت این آزمایش قرار گرفتند نه تنها با یکدیگر جنگیدند بلکه یکدیگر را تکه‌تکه کردند!
امریکا تاکنون به کمک سازمان جاسوسی‌اش سیا و دیگر سرویس‌های اطلاعاتی‌اش میان مردم یک کشور واحد جنگ داخلی و کشت و کشتار راه می‌انداخت ، اکنون دانشمندانش نیز به فکر راه انداختن جنگ داخلی میان مورچه‌ها افتاده و به زودی شاهد جنگ داخلی میان سایر جانوران نیز خواهیم بود!