حاشیه‌های نخستین روز نمایشگاه الکامپ در تهران

نخستین روز دوازدهمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، امروز – سه‌شنبه – ۲۷ تیرماه به کار خود پایان داد.


به گزارش خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ورود عموم در اولین روز دوازدهمین نمایشگاه الکامپ رایگان بود، اما برنامه‌ برای دریافت هزینه‌ی ورود به نمایشگاه برای روزهای آینده هنوز پیش‌بینی نشده است؛ میزان استقبال بازدیدکنندگان نیز با توجه به این‌که اولین روز برگزاری نمایشگاه بود، نسبتا مناسب به نظر می‌رسید.


امسال در سالن دولت الکترونیکی نمایشگاه که یکی از سالن‌های مهم محسوب می‌شود؛ تنها حضور چند سازمان دولتی به چشم می‌خورد و می‌توان گفت که سازمان‌های دولتی حضور کم‌رنگی دارند؛ از میان سازمان‌های حاضر می‌توان به وزارت بازرگانی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صنایع و معادن استان تهران، سازمان تامین اجتماعی و بانک ملت اشاره کرد و در واقع جای بسیاری از سازمان‌های بزرگ دولتی در سالن ۳۵ خالی است؛ حتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به عنوان متولی IT در کشور در این سالن غرفه‌ای نداشته و تنها تعدادی از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی آن مانند شرکت فناوری اطلاعات و مخابرات استان تهران در دیگر سالن‌ها غرفه دارند.


امروز دو همایش در نشست‌های جانبی الکامپ برگزار شد که به مباحثی همچون رایانه و نابینایان و استاندارد و نقش آن در توسعه‌ی IT که توسط دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک برپا شده بود، برگزار شد.


شرکت‌ها و مراکز بخش خصوصی در این نمایشگاه به ارایه‌ی محصولات و کالاهای خود می‌پردازند که از آن جمله می‌توان به ارایه‌ی نرم‌افزار آموزش الکترونیکی متن باز اشاره کرد که برای اولین بار در نمایشگاه عرضه می‌شود.


موضوع مهمی ‌که اولین روز نمایشگاه الکامپ را تحت تاثیر قرار داد، قطعی خطوط ارتباطات اینترنتی کشور بود که مشکلاتی را برای خطوط اینترنت در غرفه‌ها به وجود آورد؛ اما وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه در اولین روز نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری داشت.


نکته‌ی قابل توجه دیگر این‌که در ورودی سالن‌ها هیچ تابلوی اطلاع‌رسانی در مورد نام و اسامی شرکت‌های حاضر در سالن‌ها به چشم نمی‌خورد؛ همچنین اطلاع‌رسانی مناسبی برای زمان برگزاری نشست‌های جانبی نمایشگاه برای بازدیدکنندگان انجام نشده بود.


لازم به یادآوری است، دوازدهمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک تا ۴ روز دیگر در محل دایمی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران فعالیت خواهد داشت.