حاشیه های تیم فوتسال ایران در برزیل

معین غلامعلیان/ ریودوژانیرو- تیم مل فوتسال ایران که برای شرکت در مسابقات جام جهانی فوتسال به «ریودوژانیرو» (یکی از شهرهای محل برگزاری این جام در برزیل) سفر کرده است، با وجود از دست دادن یک پیروزی شیرین، از روحیه خوبی برخوردار است.

این تیم در اولین دیدار خود مقابل تیم اسپانیا (قهرمان اروپا) در نیمه اول با ۳ گل پیش افتاد، ولی نهایتاً بازی با نتیجه مساوی به پایان رسید. با وجود این، اعضای کاروان ایران همچنان امیدوار به درخشش تیم و صعود از مرحله اول بازی ها هستند. 


 ایران ۳- اسپانیا ۳


تیم ما این دیدار را طوفانی آغاز کرد. «محمد طاهری» در دقیقه ۴ دروازه اسپانیا را گشود تا اولین شوک را به قهرمان جهان وارد کند. در دقیقه ۱۲ «وحید شمسایی» بهترین گلزن جهان، یک گل دیگر را برای ایران به دست آورد. جالب اینکه در همان دقیقه ۱۲ «علی حسن زاده» هم گلزنی کرد تا ملی پوشان فوتسال ۳ بر صفر پیش بیفتند. اما ۸ دقیقه بعد، «توراس» دروازه ایران را گشود تا امیدها برای اسپانیا زنده شود. «بورخا» هم در دقیقه ۳۰ به «مصطفی نظری» گل زد تا با دومین گل توراس (دقیقه ۳۶)، کار با تساوی پایان یابد. در این بازی اسپانیا البته خیلی بهتر کار کرد. آن ها ۵۲ شوت به دروازه ایران زدند و ۲۴ کرنر به دست آوردند. در حالی که ایران ۱۵ شوت و ۶ کرنر خلق کرد.


در دیگر بازی این گروه اروگوئه هم با لیبی با نتیجه ۳ بر ۳ متوقف شد تا جز چک که هنوز بازی نکرده، همه تیم های گروه D یک امتیازی باشند.


 


 استعفای شمس جدی است


«حسین شمس» سرمربی این تیم، مشکل اصلی ایران را بالارفتن از گروه مقدماتی در مرحله اول بازی ها می داند. او که پیش از اعزام به جام جهانی، به دلیل عدم توجه فدراسیون فوتبال به فوتبال سالنی تهدید به استعفا کرده بود، اینجا قویاً از عمل به این تصمیم خود می گوید؛ تصمیمی که کم تر کسی فکر می کرد جدی باشد و به قول «عادل فردوسی پور» بیشتر به یک نمایش می مانست. اما شمس در ریو با قاطعیت از ترک تیم ملی می گوید. اینطور مواقع «همیشه پای یک پیشنهاد دیگر در میان است»!


 


 ایرانی ها در محلهء باکلاس ها


تیم فوتسال ایران در هتل «شرایتون» (در منطقه «بآحآ» ریو، که از بهترین و به قولی باکلاس ترین منطقه های شهر است) اسکان دارد. تعداد ایرانی های ریو بسیار کم است و در شب دوم حضور تیم، چند نفر از این هموطنان برای دیدار با اعضای تیم به هتل رفتند.


در این هتل علاوه بر ایرانی ها، نفرات تیم لیبی قهرمان آفریقا هم حضور دارند که با آن لباس های سنتی و قبیله ای شان و همچنین حمایت پسر «معمر قذافی» (رهبر لیبی)، از مورد توجه ترین تیم های حاضر در بازی ها هستند.


هتل شرایتون از محل برگزاری بازی ها فاصله زیادی دارد. محل تمرینات تیم ایران هم در دو منطقهء دور از هتل است، که معروف ترین زمین تمرین در مجموعه ورزشی «ماراکانا» قرار دارد. ایرانی های ریو برای تشویق تیم ملی بسیج شده اند و در اولین بازی هم به سالن ماراکانا رفتند. اغلب تماشاگران بازی هایی که برزیل یک پای آن نبود را بچه ها و دانش آموزانی تشکیل می دادند که از مدارس شهر برای تشویق و شلوغ کردن بازی ها آورده شده بودند!


بازی بعدی تیم ملی روز ۱۴ مهر و در برابر لیبی خواهد بود.