حتی مواد غذایی «فناناپذیر» هم تاریخ مصرف دارند

حتی مواد غذایی «فناناپذیر» هم تاریخ مصرف دارند !

زنان خانه دار، با تجربه ای که در طی سال ها کار در آشپزخانه کسب کرده اند، می دانند که زمان دور انداختن مواد غذایی فاسد شده، یا بی ارزش کی است. حتی یک فرد بی تجربه هم می تواند بفهمد که یک تخم مرغ کمی فاسد است و گوشت در چه زمانی بهتر است مصرف نشود. اما برخی مواد غذایی هستند که حتی خانم های خانه دار با تجربه هم این احساس را دارند که ابدی هستند و هرگز فاسد و بی ارزش نمی شوند. اما علم جدید نشان داده که حتی مواد غذایی «فناناپذیر» هم تاریخ مصرف دارند. در واقع بهتر است بدانید که حتی روغن زیتون، غلات، آجیل و سبزیجات خشک هم تاریخ مصرف دارند و بعد از مدتی نباید آنها را مصرف کنید. با خواندن مطلب زیر می توانید به نکات بسیار جالبی در مورد این مواد غذایی و چگونگی طولانی تر کردن عمر آنها و ارزش غذایی آنها پی ببرید.
چای را انبار نکنید
چای سبز، غنی از آنتی اکسیدان هایی است که باعث سالم ماندن بدن و کمتر شدن احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان می شود. اکثر مردم این احساس را دارند که چای سبز را سال ها پس از خرید می توانند مصرف کنند اما نتیجه تحقیقاتی که در «ژورنال علم تغذیه» به چاپ رسیده نشان می دهد که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز (موسوم به کاته چین) تنها شش ماه پس از بسته بندی شدن چای سبز حدود ۳۲درصد کمتر می شوند. در واقع این آنتی اکسیدان ها به هوا و نور حساس هستند و این باعث می شود که برخلاف تصور چای کهنه بسیار کم ارزش تر از چای تازه باشد.
یک توصیه: دکتر روناتیسون، پزشک مشاور شرکت ایتوان، بزرگ ترین توزیع کننده چای سبز در جهان، می گوید: «چای سبزی بخرید که در جعبه های کاملا محفوظ با جدار آلومینیومی باشد و هوا یا نور خورشید نتواند وارد آن شود. در ضمن مقداری چای بخرید که برای مصرف چند هفته تا چند ماه شما کافی باشد و هیچ وقت چای را انبار نکنید… در ضمن شاید عجیب به نظر برسد، اما از آنجایی که چای سبز نسبت به چای سیاه بیشتر به دمای هوا حساس است می توانید بسته های چای سبز خود را در یخچال یا حتی در فریزر نگهداری کنید.»
خودتان رب گوجه درست کنید
رب گوجه فرنگی و آب گوجه فرنگی منبع غنی از لیکوپن هستند که دارای خواص بسیار است اما مقاله ای که در نشریه «شیمی مواد غذایی» به چاپ رسیده نشان می دهد که تنها سه ماه ماندن آب گوجه فرنگی در یخچال و یا فریزر باعث می شود که حدود ۵۰ درصد از لیکوپن این بسته ها از بین برود. در ضمن تحقیقاتی که دانشمندان اسپانیایی انجام داده اند نشان می دهد که میزان لیکوپن در رب های گوجه در گذر زمان کاهش می یابد. این یادتان باشد که لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که با بسیاری از سرطان ها مبارزه می کند و می تواند تا حدودی در جلوگیری از بیماری های قلبی موثر باشد و حتی به استحکام استخوان ها هم کمک کند.
یک توصیه: بهترین کار این است که گوجه فرنگی را به صورت تازه تهیه و مصرف کنید. دکتر بی اچ چن، متخصص تغذیه در دانشگاه تایوان که در مورد ثبات مواد موسوم به کاروتن ها تحقیق می کند، می گوید: «اگر خودتان بتوانید رب گوجه فرنگی و آب گوجه فرنگی در خانه تهیه کنید و بعد هم آنها را مصرف کنید بهتر است اما اگر سس و رب گوجه از بازار می خرید بهتر است در بسته های کوچک باشد تا سریع تمام شود و شما مجددا محصولات جدیدتر خریداری کنید.»
روغن زیتون در شیشه های کوچک
روغن زیتون از آن مواد غذایی است که می گویند معجزه می کند. تحقیقات متعددی در سرتاسر جهان نشان داده است که روغن زیتون می تواند بدن انسان را در مقابل بسیاری از بیماری ها مصون نگه دارد. اما اخیرا در تحقیقاتی که توسط پژوهشگران دانشکده تغذیه بولونیا در ایتالیا انجام گرفته مشخص شده است که تنها شش ماه پس از تولید یک شیشه روغن زیتون قدرت و تاثیرگذاری آنتی اکسیدان های موجود در آن به میزان ۴۰ درصد افت می کند. این نکته یادمان باشد که به طور معمول اکثر روغن زیتون هایی که در فروشگاه وجود دارند بیش از شش ماه از تولید آنها می گذرد و تازه این روغن زیتون ها پس از خریداری ماه ها در خانه ها و در داخل کابینت های آشپزخانه باقی می مانند.
یک توصیه: «یادتان باشد که روغن زیتون یک ماده غذایی بسیار حساس است.»
پروفسور داگ بالنتین، متخصص تغذیه و مدیر آزمایشگاه موسسه برتولی که به تولید روغن زیتون اشتغال دارد با گفتن این جمله ادامه می دهد: «روغن زیتون بسیار به نور، گرما و اکسیژن حساس است و باید در نگهداری آن دقت کنید. حتما این روغن را در داخل گنجه، دور از نور و گرما و در شیشه های دربسته نگهداری کنید. اگر هم از آن برای پخت وپز استفاده نمی کنید بسته ها یا شیشه های کوچک تر که برای مصرف چند هفته کافی باشند خریداری کنید.»
توت تازه بخورید
خانواده توت ها (شامل بلوبری، توت فرنگی، ذغال اخته، توت سفید و…) دارای مقدار زیادی آنتوسیانین است. متخصصان و پژوهشگران معتقد هستند که خانواده فلاونوئیدها (از جمله آنتوسیانین) دارای خواص ضد التهابی هستند و بدن را مقابل بیماری های التهابی حفظ می کند. در ضمن به بهبود روند حافظه و تفکر کمک می کنند و مانع از علمکرد سلول های سرطانی می شوند.
اما متخصصان علم تغذیه می گویند که میزان آنتوسیانین ها در یک ظرف از بلوبری تنها دو ماه از چیده شدن حدود ۲۳ درصد کاهش می یابد. در واقع نگهداری بلوبری در دمای اتاق باعث از بین رفتن آنتوسیانین ها می شود. در عین حال متخصصان دانشگاه آرکانزاس آمریکا نشان داده اند که میزان فلاونوئیدها در یک ظرف توت فرنگی شش ماه پس از چیده شدن، حتی در صورت نگهداری آنها در یخچال یا فریزر بیش از ۱۲ درصد کاهش می یابد.
یک توصیه: حتما بلوبری و توت فرنگی را در یخچال و فریزر نگهداری کنید. نگهداری این میوه ها در داخل یخچال می تواند میزان آنتی سیانین های موجود در آنها را حفظ کند. در ضمن بهترین کار این است که این میوه ها را بلافاصله پس از خرید مصرف کنید یعنی به صورت تازه. در ضمن یادتان باشد که بهتر است توت فرنگی و بلوبری بدون شکر که اخیرا تولید شده اند میزان بیشتری از فلانوئیدها دارند.
فلفل را در شیشه نگه دارید
میزان کاپساسین در پودر فلفل از زمان تولید به صورت دائمی کاهش می یابد و در طی نه ماه به نصف میزان اولیه آن می رسد. در مطالعه ای که در چین انجام شده نشان داده که میزان کاپساسین پودر فلفلی که یک سال از تولید آن گذشته باشد حدود ۶۰ درصد کمتر از پودر فلفل تازه است. دکتر جی بونتیگ، پزشک کارشناس شرکت وی زاتا که در زمینه تولید سبزیجات خشک، پودر و سس های فلفل فعالیت می کند، می گوید: «کاپساسین می تواند باعث کاهش وزن و جلوگیری از برخی از سرطان ها شود و برای همین بسیار برای بدن مفید است. سبزیجات و مواد غذایی روشن که خشک می شوند و میوه های خشک، و مثلا فلفل منابع غنی از این ماده هستند.»
یک توصیه: یادتان باشد که هوا از کیسه های پلاستیکی و ظروف پلاستیکی می گذرد و در تماس با اکسیژن هوا بودن است که کاپساسین را از بین می برد برای همین اگر می توانید پودر فلفل را در شیشه های کوچک نگه دارید و نه در ظروف پلاستیکی، اما شاید بهترین کار این باشد که خودتان پودر فلفل درست کنید. این کار اصلا سخت نیست و خیلی هم به سلامت شما کمک می کند. حتی می توانید فلفل را خشک کنید چرا که دانه های فلفل در داخل آن از نور و اکسیژن در امان هستند. در ضمن پودر فلفل را از نور و گرما دور نگه دارید.
ماکارونی را از نور دور نگه دارید
میزان ریبوفلاوین موجود در ماکارونی های غنی شده پس از آنکه ماکارونی تنها یک روز در معرض نور آفتاب قرار بگیرد حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد. این نتیجه تحقیقات پژوهشگران کانادایی است که در نشریه صنایع غذایی آمریکا به چاپ رسیده است. حتی قرار گرفتن بسته های ماکارونی در مقابل نور کم هم باعث می شود که پس از سه ماه هشتاد درصد ریبوفلاوین موجود در ماکارونی ها از بین برود. در ضمن این نکته را هم یادتان باشد که اسید فولیک اضافه شده به ماکارونی های غنی شده هم بسیار در مقابل نور و اکسیژن موجود در هوا حساس است.
یک توصیه: بهترین کار این است که محصولات مرتبط با غلات را در جعبه های سرامیکی که نور از آنها نمی گذرد نگهداری کنید. حواستان به دمای محل نگهداری هم باشد و حتما غلات را دور از گرما نگه دارید. نگهداری غلات در قفسه های خنک بهتر از یخچال است، که البته در یک مورد استثنا وجود دارد و آن هم برنج قهوه ای بوده که حاوی مقداری روغن است و برای همین در دمای اتاق زود خراب می شود و بهتر است آن را در یخچال نگه دارید.