حداد عادل: دولت در اعلام نرخ بنزین آزاد نگران تورم است

رییس مجلس با اشاره به سهمیه‌بندی بنزین گفت: از دولت تشکر می‌کنیم که مقدمات اجرای این قانون فراگیر را پدید آورد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر غلامعلی حدادعادل امروز (چهارشنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران، ضمن یاد و احترام به شهدای هفتم تیر و به ویژه شهید بهشتی که سلسله‌ی کاروان شهدای هفتم تیر را بر عهده داشت، گفت: یاد بیست و هفت تن از هفتاد و دو تن شهدای سال ۶۰ که نمایندگان مجلس بودند را گرامی می‌داریم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اجرایی شدن مصوبه‌ی مجلس راجع به سهمیه‌بندی بنزین و جلسه‌ی امروز مجلس با وزرای کشور و نفت و هم‌چنین این‌که آیا سهمیه‌بندی بنزین با افزایش همزمان قیمت بعضی کالاها هم‌چون لبنیات رابطه داشته است، خاطرنشان کرد: موضوع افزایش کالاها ربطی به سهمیه‌بندی بنزین ندارد. سهمیه‌بندی از دیشب آغاز شده و ما از دولت تشکر می‌کنیم که مقدمات اجرای این قانون فراگیر را پدید آورد.
وی با بیان این‌که مجلس در جلسه‌ی غیرعلنی غیررسمی امروز بعد از شنیدن توضیحات وزیر نفت و کشور مصمم است تا دولت را در اجرای طرح سهمیه‌بندی یاری رساند، گفت: این طرح ضروری و مفید برای کشور است زیرا مصرف بنزین را کاهش می‌دهد.
حدادعادل با بیان این‌که با سهمیه‌بندی می‌توان این ذخیره‌ی خدادادی را برای کشور محفوظ نگه داشت، یادآور شد: با اجرای این طرح کشور دیگر نیازی به بیگانه نداشته و در برابرفشار آن‌ها آسیب‌پذیر نخواهد بود.
رییس مجلس با اشاره به طرح کنگره‌ی آمریکا برای فشار بر ایران از حیث نیاز ایران به واردات بنزین، تصریح کرد: این آسیب‌پذیری هرچه کم‌تر شود استقلال کشور بیش‌تر خواهد شد.
وی با تأکید بر این‌که سهمیه‌بندی بنزین برای عبور و مرور نیز سودمند خواهد بود و از قاچاق سوخت جلوگیری خواهد کرد، گفت: البته ممکن است سختی‌هایی هم داشته باشد چراکه ما پیش از این به بنزین آزاد و فراوان عادت کرده بودیم و هم‌اکنون می‌خواهیم این عادت را تغییر دهیم بنابراین تغییر این عادت احتمالا با دشواری‌هایی همراه خواهد بود.
رییس مجلس افزود: اما ملت ایران با درک درست فواید این قانون با دولت همکاری کرده و مجلس نیز آن‌ها را یاری خواهد کرد.
او با بیان این‌که فعلا هیچ مشکلی برای مردم به وجود نیامده است، گفت: مردم باید میزان مصرف خود را تنظیم کنند تا در چارچوب مقدورات کشور بنزین مصرف کنند.
وی این طرح را تصمیم ملی خواند و ابراز امیدواری کرد تا دلاری که دولت به بیگانه خواهد داد صرف بهسازی، توسعه و پیشرفت شود.
حدادعادل هم‌چنین از خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ها خواست تا با اطلاع‌رسانی درست کمک کنند که این تصمیم ملی به بهترین شکل اجرا شود.
او هم‌چنین از تیترهای برخی روزنامه‌ها گله کرد و یادآور شد: این‌گونه تیترهای درشت دل مردم را خالی می‌کند اما باید بدانند که این نوع التهاب‌آفرینی از نظر مردم تیزبین مخفی نخواهد ماند.
رییس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر درباره احتمال حمله به ایران، تصریح کرد: ما اعلام کرده‌ایم که حوادث چند سال اخیر و ناکامی تجربه‌ها در عراق و افغانستان و هم‌چنین عزم و اراده‌ی ملت در دفاع، وحدت، هماهنگی و آرامش در کشور دلالتی بر این امر است که احتمال حمله‌ی نظامی به ایران بسیار ضعیف خواهد بود.
وی با بیان این‌که ممکن است تصمیم‌گیرندگانی که مشکلاتی را برای مردم خاورمیانه ایجاد کرده‌اند بازهم از این تصمیمات بگیرند، گفت: ما از درگیری استقبال نمی‌کنیم و همواره آماده‌ی دفاع هستیم هرچند که این اتفاق بسیار بعید است.
رییس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا نحوه‌ی اعلام زمان سهمیه‌بندی مناسب بوده است؟ اظهار کرد: آیا شما تصور نمی‌کنید که اگر فاصله‌ی بین اعلام و اجرا طولانی می‌شد هجوم نیز بیش‌تر می‌شد؟
وی با تأکید بر این‌که افراد تخریب‌کننده از توده‌ی ملت نبوده‌اند، خاطرنشان کرد: اگر به ملت ایران بگوییم که دولت می‌خواهد از مصرف بی‌رویه بنزین که موجب مشکلات عدیده‌ای است و میلیون‌ها لیتر از آن نیز قاچاق می‌شود جلوگیری کند آیا بازهم این ملت پمپ بنزین‌ها را آتش زده و یا کیوسک‌های تلفن را تخریب می‌کنند؟
وی افزود: روا نمی‌دانم کسی بگوید که این اشخاص به متن ملت تعلق داشته‌اند زیرا سهمیه‌بندی هیچ مشکلی را برای مردم ایجاد نکرده است.
به گفته‌ی رییس مجلس این ملت دشمنانی دارند که پول خرج می‌کنند و عده‌ای معدود فریب آن‌ها را می‌خورند.
وی یادآور شد: آن‌چه اتفاق افتاده اگر چه نباید اتفاق می‌افتاد، اما در حداقل بوده و رخ دادن این قبیل حوادث در شهرهای بزرگ امری عادی و طبیعی است.
حدادعادل ابراز امیدواری کرد تا قضیه‌ی سهمیه‌بندی بنزین در آینده با اطلاع‌رسانی دقیق موجبات مشکلات فعلی را در پی نداشته باشد.
وی هم‌چنین با اشاره به همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: اگر آژانس بخواهد برای کشور ما محدودیت ایجاد کند ما نیز همکاری‌های خود با آژانس محدود خواهیم کرد اما فضای امروز برای همکاری با آژانس مساعد است و ما از این همکاری‌ها استقبال می‌کنیم.
وی با تأکید بر این‌که همکاری نکردن با آژانس هیچ‌وقت جزء سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نبوده است، گفت: ما امروز فضای هسته‌یی را بهتر از قبل ارزیابی می‌کنیم چراکه در شرایط فعلی در حال مذاکره بوده و این امر را مثبت می‌دانیم.
حدادعادل مسأله‌ی حمله به ایران را نوعی جنگ روانی دانست و خاطرنشان کرد: طرح حمله به ایران وسیله‌ای برای ایجاد رعب و وحشت در همسایگانی است که خود نیز این موضوع را بهتر می‌دانند.
رییس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر این‌که وزیر نفت اعلام کرده است که ما موضوع دیشب در خصوص سهمیه‌بندی بنزین را پیش‌بینی می‌کردیم، آیا مجلس هم این پیش‌بینی را داشته است؟ گفت: این حوادث قابل تصور بود زیرا تصمیم بزرگی که قصد تغییر یک عادت دیرینه را دارد می‌تـواند برای عده‌ای که می‌خواهند خودی نشان دهند، بهانه شود.
او افزود: اگرچه اتفاقات رخ داده تأسف‌بار است اما در حدی نیست که بتوانیم اسم آن را بحران بگذاریم.
رییس مجلس در ادامه یادآور شد: من امروز در ساعت ۹ و نیم صبح در حال عبور از خیابان‌های تهران بودم و صف‌های دریافت بنزین را طولانی‌تر از روزهای قبل نمی‌دیدم چراکه شهر بسیار آرام و عادی در حال جریان است.
وی با تأکید بر این‌که هیچ‌کس از سهمیه‌بندی بنزین دچار مضیقه نخواهد شد، گفت: ما مطمئنیم مردم خود را عاقلانه با سهمیه‌بندی تطبیق خواهند داد و سختی‌های زودگذر را برای رفاه خود و نسل‌های آینده تحمل خواهند کرد.
وی با بیان این‌که ما با این ملت افتخار می‌کنیم و چند اتفاق معمولی را طبیعی می‌دانیم، تصریح کرد: احتیاجی نیست برای مقابله با این امور لشگرکشی شود زیرا مردم ما همواره در صحنه هستند و نیروهای انتظامی و کسانی که همیشه از این کشور دفاع کرده‌اند نیز هم‌چنان از کشور دفاع خواهند کرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر این‌که آیا تضمینی برای حل مسائل باقی‌مانده با آژانس وجود دارد و این‌که آیا احتمال بازنگری در عضویت NPT توسط ایران می‌رود، اظهار کرد: دلیلی ندارد تا غصه را پیش‌خرید کنیم زیرا با توجه به شرایط فعلی ما در حال مذاکره هستیم و تحریم و تهدید را نیز موضوع جدیدی نمی‌دانیم.
وی با بیان این‌که اتفاق جدید رخ‌داده، گشوده شدن باب مذاکره است، گفت: این مذاکرات بسیار مثبت ارزیابی می‌شود و امید می‌رود که هم‌چنان ادامه یابد.
رییس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر به تراکم طرح‌های دو فوریتی نیز اشاره و اظهار کرد: امسال سال آخر مجلس است و فرصت نمایندگان بسیار محدود است.
او با بیان این‌که در دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری ایشان فرمودند که امسال سال مغتنم و آزمونی برای مجلس است، گفت: نمایندگان در سال آخر خود قطعا همکاری کرده و هیأت رییسه نیز تدبیر می‌کند تا طرح‌هایی که مشکلات را برطرف می‌کنند در اولویت قرار گیرند.
حدادعادل طرح‌های اخیر را بازکننده‌ی گره‌ای از مشکلات مردم و منطبق با اهداف مجلس دانست و تصریح کرد: این که طرح‌ها و لوایح دو فوریتی می‌شوند و با رأی مجلس در دستور قرار می‌گیرند به دلیل اولویتی است که در موضوع وجود دارد مثل طرح دیروز در مورد قوه‌ی قضاییه که به منظور استفاده‌ی بهینه از فرصت محدود در سال آخر تصویب شد.
وی با بیان این‌که مجلس شاهد تحرک خوبی در سال پایانی است، ابراز امیدواری کرد تا این روند ادامه یابد و موجبات رضایتمندی مردم را ایجاد کند.
حدادعادل در پاسخ به خبرنگار ایسنا نیز مبنی بر این‌که آیا با توجه به نقش موسویان نوع برخورد با وی درست است یا خیر؟ گفت: من از جزییات مذاکرات دیروز کمیسیون امنیت ملی اطلاعی ندارم اما امیدوارم تا اقدامات صورت‌گرفته منطبق بر ضوابط قضایی و حق و عدل باشد.
وی با بیان این‌که مسوولان موظفند امنیت را حفظ کنند، گفت: مسوولان اطلاعاتی کشور هم حقوق افراد را رعایت می‌کنند و هم امنیت کشور را مهم می‌دانند.
حدادعادل در پاسخ به این سوال که دولت برای کنترل تورم کالاهایی را وارد کشور کرده است که در داخل کشور هم تولید می‌شود؛ هم‌چنین در مورد گرانی مسکن و افزایش آن کاری صورت نگرفته است، در مورد این چه پاسخی دارید؟ گفت: البته این که همه‌ی واردات برای کنترل تورم بوده خودش قابل بحث است اما تصمیماتی که برای مسکن گرفته می‌شود طبیعی است که دیربازده است زیرا طبیعت مسکن این گونه نیست که امروز تصمیم گرفته شود و هفته‌ی بعد خودش را نشان دهد. اقدام مهمی که مجلس در همان تبصره‌ی ۶ انجام داده که بسته‌ای از سیاست‌گذاری‌هاست و به دولت امکان داده در مورد آن موارد تصمیم‌گیری‌های متعددی انجام دهد.
وی از ترقی غیر منتظره‌ی قیمت مسکن در یکسال اخیر ابراز تاسف کرد و گفت: ما این مساله را پیگیری می‌کنیم و مشورت‌هایمان را با دولت ادامه می‌دهیم و امیدواریم موفق شویم به نقطه‌ی قابل قبولی دست یابیم. در مورد واردات کالا نیز همه‌ی موارد به منظور کنترل تورم نبوده و دولت در برخی کالاها مثل شکر که در داخل تولید می‌شود یک مصحلت‌های دیگری را در نظر داشته است.
رییس مجلس، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چرا در مورد برخورد نیروی انتظامی با دانشجویان محجبه‌ی بسیجی که در مقابل سفارت انگلیس تجمع کرده‌اند و هم‌چنین فیلم برخورد بد و سیلی زدن به یکی از این دانشجویان محجبه نیز پخش شده است برخوردی با نیروی انتظامی صورت نگرفته است؟ گفت: به نظر من مسئله‌ی مهم‌تر از این نوع اتفاقات، اصل قضیه است و من انتظار داشتم در مورد خود اقدام ملکه‌ی انگلیس سوال کنید. من هم‌چنان این اقدام که دادن نشان به سلمان رشدی بود را محکوم می‌کنم زیرا آن نشان هم ارزش آن لقب را از بین برد و هم به اعتبار دولت انگلیس لطمه‌ی جدی وارد کرد و فاصله‌ی میان جهان اسلام و انگلیس را زیادتر کرد و ما انتظار داشتیم ملکه‌ی انگلیس اقدامی که می‌کند جبران تصمیماتی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان کرده‌اند شود. حال با این اقدام نشان داده شد همان خوی ظلم و توهین نسبت به مسلمانان وجود دارد. من هیچ توجیهی برای این کار ملکه‌ی انگلیس نمی‌بینم و قطعا این اقدام ضررش به خود انگلیس خواهد رسید.
وی در مورد حوادث مقابل سفارت انگلیس نیز، گفت: اگر اشتباهی در این حوادث صورت گرفته باید رسیدگی شود. نیروی انتظامی وظیفه دارد از سفارتخانه‌ها محافظت کند حتی اگر ما با مقامات سیاسی آن کشور اختلافات جدی داشته باشیم.
رییس مجلس، ادامه داد: اگر نیروی انتظامی در برخورد خود کاری خلاف واقع انجام داده باید رسیدگی شود و من هیچ اقدام غیر انسانی، خلاف قانون و قاعده را تایید نمی‌کنم و می‌گویم که باید رسیدگی شود و با آن مامور در صورت احراز تخلف برخورد شود.
حداد عادل در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر بالا رفتن تورم بعد از بالا رفتن قیمت بنزین و تغییراتی که پس از اعلام نرخ آزاد بنزین صورت خواهد گرفت؟ نیز گفت: این همان دغدغه‌ی دولت است و پاسخ به دولت به همه‌ی کسانی که می‌گویند چرا قیمت آزاد بنزین را اعلام نمی‌کنند آن است که دولت نگران تورم است. در واقع دولت ترجیح می‌دهد حتی‌الامکان مردم مصرف را در حدود سهمیه‌بندی تنظیم کنند بنابراین اگر همزمان با سهمیه‌بندی قیمت آزاد بنزین اعلام می‌شد و در صورتی که قاچاق بنزین هم صورت بگیرد تورم ایجاد می‌شد؛ اگر بنزین آزاد در کشورمان قیمتش حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ باشد و آن طرف مرز قیمت دو هزار تومان باشد باز هم قاچاق بنزین صورت می‌گیرد. بنابراین دولت برای آن که قیمت بنزین در کشور به قیمت بالایی مبدل نشود احتیاط کرده و ترجیح می‌دهد که مردم مصرف‌شان را تنظیم کنند و اگر در شرایطی کسی خواست بنزین اضافه‌تری استفاده کند تحت مراحل قانونی خاص باشد.
وی ابراز کرد: من مخالف آن هستم که رسانه‌ها و صدا و سیما به مردم بگویند که مردم هر چه می‌خواهند بنزین مصرف کنند زیرا مردم سهمیه‌ی ۶ ماه خود را در ۲ ماه مصرف می‌کنند و سپس دچار مشکل خواهند شد. بنابراین از مردم می‌خواهم که مصرف بنزین‌شان را در حد سهمیه‌بندی تنظیم کنند تا حتی‌الامکان نیاز به استفاده از بنزین مازاد پیدا نکنند.
رییس مجلس، در مورد نرخ بنزین آزاد نیز گفت: این نرخ از سوی دولت و در وقت مناسب به مردم اعلام خواهد شد و قیمت بنزین تابع شرایط زیادی است اما اکنون چه نیاز است که پیشاپیش نرخ بنزین آزاد اعلام شود.
در ادامه‌ی این کنفرانس خبری یکی از روزنامه‌نگاران به حداد عادل، گفت: ما فکر کردیم که دلیل آن که شما ساعت این کنفرانس خبری را از ۳۰/۱۱ به ۳۰/۱۲ انتقال داده‌اید برای آن بوده که این کنفرانس در حوض‌خانه انجام شود. حداد عادل نیز با خنده در پاسخ گفت: ان‌شاءالله یک روز مهمان ما خواهید شد و می‌بینید که بر ما چه می‌گذرد و ابتدا مصاحبه انجام می‌دهیم و بعد در کنار هم در حوض‌خانه مهمان ما خواهید بود.
وی در پاسخ به سوال دیگری از این خبرنگار مبنی بر این که مگر قرار نبود جلوی سمینارهایی که تشریفات زیادی دارد گرفته شود؟ گفت: مجلس باید از خودش شروع کند و ما اعلام می‌کنیم میهمانی حوض‌خانه لغو می‌شود. اما باید صحبت‌های شما مورد بررسی قرار گیرد و ما هم‌چنان تاکید داریم که نباید سمینارها با تشریفات زیاد برگزار شود البته تشخیص نوع سمینارها متفاوت است.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که اختلاف‌های دولت و مجلس بر سر لایحه‌ی مدیریت خدمات کشوری چیست؟ گفت: من تلاش می‌کنم لایحه‌ی مدیریت خدمات کشوری حتی‌الامکان بین مجلس و دولت مشکلات حل شود اما اگر این مشکل حل نشود مسیر طبیعی خود را که همان مجمع تشخیص مصلحت نظام است طی خواهد کرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که اوایل مجلس شما خبرهای خوبی را می‌دادید که برخی روزنامه‌ها تیتر می‌کردند و اکنون مدت‌هاست که خبر خوبی نداده‌اید و حال خبر خوب شما به مردم که برایشان قابل لمس باشد چیست؟ گفت: خبر خوب این است که سهمیه‌بندی بنزین از اولین ساعات بامداد شب گذشته انجام شد؛ خبر خوب آن نیست که مثل آدامس در ابتدا شیرینی زودگذر داشته باشد. خبر خوب آن است که هر کس فکر کند که یک اقدام شجاعانه برای ملت صورت گرفته است زیرا هر کس در ترافیک قرار می‌گرفت می‌گفت که چرا دولت و مجلس برای ترافیک کاری نمی‌کنند اما اکنون این کار انجام شده است.
رییس مجلس در مورد اتفاقات شب گذشته نیز، گفت: از ۲ هزار و ۷۰۰ جایگاه بنزین تنها یک مورد آتش‌سوزی گسترده گزارش شده است و چرا ما باید یک اقدام مهم را که دارای فواید زیادی است مثبت ندانیم و در کنارش اتفاقات جزیی را مورد تاکید قرار دهیم. بنابراین من به شما خبرنگاران به عنوان یک دوست خبرنگار عرض می‌کنم که شما باید به مردم اطلاع‌رسانی کنید و اطمینان بدهید که صرفه‌جویی به نفع آن‌ها، فرزندان و نسل آینده است.
وی تاکید کرد که خبر خوب آن نیست که الان هر کسی احساس کند پولی در جیبش جمع شده بلکه خبر خوب آن است که مسوولان همه‌ی پمپ‌های بنزین را به شبکه‌ی یارانه‌ای متصل کرده‌اند تا از قاچاق بنزین جلوگیری شود.
حداد عادل در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که مجلس در یک زمان از رسانه‌ها می‌خواست تا در مورد تثبیت قیمت‌ها حمایت صورت دهد و اکنون نیز می‌خواهد که از سهمیه‌بندی بنزین و بالا رفتن قیمت آن حمایت کند. آیا رسانه‌هایی که این کار را انجام دهند در واقع شعور مخاطب خود را به بازی گرفته‌اند؟ گفت: ما وقتی قیمت بنزین ۱۰ تومان اضافه می‌شد شاهد تورم بی‌دلیلی بودیم و اگر مجلس می‌خواست طبق مصوبات در سال ۸۴ قیمت بنزین را به قیمت فوب خلیج‌فارس یعنی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان افزایش دهد آن چنان قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد که نارضایتی زیادی را به وجود می‌آورد.
رییس مجلس، ادامه داد: این در حالی است که مجلس سهمیه‌بندی بنزین را در دولت خاتمی تصویب کرد و نه دولت احمدی‌نژاد و حتی آن زمان مشخص نبود که رییس‌جمهور بعدی چه کسی خواهد بود. امروز هم که مجلس احتیاط می‌کند که قیمت بنزین چند صد تومان اعلام نشود امتداد همان نگاه است.
وی ادامه داد: مجلس همان سال اول اعلام کرد که طرح تصویب قیمت‌ها همیشگی نیست و اگر قیمت آب و برق را نیز تغییر دادیم برای آن بود که مشترکان پر مصرف بر میزان مصرف خود صرفه‌جویی کنند؛ بنابراین باز هم انتظار داریم رسانه‌ها در همین گفت و شنودهای منطقی همکاری بیش‌تری داشته باشند.
رییس مجلس، در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر دستگیری بابک پورباقر که هویت فرانسوی دارد اما به دلیل حمایت از فعالیت‌های ایران و هم‌چنین قرارداد L 90 و گرفتن غرامت از شرکت پژو بوده و اکنون از سوی این کشور دستگیر شده است چه حمایت‌هایی خواهید کرد؟ گفت: به طور طبیعی هر ایرانی که در هر جای دنیا در دفاع از حقوق ملت ایران اقدامی صورت دهد شایسته‌ی تکریم و سزاوار پشتیبانی است. من در مورد پورباقر با مقامات صحبت می‌کنم و اگر لازم باشد مجلس نیز در این زمینه کارهایی را صورت می‌دهد.
حدادعادل در پاسخ به آخرین سوال خبرنگاران مبنی بر این که کسانی که ادعا می‌کنند از تثبیت قیمت‌ها دفاع می‌کنند در حالی که تخریب انجام داده‌اند و اکنون می‌گویند که ما با حمایت از سهمیه‌بندی بنزین در واقع به شعور مردم توهین می‌کنیم، گفت: پاسخ من همان است که ابتدای صحبت‌هایم گفتم و تاکید می‌کنم این گونه اتفاقات که در کشوری مثل ایران با شرایط متفاوت و هم‌چنین شهر بزرگ تهران یک امر طبیعی است و باید تلاش کنیم تصمیمات بزرگ به خوبی گرفته و اجرا شود.
وی گفت: با هر نوزادی که متولد می‌شود مقداری چرک و خون به دنبالش به دنیا اضافه می‌شود. اجرای سهمیه‌بندی بنزین نیز تولد یک نوزاد است و باید مقدمش را گرامی داشت و انتظار معقولی است که به همراه آن چرک و خون نیز به وجود بیاید که ما امیدواریم این تصمیم برای ملت ایران مبارک باشد.
در پایان این کنفرانس خبری طبق روال چند جلسه‌ی قبل رییس مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گل‌های یاسی را تقدیم کرد.