حرف های آخر هاشمی رفسنجانی قبل از واگذاری ریاست خبرگان

صبح امروز نهمین اجلاس خبرگان رهبری در دوره چهارم به ریاست هاشمی رفسنجانی آغاز به کار کرد.

به گزارش «فردا» آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در آغاز این مراسم، با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۸۹ گفت: کسانی که چشمشان به ایران بود تا ببینند در شرایط فعلی مردم چه می‌کنند با حضور مردم همگی اتفاق نظر داشتند که مردم ایران اعلام وفاداری به‌جا و جدی به نظام داشتند.

وی با اشاره به این‌که در سراسر دنیای اسلام حرکت جدیدی آغاز شده است، تصریح کرد: حرکت در دنیای اسلام نشان از موج بیداری مردم و آشنایی به وظایف و مشکلات خودشان دارد؛ چون ترکیبی از مردم در صحنه هستند که اهداف خوبی دارند. البته تفاوت‌هایی نیز به لحاظ سلیقه‌ای دارند اما چون پیکره، امت اسلامی است اکثریت از مسلمانان هستند و برای اسلام به میدان آمده‌اند.

هاشمی با اشاره به این‌که بسیاری از حرکت‌های منطقه در اعتراض به وابستگی کشورهای مورد تحرک به خارج و نفوذ استکبار و استعمار و سلطه‌ی جهانی است، افزود: از دیگر دلایل تحرک‌های منطقه فساد حاکم بر حکومت‌های این کشورها و دیکتاتوری سیاسی شدید است و برخی با عقاید تغییر آمده‌اند که این شعارها تقریبا در همه این کشورها دیده می‌شود.

وی با بیان این‌که مجموعه تحرک‌های منطقه به این معنا است که مردم وضع موجود کشورشان را نمی‌خواهند تحمل کنند، تصریح کرد: حرکتی که آغاز شده است به نظر برگشت‌ناپذیر است. گرچه ممکن است فراز و نشیب داشته باشد.

رییس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که در برخی کشورها قساوت خیلی زیاد شده و حتی مردم خود را بمباران می‌کنند، افزود: برخی از دولت‌های کشورهای منطقه قساوت بالایی به خرج می‌دهند؛ چون هستی خود را در خطر می‌بینند و ادامه حیات خود را دچار مشکل احساس می‌کنند؛ در حالی که ادامه حیاتشان کوتاه است؛ چون نهضتی که ایجاد شده راه برگشتنی نیست و گرچه شاید جایی موفق نباشد اما در جای دیگر پیروز خواهد شد.

رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که تجربه دنیا در حال حاضر تجربه گذار از وضع موجود است، افزود: می‌توان حدس زد که نتیجه چه می‌شود اما چون عوامل اصلی در اختیار ما نیست به نظر مبهم است در نهایت چه به دست می‌آید؛ چراکه شاهدیم حتی در جاهایی که حکومتشان نوپا است و خودشان آن حکومت را انتخاب کرده‌اند مثل عراق، مردم به بهانه‌های مختلف نمی‌خواهند از دیگران عقب باشند و می‌گویند چرا برق، آب، گاز و غیره نداریم؟

وی با بیان این‌که افتخار ایرانی‌ها این است که ۵۰ سال پیش این راه را شروع کرده و در این مسیر نیم قرن مبارزه کرده و ۳۰ سال است که پیروز شده است، تصریح کرد: ما با کمترین هزینه به پیروزی رسیدیم و هزینه‌ خیلی کشورهای دیگر را نپرداختیم؛ چرا که در انقلاب ما عناصری بودند که در انقلاب‌های دیگر نیستند.

هاشمی‌رفسنجانی اضافه کرد: در انقلاب ما بیش از ۹۰ درصد حرکت‌ها معلول خواسته‌های دینی بود و چشم‌ها به امام (ره) و روحانیت بود که روحانیت نقش بسیار مهمی ایفا کرد و در زمینه آگاه کردن مردم بسیار موثر بود.

رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که امام (ره) در انقلاب رهبری بسیار مناسبی داشتند، گفت: امام حتی زمانی که پشت ابر و در غیبت صغری بودند و در ترکیه حضور داشتند اوضاع را به خوبی اداره می‌کردند و نهضت را به نتیجه رساندند و مقابل خطرها ایستادند که البته در این راستا نقش مردم نیز بسیار مهم بود.

وی با اشاره به این‌که در جلسه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام عوامل پیروزی انقلاب ایران را ذکر کرده است که شبیه آن در کشورهای دیگر دیده نمی‌شود، بار دیگر به بیان این عوامل پرداخت و گفت: یکی از عوامل پیروزی ما اسلام بود؛ چراکه بند تسبیح لایه‌های جامعه، اسلام بود و حتی اهل سنت در اسلام با ما مخالفتی نداشتند و همکاری می‌کردند.

هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: موضوع دیگر مکتب اهل بیت بود که در همین راستا می‌توان گفت نقطه تمرکز آن تشیع بود که مرجعیت شیعه در این زمینه بسیار موثر بود و امام (ره) نیز در طول مبارزه وجه غالب بودند.

به گزارش ایسنا، رییس مجلس خبرگان رهبری در رابطه با نقش امام (ره) در انقلاب ایران افزود: تفاوت آیت‌الله کاشانی در نهضت ملی با امام (ره) در انقلاب این بود که امام (ره) رهبری و مرجع تقلیدی بود که مردم حرف ایشان را حجت می‌دانستند اما آیت‌الله کاشانی با این‌که فردی منزه و کامل بودند برای مردم حجیت نداشتند. همین‌طور می‌توان گفت در انقلاب نیروی عظیم روحانیت وجود داشت که نه در مشروطه و نه در نهضت ملی دیده نمی‌شد.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که حوزه‌های علمیه محصول کار شیخ عبدالکریم حائری و بروجردی بودند که با بالغ شدن آن‌ها به خدمت انقلاب آمدند، تصریح کرد: حوزه‌ها سالی چند بار افکار خود را به همه‌ ایران انتقال داده و افکار مردم به آن‌جا برمی‌گشت و این ارتباطی بود که هیچ حزبی نمی‌تواند با مردم ایجاد کند.

وی با تاکید بر این‌که اسلام، تشیع و روحانیت پایه‌های اصلی انقلاب در کنار ولایت فقیه بودند که آن زمان به صورت غیررسمی در امام (ره) متولد شد، گفت: گرچه بحث ولایت فقیه در قانون اساسی مطرح نشده بود اما مردم به حکم ولایت عمل می‌کردند و حتی زمانی که دستور شکسته شدن حکم تقیه داده شد، به هر قیمت عمل کردند.
هاشمی با بیان این‌که همه‌ اتفاقات در انقلاب در ظرف حضور مردم اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: اگر هم اسلام، هم شیعه، هم مرجعیت و هم روحانیت حضور داشت اما مردم نبودند و در خلاء کار می‌کردیم چیزی به دست نمی‌آمد. پس حضور مردم باعث موفقیت‌ها بود که در لحظات شروع با وسعت آمدند و در راستای لغو مصوبات دولت در مورد انجمن‌های ایالتی و ولایتی تا ۱۵ خرداد حضور داشتند و البته بعد از آن به خاطر ایجاد فضای خفقان، مردم در ظاهر حضور نداشتند اما در باطن بودند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که دریای عظیم مردمی ایران باعث شد نیروهای انقلابی احساس پشتیبانی کافی در همه صحنه‌ها داشته باشند، تصریح کرد: حتی مردم در روزهای سخت نمی‌گذاشتند خانواده‌های زندانی‌ها مشکل پیدا کنند و به آنها رسیدگی می‌کردند.

وی با اشاره به این‌که آن زمان اسم اسلام و شیعه کافی بود و مردم بهشت را پشت سر اسلام می‌دیدند، تصریح کرد: مردم به امید زندگی اسلامی و انسانی بودند اما در کشورهای دیگر بخشی از موارد این‌طور است و بخشی به مسائل دیگر مربوط می‌شود. البته ما نیز در کشورمان خفقان، سلب آزادی، استکبار و حضور استعمار در همه صحنه‌ها را داشتیم اما مساله‌ اصلی که مردم را نگه می‌داشت امید به امت اسلامی و جامعه‌ اسلامی بود که ان‌شاءالله همیشه این امید باقی باشد.

رفسنجانی با اشاره به این‌که در دوره‌ انقلاب در ایران آگاهی‌بخشی به عهده‌ حوزه‌های علمیه و دانشگاهیان بود، تصریح کرد: امروز آگاهی‌بخشی در دنیا بیشتر از طریق ابزارهای دیجیتال، ماهواره، اینترنت و سایت‌ها اتفاق می‌افتد و البته همگانی است و ممکن است مردم گاهی دچار مشکلات شوند اما در نهضت ما دچار مشکلات فکری نمی‌شدیم و فقط گاهی با مشکلات عملی روبه‌رو بودیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این‌که ما افتخار پیشگامی حرکت ضداستکباری و ضداستعماری و اجرای اسلام ناب را داریم، گفت: این موضوع در تاریخ ما ثبت شده است و قطعا ما در بیداری دنیای اسلام بی‌تقصیر نیستیم اما این‌که چقدر موثر بوده‌ایم باید برای آن‌که حرف نپخته نزنیم و اغراق نکنیم بگوییم که حتما موثر بوده‌ایم و امروز نیز بسیاری از عوامل پیش آمده هنوز تحت تاثیر حرکت‌های ایران است.

وی افزود: بدون عواملی چون اسلام، روحانیت و تشیع چیزی به وجود نمی‌آمد و برای بقا و تکامل این انقلاب، این عوامل باید همه در صحنه باشند؛ چراکه اگر از اسلام غفلت کنیم اشتباه بزرگی کرده‌ایم. البته امروز اسلام نیاز به عمل دارد و نمی‌توان همیشه بگوییم که در آینده درست می‌شود. پس باید مقید به اسلام باشیم؛ چون اگر مردم احساس کنند با شعار می‌خواهند کار را جلو ببرند خدای نکرده ممکن است انسجام مردمی از دست برود.

هاشمی هم‌چنین به خطر وجود انسان‌های کاذب و تاثیر آن بر عقاید مردم اشاره کرد و گفت: برای حفاظت از اعتقادات باید کارهای بزرگ انجام شود و در این زمینه احکام و مساجد بسیار اهمیت دارند و باید گفت که مساجد ما وضعیت بدی ندارند و مردم در آنها حضور پیدا می‌کنند اما در این راستا مساجد باید بیشتر مورد توجه باشند؛ چون نباید از نسل جوان خالی شود و در حال حاضر باید نسل جوان مورد توجه باشد؛ چرا که جوانان که تازه چشم و گوششان باز می‌شود حتما تحت تاثیر قرار می‌گیرند. پس باید مراقب آنها بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که هدف انقلاب ما این نبود که یک دوره خودمان حکومت کنیم و تمام شود، تصریح کرد: شعار ما این بود که حکومت انقلاب را به حکومت امام زمان وصل کنیم. پس در این راه باید مراقب جوانان بود؛ در حالی که همه می‌دانیم برای نسل جوان مشکلات جدی به وجود آمده و نباید از آن غافل شد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد که اگر آیت مهدوی کنی حاضر باشند مسوولیت را بپذیرند، نامزد نمی‌شوم تا از این طریق رفع اختلاف شود.

رییس مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این‌که در هیچ دوره‌ای تاکنون از پیش خودم نامزد هیچ پستی نبوده‌ام، گفت: پست‌هایی که داشته‌ام با فشار و تکلیف بوده است. در انتخابات نهم نیز شرایطی دیدم که نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم؛ چرا که تجدید اختلاف می‌شود.

رییس مجلس خبرگان رهبری، گفت: تصمیم گرفتم دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نکنم، اما مردم را همیشه تشویق می‌کنم. به خاطر سن بالای من کسی نباید از من توقع داشته باشد.

وی با بیان این‌که برای شرکت در انتخابات خبرگان فشار عجیبی برای من پیش آمد، افزود: اولین کاری که در این راستا انجام شد، این بود که آقایان جامعه روحانیت آقای مهدوی و یزدی به دفتر من آمدند و آقایان چقدر اصرار داشتند و نیامدن من را مساوی با خیلی از خطرها دانستند. من گفتم آنجا رد نمی‌کنم، ولی با آقا صحبت خواهم کرد. خدمت آقا رسیدم و ایشان گفتند این کار برای تو واجب است، ولی من گفتم این موضوع را برای خود واجب نمی‌دانم. حال اگر شما واجب می‌دانید مقدمات واجب بر شما واجب است بر من واجب نیست. به هر ترتیب من پذیرفتم چون برای من امر بود، اما باز در آن انتخابات بداخلاقی‌هایی دیده شد که البته این بداخلاقی‌ها مثل گذشته نبود، محدودتر بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که شیفته پست، سمت و موقعیتی نیستم، تصریح کرد: همه چیز را در این ۶۰ سال عمر سیاسی خودم دیده‌ام. اگر اندوخته‌ای دارم، باید یادداشت کنم. عشق من همین جاست، اما به هر ترتیب اگر باز هم لازم باشد تا نفس دارم در خدمت این انقلاب می‌مانم.

رییس مجلس خبرگان رهبری، تاکید کرد: منتظرم که آیت‌الله مهدوی کنی بگویند که آمادگی برای حضور دارند.
وی اضافه کرد: من دو سال پیش در مورد ریاست خبرگان با آقای مهدوی کنی صحبت کردم. اگر الان هم ایشان بیایند من از ایشان حمایت می‌کنم تا از این طریق تفرقه از خبرگان از میان برود.

هاشمی رفسنجانی گفت: البته آقای مهدوی کنی بحث سن و کسالت را مطرح کردند که من به ایشان گفتم این موضوع سابقه داشته و آیت‌الله مشکینی هم جلسات را اداره می‌کردند، اما آقای مهدوی کنی مسئله موانع را مطرح کردند.

رییس مجلس خبرگان رهبری، ادامه داد: من تا همین اواخر هم منتظر بودم تا دفتر ایشان اعلام کردند که تشریف می‌آورند.

وی تاکید کرد: اگر ایشان حاضر باشند مسوولیت را بپذیرند نامزد نمی‌شوم تا از این طریق رفع اختلاف شود و این نهاد مقدس آسیبی نبیند. باز هم اگر ایشان نخواهند بیایند و دیگران بخواهند بیایند من همراهی می‌کنم.

در این جلسه، با اعلام کاندیداتوری آیت‌الله مهدوی‌کنی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از کاندیداتوری انصراف داد.

پس از رای گیری، آیت‌الله مهدوی کنی با اخذ ۶۳ رأی رسماً ریاست مجلس خبرگان رهبری را به مدت ۲ سال برعهده گرفت.

۱۷ اسفند ۱۳۸۹