حزب‌الله می‌تواند تا عمق ۲۰۰ کیلومتری اسرائیل را هدف قرار دهد
یک کارشناس نظامی در گفت‌وگو با فارس:


حزب‌الله می‌تواند تا عمق ۲۰۰ کیلومتری اسرائیل را هدف قرار دهد


خبرگزاری فارس:یک کارشناس مسائل نظامی، اهداف و استراتژی حمله رژیم صهیونیستی به لبنان و نوع عکس‌العمل حزب‌الله را تشریح و اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود حزب‌الله لبنان توانایی زدن اهداف تا عمق ۲۰۰ کیلومتری را هم داشته باشد و این به معنای آن است که کل سرزمین‌های اشغالی برای رژیم صهیونیستی ناامن است.


یک تحلیلگر امور نظامی و استراتژیک که خواست نامش درج نشود، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با برشماری مراحل استراتژی مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکا برای برون‌رفت از بحران خاورمیانه، تصریح کرد: برای بررسی حوادث امروز لبنان و اسرائیل بایستی به عقب‌تر برگشت.

*صهیونیست‌ها در جلسه‌ با اعراب‌ برای حمله به غزه به توافق رسیده بودند

این کارشناس مسائل نظامی افزود: در مرحله اول بعد از این که اسرائیلی‌ها نتوانستند از راه اقتصادی حماس را وادار کنند که اسرائیل را به رسمیت بشناسند، در مرحله دوم، جلسه مشترکی با برخی سران کشورهای عربی در اردن گذاشتند و با آن‌ها توافق کردند که صهیونیست‌ها در منطقه غزه وارد جنگ شوند و با دستگیری بخش اعظم اعضای کابینه و مجلس حماس و بمباران مردم، به کلی انتفاضه را مهار کنند، اما همان‌گونه که دیدیم حرکتی شروع کردند، اما موفق نشدند.
به گفته وی، در ادامه این طرح در مرحله سوم تصمیم گرفتند تا پشت رودخانه لیتانی واقع در جنوب لبنان جلو بیایند و به تصورشان علاوه بر این که می‌توانند صورت‌بندی و آرایش نیروهای حزب‌الله را به هم بریزند که با این پیشروی شمال فلسطین اشغالی را نیز از برد موشک‌های حزب‌الله خارج خواهند کرد. چرا که برآوردشان این بود که حزب‌الله حداکثر با موشک‌های کاتیوشا می‌توانند برخی از شهرهای شمالی را بزنند؛ بنابراین به تصورشان اگر مقداری در جنوب لبنان پیش‌روی کنند، شهرهای شمالی فلسطین اشغالی کاملاً محفوظ خواهد ماند.
این تحلیلگر نظامی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی فکر می‌کرد بعد از این با فشار بر روی افکار عمومی لبنان و بازی در شکاف‌‌های سیاسی این کشور می‌تـوانند مبحث خلع سلاح حزب‌الله را دنبال کنند که این بخشی از طراحی رژیم صهیونیستی برای مقابله با مقاومت بود.

* صهیونیست‌ها هنوز نفهمیده‌اند حزب‌الله تانک مرکاوا را چگونه زده است

وی با بیان این که حزب‌الله در این بین پیامی را به اسرائیل داد، خاطرنشان کرد: این پیام، زدن تانک «مرکاوا»ی اسرائیل در مرزهای لبنان توسط حزب‌الله بود. این تانک فقط در اختیار ارتش اسرائیل و ‌آمریکاست. تانک مذکور به نوعی است که هیچ سلاح ضد زرهی روی آن اثر نمی‌کند و الان برای آمریکا و رژیم صهیونیستی هنوز به عنوان یک معما مطرح است که حزب‌الله چگونه این تانک را به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سلاح‌های زرهی دنیا از کار انداخته است.
به گفته وی انهدام تانک مراکاوا، اسیر گرفتن ۲ نفر و کشته شدن ۸نفر اسرائیلی پیامی به صهیونیست‌ها داد که با ورود به جنگ زمینی قطعاً خسارات و تلفات زیادی را متحمل خواهد شد.
بنابراین رژیم صهیونیستی محورهای تهاجم خود را متوجه هوا و دریا نمود و آن‌ها در نقشه جنگی خود تغییرات تاکتیکی دادند و بنابر این شد که با بمباران وسیع و موشک‌باران بوسیله ناوچه خود هم مواضع حزب‌الله را در هم بکوبند و هم افکار عمومی را علیه حزب‌الله برانگیزند و هم گسل‌های سیاسی لبنان را فعال کنند که بعداً زمینه ورود نظامی خود را فراهم و خلع سلاح حزب‌الله را نهایی کنند.
این کارشناس مسائل نظامی با اشاره به اتفاق جدید این مرحله خاطرنشان کرد: ناوشکن اسراییلی که ناوشکنی بسیار مجهز است، دارای ۴۰ موشک‌ هارپون با برد ۱۳۰ کیلومتر است. این ناوشکن توانایی دفاع از خود را در برابر حملات هوایی تحت هر شرایطی دارد و دارای موشک‌های زمین به هوا با برد ۱۰ کیلومتر است و توپ‌های ۷۶ میلی‌متر و اژدرافکن روی این ناوشکن نصب است و قابلیت حمل دو بالگرد را نیز دارد.

* زنجیره آخر استراتژی مشترک، ارائه بسته ۱+۵ و تحت فشار قرار دادن ایران بود

به اعتقاد این تحلیلگر استراتژیک، زمانی که حزب‌الله این ناوشکن را منهدم کرد، رژیم صهیونیستی مجبور شد ناوگان دریایی خود را به عقب بکشد و با این کار شرایط برای اسرائیلی‌ها باز هم بدتر شد. هم اکنون موشک‌های رعد ۲ و ۳ حزب‌الله نیز تا عمق ۵۰ کیلومتری اسرائیل را می‌زند.
وی با بیان این‌که اسرائیلی‌ها با این طراحی، نتیجه عکس گرفتند، اظهار داشت: در حال حاضر می‌توان گفت شرایط کاملاً به ضرر رژیم صهیونیستی است.
به گفته این تحلیل‌گر نظامی، صهیونیست‌ها در مرحله چهارم استراتژی خود می‌خواستند بعد از این که وارد لبنان شدند، سوریه را با فشار و تهدید وادار به رسمیت شناختن اسرائیل کنند و با این کار تقریباً جبهه مقاومت شکست می‌خورد؛ از این به بعد آمریکایی‌ها وارد جریان می‌شدند.
وی با بیان این کشته شدن زرقاوی و روی کار آمدن المصری و موج جدیدی از اقدامات تروریستی در عراق نشان می‌دهد که این کشور برای شرایط جدید آماده می‌شود، تاکید کرد:اگر این چهار مرحله به خوبی انجام می‌شد، در مرحله پنجم با اقدامات تروریستی عراق را ناامن می‌کردند و فضا را به سمتی می‌بردند که دولت نوری مالکی را ساقط کنند و به این طریق تلاش می‌شد آمریکا از بن‌بست خود در عراق نیز خارج شود.
به اعتقاد این تحلیلگر نظامی، در مرحله بعد و شاید آخرین مرحله، در بحث پیشنهادی ۱+ ۵ به ایران فشار می‌آورند که ایران در پاسخ دو راه داشت؛ اگر این بسته را می‌پذیرفت، به تدریج تغییر رفتار حاصل می‌شد و اگر نمی‌پذیرفت به خاطر شرایط منطقه‌ای علیه ما، اجماع برای تحریم یا تهاجم نظامی به ایران به‌وجود می‌آمد.

* کارشناسان نظامی پیش‌بینی می‌کنند موشک‌های حزب‌الله تا عمق ۲۰۰کیلومتری را نیز بزند

وی اضافه کرد: این طراحی استراتژیک از سوی آمریکا و اسرائیل برای بر برون‌رفت از بن‌بست خاورمیانه بود که تا به الان در مرحله دوم و سوم مانده ‌است و صهیونیست‌ها در غزه نتوانستند نتیجه بگیرند و در لبنان هم در گرداب ماندند.
این کارشناس نظامی با اشاره به روزشمار این جنگ خاطرنشان کرد: این روزشمار نشان می‌دهد که شیب برتری، هم به لحاظ نظامی و هم به لحاظ برتری روحیه مردم کاملاً به نفع حزب‌الله است و در افکار عمومی دنیا و جهان اسلام نیز همان طور که می‌بینیم حمایت همه جانبه‌ای از حزب‌الله صورت گرفته است.
به گفته این کارشناس نظامی، نکته دیگری که باعث شگفتی صهیونیست‌ها شده انهدام اهداف در اسرائیل تا عمیق ۵۰ کیلومتری است و کارشناسان نظامی پیش‌بینی می‌کنند که حزب‌الله توانایی زدن اهداف تا عمق ۲۰۰ کیلومتری را هم داشته باشد. این به معنای آن است که رژیم صهیونیستی امنیت استراتژیک ندارد و کل سرزمین‌های اشغالی برای او ناامن است.
وی یادآور شد:از سال ۷۷ هیچ مسئولیت نظامی به فرمانده منطقه جنوب فلسطین اشغالی واگذار نشده بود، اما الان به خاطر بحران موجود برای این فرمانده نیز نقش عملیاتی در نظر گرفته‌اند.
به گفته این کارشناس، دقت تیر موشک‌های حزب‌الله نیز شگفت‌انگیز بوده است. آن‌ها پالایشگاه حیفا را نشانه گرفته‌اند و دقیقاً پالایشگاه را زدند؛ این در حالی است که صنایع پتروشیمی در ۷ کیلومتری این پالایشگاه قرار داشته است و انهدام این تاسیسات می‌توانستد برای ساکنان خطرآفرین باشد. این باعث می‌شود که در مرحله بعدی زمانی که حزب‌الله تهدید به زدن پتروشیمی حیفا کند، صهیونیست‌ها مطمئن باشند که او می‌تواند به تهدید خود جامه عمل بپوشاند.