حسن روحانی دیدگاه شخصی‌اش برای حل مساله‌ی هسته‌یی را درمجله تایم منتشر کرد

حسن روحانی در نامه‌ی که در پایگاه اینترنتی مجله‌ی تایم منتشر شد، از « دیدگاه شخصی»‌اش گام‌هایی را برای حل مساله‌ی هسته‌یی ایران ارایه داد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نامه‌ی حسن روحانی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که با عنوان «برنامه‌ی هسته‌یی ایران: راه برون‌رفت» امروز از سوی مجله‌ی آمریکایی تایم منتشر شد، آمده است: به قضاوت شخصی من گام‌های زیر در صورتی و هنگامی که با یکدیگر تلفیق شوند و مقامات مربوطه با حسن نیت درباره‌ی آن مذاکره کنند، می‌توان به شکلی سازنده به یک راه حل از طریق مذاکره دست یافت.


وی این گام‌ها را به شرح زیر برشمرد:


«۱- ایران مشروط بر آن که دیگر کشورهای دارای برنامه‌های حساس چرخه‌ی سوخت مشابه چنین کاری را انجام دهند، در بستن مفرهای سیستم منع اشاعه و توسعه‌ی یک رژیم بین‌المللی معتبر فنی کنترل سهمی فعال را ایفا خواهد کرد.


۲- ایران می‌تواند تصویب پروتکل الحاقی که امکان بازرسی‌های از پیش اعلام نشده و ناخوانده را فراهم می‌سازد، بررسی کند.


۳- ایران به مساله‌ی ممانعت از خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌یی (ان.پی.تی) پاسخ خواهد داد.


۴- ایران با مذاکره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای مربوطه درباره‌ی دامنه و زمان‌بندی غنی‌سازی صنعتی اورانیوم موافقت خواهد کرد.


۵- ایران می‌تواند سقف قابل راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در خصوص محدودیت در غنی‌سازی که صرفا برای راکتورهای تولید برق هسته‌یی مناسب باشد، بپذیرد.


۶- ایران می‌تواند سقف قابل راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در خصوص تولید هگزافلوراید اورانیوم که برای غنی‌سازی به کار می‌رود را در دوره مذاکرات برای دامنه و زمان‌بندی غنی‌سازی صنعتی‌اش بپذیرد.


۷- ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌توانند درباره‌ی حضور مستمر بازرسان در ایران برای راستی‌آزمایی معتبر این که انحرافی در ایران رخ نمی‌دهد، موافقت کنند.


۸- آمادگی ایران برای استقبال از دیگر کشورها جهت مشارکت با ایران در یک کنسرسیوم تضمین بیشتری درباره‌ی ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌ی هسته‌یی ایران فراهم می‌کند.»


روحانی در این نامه هم‌چنین تصریح کرد: قصد ایران بی‌اعتنایی به تصمیمات شورای امنیت نیست. راه برون‌رفت این است که شورای امنیت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به پاسخ دادن به این مساله ملزم سازد و یک روند مذاکراتی را برای دوره‌ای ثابت برقرار سازد تا طرحی معتبر را فرمول‌بندی کند که نظرات شخصی‌ام را نیز در نظر بگیرد.


روحانی که نماینده‌ی مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی نیز هست، در این نامه در بیان نظر شخصی‌اش گفت: ایران آماده است با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همه کشورهای مربوطه در خصوص ارتقای اعتماد در برنامه‌ی چرخه‌ی سوختش فعالیت کند، اما نمی‌توان از ایران انتظار داشت که در برابر قلدری آمریکا و استانداردهای دو گانه منع اشاعه تسلیم شود.


وی هم‌چنین نوشت: اکنون زمان آن است که احساسات‌گرایی و دلالی جنگ را متوقف کنیم، وقفه‌ای کوتاه داشته باشیم و درباره‌ی این که به کجا می‌رویم دو بار فکر کنیم.


به گزارش ایسنا، حسن روحانی در این نامه همچنین تصریح کرد که ایران به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌یی نیست و با اشاره به سه سال همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اثبات این مطلب به گزارش‌های محمد البرادعی، مدیرکل آژانس در این خصوص اشاره کرد و افزود: ‌موضوع این است که خیلی از موارد اندکی بوده است که برنامه هسته‌یی کشوری بتواند برنامه سلامتش را از آژانس بگیرد. چنین تصریحی از سوی آژانس به زمان و تلاش زیاد نیاز دارد. ایران آمادگی دارد تا زمان لازم را برای دریافت برگه‌ی سلامت از آژانس در اختیار بگذارد، آژانس نیز آمادگی پیگیری تحقیقاتش را در ایران دارد.


وی درباره‌ی انگیزه‌ها برای افزایش تنش و بحران تصریح کرد: اگر این وضعیت آرام نشود و محاسبات اشتباه ادامه پیدا کند، می‌تواند به راحتی به بحرانی برای قانون منع اشاعه تبدیل شود و اقتصاد و منافع امنیتی تمام منطقه را به چالش بکشد.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ایران متهم به در اختیار داشتن بمب نیست. هیچ مدرکی دال بر این که ایران برنامه تسلیحات هسته‌یی دارد، موجود نیست. بنا به گزارش‌ها حتی آن گونه که اسراییل و آمریکا نیز تایید کرده‌اند، اگر ایران می‌خواست برنامه‌ای تسلیحاتی هم داشته باشد هفت تا ۱۰ سال زمان می‌خواست تا به این سلاح دست یابد.


وی ادامه داد: چیزی که مقامات آمریکایی از آن به عنوان برنامه مخفی تسلیحات هسته‌یی ایران یاد می‌کنند، بنا به اظهار آژانس چیزی بیش از قصور در اعلان آن، در چارچوب زمانی و انجام برخی آزمایشات و تحصیل برخی مواد و تجهیزات نبوده است.


روحانی ادامه داد: چنین قصور‌هایی در خصوص اظهاریه چندان میان اعضای ان.پی.تی نادر نیست.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ این محرمانه نبوده است که ما به بازار‌های اروپایی وآسیایی رفتیم تا فن‌آوری غنی‌سازی را در اواخر دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ میلادی آوریم. بنابراین برنامه مخفی سلاح هسته‌یی در ایران فقط جنجال سازی است و حس اضطرار در مورد برنامه هسته‌یی ایران بیشتر مربوط به نیات است، اما جهان نباید خود را به مناقشه‌ای دیگر وارد کند.


وی همچنین بر قصد ایران بر تولید بومی سوخت هسته‌یی بنا به ملاحظات تاریخی و اقتصادی تاکید کرد و منطق اروپا و آمریکا برای کنار گذاشتن این فعالیت از سوی ایران را با غیرمنطقی خواند آن رد کرد.


در پیگیری خبرنگار ایسنا، دفتر حسن روحانی ارسال این نامه به مجله‌ی تایم را تایید کرد.