حسین محجوب: متن «صاحبدلان» مرا به بازی کشاند

حسین محجوب که هم‌اینک شاهد بازی وی در سریال «صاحبدلان» هستیم، اعلام کرد که هیچ گاه حاضر نیست در سریالی که فیلمنامه‌ آن نیمه‌کاره است بازی کند.


این بازیگر در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، درباره‌ی‌ لزوم اتمام فیلمنامه پیش از کلید خوردن یک سریال، خاطرنشان کرد: بازیگر باید بداند به کجا می‌رود و قرار است چه کار کند تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود؛ وقتی این مساله گنگ و مبهم باشد، طبعا نتیجه و محصولی ابتر و ناقص به دست می‌آید و راه به جایی نمی‌برد.

وی درباره‌ی تاثیر بازیگر نقش مقابل و گروهی که یک بازیگر با آن‌ها همکاری دارد، اظهار کرد: بازیگری که کارش را به درستی انجام می‌دهد و درست انتخاب شده است مسلما بر نحوه‌ی ایفای نقش بازیگر نقش مقابلش تاثیر مطلوب می‌گذارد. البته در شرایط فعلی متاسفانه بسیاری از کارها کیلویی ساخته می‌شوند و طبعا خیلی نمی‌توان چنین مسایلی را رعایت کرد. اما خوشبختانه در سریال «صاحبدلان» عواملی که مقابل هم می‌ایستند و با هم کار انجام می‌دهند، به شدت روی کار هم تاثیر مثبت می‌گذارند.


حسین محجوب تاکید کرد: انتخاب درست و با دقت عمل، باعث می‌شود تا بازیگران بازی‌های بهتری را ارایه داده و در نتیجه سریال‌ بهتری تولید و پخش شود.


این بازیگر درباره حضور بازیگران سینمایی در تلویزیون که اخیرا به کرات اتفاق می‌افتد، گفت: آن چه بازیگران حرفه‌یی را به تلویزیون می‌کشاند در وهله‌ی نخست، نفس کارکردن است. همه ما می‌خواهیم که کار کنیم.


وی اضافه کرد: ضمن این که عکس این قضیه هم صادق است و برخی از بازیگران هم ابتدا از تلویزیون کار خود را شروع می‌کنند و سپس وارد سینما می‌شوند.


محجوب تصریح کرد: فاصله‌ای بین رفتن بازیگران از سینما به تلویزیون نمی‌بینم یا بالعکس؛ آن چه مرا به سمت بازی در «صاحبدلان» کشاند، متن جذاب این سریال بود وگرنه هرگز آن را ‌نمی‌پذیرفتم.


این بازیگر در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا حسین محجوب با بازی در «صاحبدلان» به نقش ایده‌آل خود رسیده است و تمایل دارد که همواره وی را با این نقش به یاد آورند؟ گفت: تا موقعی که زنده هستیم و کار می‌کنم این مساله ادامه دارد. ‌فکر ما این است که حرکتی که انجام می‌دهیم به سمت و سوی کمال و نتیجه‌ی مطلوب باشد.


محجوب گفت: من برای نقش معینی که بگویم انجام می‌شود یا شده است حرکت نمی‌کنم. بلکه دوست دارم که مرتب کارهای خوب انجام دهم و امیدوارم در این راه موفق باشم.


این بازیگر در پاسخ به پرسش ایسنا، درباره‌ مشکل کمبود وقت که همواره با سریال‌های مناسبتی همراه است. اظهار کرد: متاسفانه این مشکل از مدت‌ها قبل وجود داشته و هم‌چنان هم ادامه دارد. اما به نظر می‌رسد مدیران سیما به این نتیجه رسیده‌اند که در این وضعیت و روال نامناسب تعدیل و تغییری حاصل کنند.


وی ادامه داد: ساخت سریال‌ها در مدت زمان اندک، تاثیری نامطلوب بر روند تولید می‌گذارد و در نهایت کار را به حجمی بی‌مصرف تبدیل می‌کند. سریال‌هایی که در چنین شرایطی ساخته می‌شوند به مانند «آبگوشت پرتلیتی هستند» که هر شب مقابل بیننده قرار گذاشته می‌شوند.


محجوب سریال «صاحبدلان» را از این قاعده مستثنی دانست و افزود: خوشبختانه حسین لطیفی با حساسیتی بسیار خاص به قضیه نگاه کرده است. درست این است که اظهار نظر من این باشد که «صاحبدلان در یک کیسه‌کشی و یا اساسی نگریستن، می‌توانست کمی کوتاه‌تر باشد. اما کم کاری در آن به چشم نمی‌خورد.»


این بازیگر در پایان در پاسخ به این پرسش که علاقمند به بازی در نقش‌های مثبت یا منفی است؟ متذکر شد: ‌علاقه من به نوع نقش بستگی دارد، نه مثبت یا منفی بودن شخصیت؛ مهم آن است که نقش مثبت یا منفی که قرار است بازی کنم به کجا می‌انجامد، مسلما بازی در قالب شخصیت مثبت خنثی هیچ ارزشی ندارد و شخصیتی منفی که قرار است تا پایان داستان هم‌چنان منفی بماند هم چندان جذاب نیست.