حضور علی نصیریان به جای جمشید مشایخی/ بازسازی «گاو» در فیلمخانه ملی ایران

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اکران فیلم سینمایی «گاو» امشب در سالن یک پردیس چارسو مخاطبان زیادی را به این مکان کشاند.

پیش از شروع فیلم اشکان خطیبی مدیر پردیس چارسو اعلام کرد که به دلیل انتظار عوامل جشنواره برای حضور استاد جمشید مشایخی٬ اکران فیلم «گاو»، تاخیر پانزده دقیقه ای خواهد داشت.

در نهایت مراسم در ساعت ۱۹ و ۳۵ دقیقه حالت رسمی به خود گرفت.

رضا کیانیان و سید رضا میرکریمی، علی نصیریان را که از لحظه ورود به سالن سینما با تشویق ایستاده حاضران مواجه شده بود تا ردیف اول صندلی‌‌ها مشایعت کردند.

رضا کیانیان گفت: از اینکه برنامه سی و پنج دقیقه تاخیر داشت، عذرخواهی می‌‌کنیم. تهران ترافیک وحشتناکی دارد و شاید راننده خودرویی که مامور رساندن استاد نصیریان بوده، حساب ترافیک را نکرده است.

وی افزود: از آنجا که همیشه برای اشتباهات به دنبال بهانه و مقصر هستیم، ترافیک بهترین بهانه و مقصر است. اما من تقصیرها را به گردن می‌‌گیرم.

مدیر کاخ جشنواره در خصوص اکران فیلم «گاو» گفت: فیم «گاو» اثر مهمی در تاریخ سینمای ایران است. یک اتفاق عظیم در تاریخ سینمای ایران افتاد و آن تولد موج نو بود. قبل از این به ندرت اتفاق می‌‌افتاد که فیلمی با این سبک و سیاق ساخته شود.

وی با بیان این مطلب اظهار داشت: جریان اصلی در سینمای ما از سال ۵۰ شروع شد. کارگردان‌‌های زیادی به یکباره در سینما متولد شدند و یکی از آن‌ها که همچنان حضور دارد، داریوش مهرجویی کارگردان فیلم «گاو» است. پس از شنیدن نام مهرجویی حاضران وی را در غیابش تشویق کردند.

کیانیان ادامه داد: قبل از تولد موج نو سینمایی وجود داشت که در آن تیپ ‌های مشخص و از قبل تعیین شده وجود داشتند. اما با موج نو سینمای چخوفی وارد ایران شد. کارگردان ‌های موج نو به سراغ بازیگران تئاتر رفتند؛ چون آن‌ها قدرت شخصیت پردازی داشتند. فیلم «گاو» که امروز اکران می‌‌شود، بازیگرانی داشت که برخی از آن‌ها فوت کردند که روحشان شاد باشد‌. چند نفر بیمارند. مثل عزت الله انتظامی شخصیت اصلی فیلم که برایشان آرزوی سلامتی داریم و عده ای سالم و سرحال هستند مثل علی نصیریان که امیدواریم همیشه سالم و سرحال باشند.

ضمن اینکه برای عباس کیارستمی که سینمای ایران و جهان به او مدیون است، آرزوی سلامتی داریم.

سپس علی نصیریان به روی صحنه آمد و گفت: من یکی از بازیگران فیلم «گاو» هستم. زمانی که این فیلم ساخته شد، ما هنوز بازیگر سینما نشده بودیم و در تئاتر فعالیت می‌ کردیم. ما جوان بودیم و شور و هیجان کار کردن داشتیم و به همین دلیل بدون قرارداد وارد پروژه شدیم و کار کردیم. این جوهره کار هنر است. ما رفاقتی «گاو»را ساختیم.

پس از سخنان نصیریان٬ کیانیان گفت: این فیلم در فیلمخانه ملی ایران بازسازی شده است. ما در گذشته این تکنولوژی را نداشتیم و فیلمهایمان در خارج از کشور بازسازی می‌‌شد. در ابتدا و قبل از اکران مراحل بازسازی فیلم نمایش داده می‌‌شود.

گفتنی است؛ پیش از شروع نمایش فیلم میرکریمی و ایوبی سالن را ترک کردند.