۸۰ درصد مربیان خارجی حضوری ناموفق در فوتبال ایران داشته اند
درخشان در گفت وگو با فارس:


۸۰ درصد مربیان خارجی حضوری ناموفق در فوتبال ایران داشته اند


خبرگزاری فارس: بحث مربیان خارجی در فوتبال ما بحث امروز و دیروز نیست؛ بحثی است که همواره با چالش های بزرگ رو به رو بوده و هیچگاه هم ما را به نتیجه ای قاطع در مورد لزوم استفاده و یا عدم لزوم استفاده از آنها برای پیشرفت فوتبال نرسانده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، در همه این مواقع آنچه که تغییر نکرده عدم اعتماد کامل به مربیان جوان داخلی است که همواره به بهانه های مختلف از عرصه مربیگری به طور کامل کنار گذاشته شده و یا اینکه در سایه نام های بزرگ قرار داشته اند.
حمید درخشان یکی از سه مربی ای است که در عرصه مربیگری تمامی مدارک مورد نیاز را دریافت کرده است. او امروز به دلیل همین عدم اطمینان از فوتبال کناره گیری کره و عملکرد مربیان ضعیفی که جای امثال او را اشغال کرده را نظاره می کند. با حمید درخشان در مورد عملکرد دانش و توانایی مربیان صحبت کردیم که ما حصل آن را در زیر می خوانیم.
فارس: از بین ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر چهار تیم از مربی خارجی استفاده می کنند که باید آری هان مربی جدید تیم پرسپولیس را نیز به این جمع اضافه کنیم ضمن اینکه برخی از تیم های لیگ دسته اول هم از مربیان خارجی بهره می برند. به نظر شما آیا این مربیان شرایط حضور در لیگ ایران را دارند؟
درخشان: هشتاد درصد این مربیان حضوری ناموفق درلیگ های ایران داشتند. اما باتوجه به این عدم توفیق باز هم شاهد اصرار برخی از مدیران باشگاه ها و در مواردی فدراسیون فوتبال به استفاده از آنها هستیم.
در این مورد دو بحث وجود دارد. اول آنکه آیا مربیان داخلی آموزش دیده واقعاً از این مربیان درجه چندم اروپایی ضعیف تر هستند که در این صورت چرا مدیران از مربیان ایرانی در کنار آنها استفاده نمی کنند تا از یک سو برای آینده خود سرمایه گذاری کرده و از سوی دیگر مربیان داخلی از تجربیات آنها بهره مند شوند دوم اینکه اگر این مربیان در سطح بالایی قرار دارند چرا در برهه ای از زمان نتیجه می گیرند و در برهه ای دیگر با مشکل مواجه می شوند. یعنی یک فصل خوب نتیجه می گیرند و فصل بعد تیم را تا حد سقوط پائین می آورند.
فارس:‌فریدون معینی مسئول کمیته آموزش فدراسیون فوتبال بر این عقیده است که مدرک مربیان خارجی مستند نیست و عمده مدارکی که ارائه می دهند دروغ است شما با این نظر تا چه حد موافق هستید؟
درخشان: این گفته به طور حتم مشمول تمامی مربیان خارجی حاضر در لیگ های فوتبال ایران نمی شود اما باید بگویم که در انتخاب مربی خارجی مدیران برای سابقه آنها اهمیتی قائل نیستند و صرفاً به خارجی بودن آنها توجه می‌کنند.
فارس:موضع دیگری که در استفاده از مربیان خارجی مطرح می شود مقبولیت افکار عمومی نسبت به مربیان خارجی است که از سوی برخی از مدیران باشگاه ها مطرح شده است. برای مثال مسعود رضائیان مدیرعامل باشگاه فولاد دلیل استفاده از مربی خارجی را این گونه عنوان کرد که مربی خارجی از سوی افکار عمومی پذیرفته شده است آیا واقعاً چنین طرز تفکری در میان مردم وجود دارد؟
درخشان: من تاحدودی به این مسئله اعتقاد دارم. در ابتدای حضور مربیان خارجی این تفکر به طور کامل وجود داشت که افکار عمومی به دلیل عدم اطلاعات مناسب و کافی صرفاً به نام خارجی او اعتماد می کردند اما امروزه اطلاعات مردم افزایش یافته و اکثر مردم کارشناس فوتبال شده اند. دیگر صرف خارجی بودن مردم را راضی نمی کند. آنها عملکرد تیمشان را ارزیابی می کنند و به ایرانی و خارجی بودن او هم کاری ندارند.
فارس: برخی براین عقیده اند که مدیران و مسئولان با مطرح کردن بحث مقبولیت افکار عمومی به دنبال ایجاد یک حاشیه امنیت برای خود هستند نظر شما در این مورد چیست؟
درخشان: واقعاً همین طور است. مدیران به فکر ایجاد حاشیه امنیت برای خود هستند. مدیران می خواهند این تفکر را به هواداران تیم خود انتقال دهند که مدیر باشگاه تمام امکانات لازم را برای تیم خود فراهم آورده و باید حمایت همه جانبه از او صورت گیرد.
فارس: آنها تاکنون تا چه اندازه توانسته اند این تفکر را به مخاطبان خود القاء کنند؟
درخشان: میزان توفیق آنها را می توان از حمایتی که از مربیان خارجی در مقایسه با مربیان داخلی می شود، به وضوح مشاهده کرد. یک مربی خارجی چندین هفته نتیجه نمی گیرد و هیچکس هم اعتراضی ندارد اما تصور کنید یک مربی داخلی تنها در دو مسابقه را به صورت پی در پی نتیجه نگیرد، ببینید چه سرنوشتی در انتظار او است.
مصداق بارز این موضوع مصطفی دنیزلی است که در تهران جام باشگاه های آسیا را در بهترین شرایط از دست می دهد و هیچ اعتراضی هم به او نمی شود.
فارس: مسئله دیگری که در رابطه با حضور مربیان خارجی در ایران مطرح می شود این است که “این مربیان با ایجاد رابطه با اسپانسرهای تیم ها و پرداخت درصد زیادی از مبلغ قرارداد خود به اسپانسرها سر از ایران در می آورند”، با این عقیده موافق هستید؟
درخشان: به نظر من هیچ اسپانسری در کار تیم های مورد حمایت خود دخالت نمی کند این دلال های ورزشی هستند که پیشرفت فوتبال کشور خود را فدای دریافت سود بیشتر می کنند.
فارس: اما مهدی مناجاتی دلایل مستندی بر این امر دارد؟
درخشان: اگر واقعاً این طور باشد باید بگویم که مدیران باشگاه های ما به فوتبال ایران خیانت می کنند.
فارس: همانطور که شما هم تأکید کردید با وجود حمایت هایی که از مربیان خارجی می شود اما باز هم مربیان در روند کار خود ثبات ندارند، دلایل این عدم ثبات را چگونه ارزیابی می کنید؟
درخشان: نباید یک طرفه قضاوت کرد. باید توجه داشته باشیم امکانات ما امکانات حرفه ای نیست. گاهی هم عدم وجود همین امکانات حرفه ای راندمان را پائین می آورد. این عدم ثبات را گاهی در تیم هایی که از مربیان داخلی استفاده می کنند هم می بینم.
فارس: یعنی توانایی این مربیان تأثیری به ثبات عملکرد آنها ندارد؟
درخشان: توانایی یک مربی عامل اصلی موفقیت یا عدم موفقیت است. اما باید قبول کنیم که مدیران ما برای به خدمت گرفتن مربی خارجی هزینه ای که پرداخت می کنند قابل توجه نیست. وقتی یک مربی حاضر می شود برای یک فصل صدو پنجاه هزار دلار دریافت کند نباید از او توقع چندانی داشته باشیم؛ نمی توان از او خواست در حد یک مربی یک میلیون دلاری کار کند. با ورود این مربیان یک شوک به تیم وارد می شود که گاهی این شوک مثبت است و تیم خوب نتیجه می گیرد، اما مرور زمان اثر شوک را کم می کند و تیم دوباره به حالت اول بازمی گردد.
فارس: برخی این عدم ثبات را نتیجه تأثیری می دانند که مربیان داخلی بر بازیکنان تیم می گذارند. یعنی اینکه وقتی یک مربی داخلی که احساس مالکیت نسبت به تیم دارد برکنار می شود و به جای او یک مربی خارجی بر سر کارمی آید. از نفوذی که در بازیکنان دارد استفاده می کند و مانع از نتیجه‌گیری تیم می شود. در مقابل این عقیده چه می گوئید؟
درخشان: من هم این نظر را می پذیرم. اصولا ما انسان هایی عاطفی هستیم و همیشه در فوتبال ما یک رابطه احساسی میان بازیکنان و مربیان وجود دارد. این رابطه عاطفی در مواردی باعث عدم پیشرفت و حرفه ای شدن فوتبال ما خواهد شد. اگر دقت کنید در فوتبال اروپا اصلاً این چنین نیست. در واقع بازیکن وظیفه خود را می داند و مربیان نیز کار خود را بدون در نظر گرفتن نام تیم انجام می دهند.
فارس: می شود از مجموع صحبت هایی که شد به این نتیجه رسید که دست هایی که در پشت پرده به دنبال حفظ منافع خود هستند مشکلات فوتبال ما را صد چندان کرده اند.
درخشان: به وجود این دست های پشت پرده شک نکنید. فوتبال ما در چندسال اخیر منبع درآمدی برای بسیاری از مدیران شده است. خیلی کم پیدا می شوند افرادی که در فوتبال ما به فکر خود فوتبال باشند.
فارس: درمورد برانکو چه می گوئید. برانکو یک مربی خارجی است که از طریق رابطه دلال ها با مدیران باشگاه ها به ایران نیامده است،‌ عملکرد او را چطور دیده اید؟
درخشان: برانکو برای تیم ایران واقعاً زحمت کشیده است ولی وقتی تیم ملی بازی می کند تفاوت چندانی در سبک بازیش با تیم های باشگاهی دیده نمی شود. ما مربی خارجی آورده ایم که در فوتبال ما تفاوت ایجاد کند ولی متأسفانه تاکنون که چیزی ندیده ایم.