تصاویر: حفره‌ دردناک در دهان دخترک ۷ ساله

شکاف کام عارضه‌ای است که برخی افراد به آن مبتلا می‌شوند و در ناحیه دهان و حلق ظاهر می‌شود؛ “مهسا حاجی‌زاده”، دختر ۷ ساله‌ای است که به این عارضه مبتلا شده و در ناحیه سقف دهان او حفره‌ای وجود دارد.
خانواده رامهرمزی که دخترشان به این عارضه مبتلا شده، از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند و به همین دلیل با گذشت هفت سال از عمر این دختربچه، هنوز هیچ‌گونه عمل جراحی بر روی دهان او انجام نشده و مهسا همچنان از مشکلات ناشی از این عارضه رنج می‌برد. با توجه به حفره‌ای که در دهان او وجود دارد، این دختربچه برای انجام کارهای روزانه خود مانند صحبت کردن و غذا خوردن با مشکل مواجه است و در ناحیه دهان احساس درد دارد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این عارضه، از دکتر نادر صاکی، رییس انجمن گوش، حلق و بینی خوزستان کمک می‌گیریم؛ او می‌گوید: “شکاف کام یک ناهنجاری مادرزادی است و به صورت میانگین از هر هزار نوزادی که متولد می‌شوند، احتمال ابتلا یک نوزاد به این عارضه وجود دارد. این عارضه دارای انواع مختلفی مانند شکاف کام، شکاف لب و شکاف کام و لب به صورت هم‌زمان است و افرادی که شکاف کام و لب را به صورت هم‌زمان دارند، بیشتر دچار مشکل هستند.”
حفره در دهان دختر 7 ساله
او ادامه می‌دهد: “حجم و اندازه شکاف نیز متفاوت است و در صورتی که تنها بافت نرم دهان دچار شکاف باشد، به آن شکاف ناقص و اگر بافت نرم و استخوانی دهان به صورت هم‌زمان درگیر این عارضه باشد، به آن شکاف کامل می‌گویند. این عارضه هنگام تولد توسط متخصصان اطفال تشخیص داده می‌شود و پس از آن متخصصان گوش، حلق و بینی باید در زمینه بررسی و درمان این عارضه کار کنند. زمان مناسب برای انجام عمل جراحی باید توسط پزشک متخصص تعیین شود. ۱۵ تا ۱۸ ماهگی بهترین زمان برای انجام عمل جراحی شکاف کام است.
وی گفت: “افراد دارای شکاف کام ممکن است به ناهنجاری‌های دیگری نیز مبتلا باشند و باید در این زمینه نیز بررسی شوند، زیرا یکی از دلایل بروز شکاف کام، ابتلا به بیماری در دوران بارداری است. مصرف برخی داروها مانند کورتون و ابتلا به بیماری‌های ویروسی در دوران بارداری از دلایل بروز شکاف کام در نوزاد است، به همین دلیل ممکن است دیگر اندام‌های بدن مانند قلب نیز ناهنجاری‌هایی داشته باشد.”
صاکی می‌گوید: “این بیماران ممکن است در ناحیه دستگاه شنوایی نیز با اختلالاتی مواجه باشند و گوش آنها مدام عفونت کند؛ در چنین شرایطی باید عفونت موجود در پشت پرده گوش تخلیه شود. با توجه به اینکه نوزادان مبتلا به شکاف کام معمولا با مشکلاتی در گفتار مواجه می‌شوند، حدود دو ماه پس از انجام عمل جراحی و درمان شکاف کام، کودک باید تحت نظر یک متخصص گفتاردرمانی قرار گیرد تا نحوه گفتار و بیان کلمات در او اصلاح شود. برخی کودکان مبتلا به این عارضه برای اطلاح گفتار نیاز به عمل جراحی ترمیمی در ناحیه حلق دارند و این موضوع باید به موقع تشخیص داده شود. در صورتی که چنین کودکانی به موقع درمان نشوند، در آینده با مشکلات شنوایی و گفتاری مواجه می‌شوند و کودک دچار مشکلات روحی و روانی می‌شود.”
حفره در دهان دختر 7 ساله
دکتر حسن آبشیرینی، متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز نیز درباره این عارضه می‌گوید: “شکاف کام یک مشکل ارثی و ژنتیکی نیست و در صورتی که پدر یا مادری دچار این مشکل باشند، این عارضه به نوزاد منتقل نمی‌شود. این عارضه به دلیل نقص در رشد ساختمانی فک فوقانی و کام نرم در دوران جنینی ایجاد می‌شود. کودکان مبتلا به این عارضه در صحبت کردن و ادای کلمات با مشکل مواجه‌اند؛ چنین افرادی توانایی تولید صدا را دارند، ولی در کلام و جمله‌بندی با مشکل مواجه می‌شوند و زمانی که می‌خواهند صحبت کنند هوا از درون حفره ایجاد شده در دهان عبور کرده و وارد بینی می‌شود، به همین دلیل تکلم آنها با مشکل مواجه می‌شود.”
حفره در دهان دختر 7 ساله
او ادامه می‌دهد: “مشکل دیگر این است که عضلات کام که در باز کردن شیپور استاش(لوله بین گوش و حلق) نقش دارد، به دلیل این ناهنجاری از کار می‌افتد و شیپور استاش برای همیشه بسته می‌ماند و به همین دلیل تهویه در گوش میانی انجام نمی‌شود و دستگاه شنوایی با مشکلاتی مانند عفونت مواجه می‌شود. زمان انجام عمل جراحی بسیار مهم است، زیرا اگر جراحی دیر انجام شود، درصد موفقیت کاهش می‌یابد. در عمل جراحی شکاف کام، پیوندهایی از مخاط حلق برداشته می‌شود تا شکاف ترمیم شود؛ با این وجود حتی پس از انجام عمل و بسته شدن شکاف، کیفیت صدا به حالت طبیعی برنمی‌گردد و به همین دلیل لازم است گفتاردرمانی انجام شود.”
حفره در دهان دختر 7 ساله
“مهسا” این روزها از مشکلات ناشی از این عارضه رنج می‌برد و با توجه به اینکه خانواده او توانایی تامین هزینه‌های انجام عمل جراحی را ندارند، این دختربچه هفت‌ساله درد ناشی از بیماری‌اش را تحمل می‌کند.

* ایسنا

یک نظر برای "تصاویر: حفره‌ دردناک در دهان دخترک ۷ ساله" ارسال شده
  1. سیروس گفت:

    وقتی خبر همت مسئولان برای درمان این دختر معصوم را خواندم ، سجده شکر کردم.قطعا اجر کسانی که در این خصوص اطلاع رسانی کردند بسیار خواهد بود. مهسا جان! ما را ببخش که از حال تو بی خبر بودیم.

نظرات بسته شده است.