حقایقی درباره هدیه تهرانی

شفاف ـ محمد تاجیک : بالاخره بین سینمای ایران و هدیه تهرانی آشتی برقرار شد . حالا خانم تهرانی پس از چهار سال با فیلم ” هفت دقیقه تا پاییز ” قرار است در جشنواره حضور داشته باشد. پس از سالها نیز فیلم ” شبانه ” کیوان علی محمدی و امید بنکدار با بازی او درسینماها اکران شده است .بدنیست بدانید که کیوان علیمحمدی یکی از کارگردانهای فیلم “شبانه”درزمان نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر چهارسال پیش گفته بود : هر حال شبانه ساخته شد اما هدیه تهرانی فرشته نجات ما بود که باعث شد کار ما به نتیجه برسد و اگر او نبود همه زحمات بر باد رفته بود.هدیه تهرانی پس از چهار سال با فیلم هفت دقیقه تا پاییز در جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد .بازیگری که دراین سالها اگرچه اصلا مصاحبه ای نکرده ولی همچنان در مطبوعات خبر ساز و پرخبر است

/بازیگری که هیچ وقت پی گیر بازیگری نبود/

آنطور که خودش در مصاحبه ای گفته :هیچ وقت به صورت جدی و عاشقانه پی گیر بازیگری نبوده است ولی به هرحال برایش جذابیت داشته است .جذابیتی که دنیای نمایش به هرشکلش برای همه دارد .پدر هدیه تهرانی به گفته خودش خیلی فیلم می دیده وهمیشه اورا هم با خودش به سینما می برده است .در ضمن پدرش جسته گریخته کار تئاتر هم می کرده است .جالب است بدانید مادربزرگ او در سی سالگی دریک فیلم هم بازی کرده است .

اولین بار که قرار بود بازیگری را شروع کرده و بازی درسلطان را قبول کند با پدرش مشورت می کند ودر مجموع پدرش نه خیلی موافق بود ونه خیلی مخالف و مثل همیشه تصمیم نهایی را به خودش واگذار می کند .

تهرانی درباره حضور در سینما در گفت وگویی گفته است :خیلی برایم پیش می آمد که دست اندرکاران سینما برای بازی در فیلمی دعوتم می کردند .چند تا از آشناها وبستگان ما مثل ناصر تقوایی واکبر عالمی هم گاهی چنین پیشنهادهایی می کردند و این قضیه چندان برایم نا آشنا نبود .

/چای تلخ تقوایی/

اولین بار که به طور جدی به بازی دریک فیلم فکر کردم بیست سالم بودو آقای تقوایی قرار بود چای تلخ را بسازد اما فیلم به سرانجام نرسید .این درست موقعی بود که قصدداشتم به آلمان بروم ودررشته دکوراسیون داخلی ادامه تحصیل بدهم .

/زمانی برای دوست نداشتن سینمای ایران/

اما می گذرد و یک روز در یک فروشگاه محمد رضا شریفی نیا وآزیتا حاجیان از هدیه تهرانی می پرسند به بازیگری علاقه دارد واو در جواب می گوید نه .چون در آن زمان سینمای ایران را زیاد دوست نداشت و بازیگری هم طبعا جذابیت چندانی برایش نداشت . اما بالاخره با پی گیری شریفی نیا وحاجیان او برای فیلم روز واقعه به دفتر هدایت فیلم دعوت می شود.نقش کوتاه راحله را که به او پیشنهاد داده بودند از نظر خودش نقش خیلی کوتاهی بود که کار خاصی غیر از گفتن چند تا بله وخیر نمی کند و بیشتر یک تیپ ساده است تا شخصیت و به همین خاطر جواب منفی می دهد .او به گفته خودش می دانست که قدم گذاشتن دراین دنیا ممکن است تمام زندگی اش را تحت الشعاع قرار دهد پس اولین نقش باید ارزش این ریسک را می داشت .

/هدیه دراغما/

هدیه تهرانی پس از این ماجرا قصد سفر به آلمان را دارد که پیش ازاین سفر تصادف شدیدی می کند وبه اغما می رود و حدود ششماه در بیمارستان بستری می شود .

/سه هدیه روی یک نیمکت/

بعد ماجرای دعوت مهرجویی از او برای فیلم جدیدش به وجود می آید .ماجرابه گفته هدیه تهرانی ازاین قرار بوده که آناهیتا همتی که با هدیه تهرانی در شهرک اکباتان همکلاس بوده برای تست بازیگری به دفتر مهرجویی می رود وقتی متوجه می شوند او متعلق به شهرک اکباتان است از او می پرسند که آیا دراین شهرک دختری به اسم هدیه را می شناسد و او می گوید که سه نفر را بااسم هدیه می شناسد .در واقع این سه نفر که یکی از آنها هدیه تهرانی بود در مدرسه پشت یک میز می نشستند.

/نه به مهرجویی!/

خلاصه هدیه تهرانی برای فیلم لیلا دعوت می شود ولی چون به گفته خودش قصه فیلم را دوست نداشته است آن راقبول نمی کند .

او درباره رد کردن فیلم مهرجویی بعدها در مصاحبه ای می گوید :البته آن موقع عقلم نمی رسید و شاید به خاطر اسم واعتبار آقای مهرجویی باید قبول می کردم .اما این مضمون که مردی می خواهد زن بگیرد چون همسرش نازاست برای قابل هضم نبود.

/بودن یا نبودن یا زیرآب زدن؟!/

بعد از این برای فیلم بودن یا نبودن کیانوش عیاری دعوت می شود و کیانوش عیاری قصه را برای او تعریف کرده وتهرانی از قصه خوشش می آید ومی پذیرد .کم کم قرار ها جدی تر می شود و او شروع می کند به تمرین وتحقیق و صحبت با بیماران قلبی .تهرانی درباره منتفی شدن بازی اش دراین فیلم گفته :این پروسه تمرین وتحقیق دو سال طول کشید و من هم چون با فضا و شرایط سینمای ایران آشنایی نداشتم تا بدانم دوستان چه قدر به هم لطف دارند و چه طور زیر آب هم را می زنند! مدام می شنیدم که این فیلم پروانه ساخت ندارد و به مرحله تولید نمی رسد و حتی یکی از دوستان نزدیکم از آقای عیاری شنیده بود که ساخت این فیلم منتفی شده . در حالی که همه اینها شایعه بود و من هم ازاین ماجراها دلخور بودم که چرا آقای عیاری مرا درجریان نگذاشته اند.

/سلطان کیمیایی وعلاقه مندی به چیزهای قدیمی/

بعد قرار می شود که در فیلمی از مسعود کیمیایی با فیلمنامه ای با عنوان سیب سرخ هوا بازی کند که ساخت این فیلم توسط کیمیایی منتفی می شود وسعید اسدی آن را می سازد که خانم تهرانی نیز طبعا در آن حضور پیدا نمی کند .پس از آن دومرتبه کیمیایی با او تماس گرفته ومی گوید می خواهد که یک کار خیابانی بیست روزه را کار کند که ممکن است خوب از کار دربیاید و احتمال دارد خوب از کار درنیاید .خلاصه قرار می شود که درفیلم سلطان کیمیایی بازی کند .

او درباره بازی درسلطان گفته : نام کیمیایی برایم مهم نبود چون اگر اینجور بود باید درفیلم مهرجویی بازی می کردم .راستش یک دلیلی که درفیلم سلطان بازی کردم این بود که من خیلی به مسائل قدیمی علاقه دارم .بناهای معماری گذشته و مبلمان واشیا قدیمی و کلا مخالف از بین رفتن این چیزها بودم وقصه سلطان هم به این ماجراها مربوط می شد .

/وای چه قدر فاجعه ام /

هدیه تهرانی اولین بار خودش را برروی پرده سینما آزادی می بیند وبه آن طور که گفته از خودش خیلی بدش می آید.او دراین باره در مصاحبه ای گفته :دفعه اول که خودم را روی پرده دیدم می خواستم برم زیر صندلی و قایم شوم و با خودم گفتم :وای چه قدر فاجعه ام .این احساس هنوز هم با من وجوددارد وفرق چندانی نکرده است .

/قرمز/

فیلم قرمز که هدیه تهرانی در آن بازی کرده بود فیلمی بود که درابتدا در فیلمنامه آن دیالوگهای شخصیت هستی با بقیه یکسان ویک لحن بود .در این خصوص هدیه تهرانی با فریدون جیرانی بحث می کرد که چون شخصیت هستی شخصیتی مدرن وامروزی است باید دیالوگها را عوض کرد ویا در خیلی جاها این نقش باید با سکوت اجرا شود و این اتفاق هم افتاد .مثلا در صحنه در گیری دادگاه ،شخصیت هستی طبعا و طبق فیلمنامه باید درواکنش به دادو بیداد کردن و سیلی زدن خواهر شوهرش او هم دادو بیداد می کرد وسیلی می زد اما هدیه تهرانی تصور کرده بود که اگر خودش جای آن زن بود هیچ گاه این کاررا نمی کرد تهرانی دراین باره گفته :تمام این پروسه در فیلمها یک جور کشف وشهود بود که هم خودم را کشف می کردم وهم دنیای اطرافم را بهتر می شناختم .

/ماجرا جویی های هدیه تهرانی /

سوال از هدیه تهرانی : قبول دارید که یکی از دلایل گرایش به بازیگری ،تمایل شما به ماجراجویی وکنجاوی است ؟

جواب : بله ،کاملا .(ماهنامه فیلم شماره۳۳۰)

همانطور که هدیه تهرانی خودش هم اعتراف می کند یک ماجرا جو هست وهمین حس کنجکاوی و ماجرا جویی پای او را به خرابی های زلزله بم ،بغداد ،افغانستان وکردستان عراق می کشاند .او خودش دراین باره گفته : هر جا ردی از ماجرا جویی و موقعیت و تجربه چیزهای بکر و تازه باشد خطررا با جان ودل می پذیرم و به دنبالش می روم .همیشه فکر می کنم که بهتر است بروم و ماجرا ها واتفاقات مختلف رااز نزدیک لمس کنم.

/چالش با نقش/

از نظر هدیه تهرانی چالش با نقشهای مختلف و دلهره واضطراب برای اجرای آنها یک وسوسه درونی برای برای او بوده است که آیا از پس این کارها برمی آید یا می تواندآنقدر از خودش دور شود که فرضا یک زن کردرا که ده سال هم از او بزرگتر است را قابل باور کند یا نه ؟

تهرانی در پاسخ به این سوالات همیشه گفته: در نگاه اول ممکن است شخصیتهای فیلمهایی چون پارتی دنیا ،دختر ایرونی و غیره مشابه به نظر برسند وجه تشابهی که دراین گونه کاراکترها به نظر می رسد یک نوع استقلال و یا شاید همان وجهی است که همه آن را کلیشه یا شخصیتی سردو سنگی می خوانند .خیلی احساس نمی کنم که تمام این شخصیتها همواره شبیه به هم وتکراری باشند . شاید هم اینطوری باشد اما چیزی که مهم است توباید هر نقشی را در هر قالبی و فیلمنامه طوری بازی کنی که قابل باور باشد ودرس اجرا شود .

در سینمای دنیا هم فقط بازیگر نیست که سعی می کند کاراکتر جذاب و متفاوتی خلق کند آنجا مجموعه ای از عوامل وتواناهایی دست به دست هم می دهند تااین اتفاق را تسهیل کنند در سینمای ما گاهی هر کدام از این عوامل نهایت کوششان را می کنند که این اتفاق نیافتد!حالا من باید تلاش مضاعفی بکنم تا به رغم همه این عوامل بازدارنده ،جوری جلوی دوربین و روی پرده ظاهر شوم که توی ذوق نزنم ومردم مشتاق دیدنش باشند.

/بازی در دوئل/

در فیلم دوئل احمد رضا درویش او ابتدا قرار می شود نقش سلیمه را بازی کند . نقشی که بعدا پریوش نظریه بازی می کند . احمد رضا درویش نیز اعتقادداشت که این نقش با توجه به متفاوت بودنش برای تهرانی در آن مقطع نقش ایده الی است .اگر چه اجرای کاراکتر سلیمه در فیلم دوئل از نظر تهرانی اتفاق خیلی ویژه ای بود اما شرایط و تفاوتهای نقش به نظر هدیه تهرانی برای شروع خیلی زیاد بود واحساس می کرد این نقش به او نمی خورد . البته وقتی او فیلم دوئل را می بیند به این نتیجه می رسد که می شد این کاررا کرد و چندان توی ذوق نمی زد .

حرف اصلی با آقای درویش این بود که ایراد دوئل در اینجاست که همه دارند به یک شیوه و با لهجه جنوبی حرف نمی زنند و در مجموع یک جوری است .این در حالی است که درفیلم زنگی و رومی هم قرار بود نقش یک معلم جنوبی را با لهجه بازی کند و هیچ مشکلی با آن نداشت اما در دوئل این حس به او دست می داد که نقش با تغییر یکباره و این گویش در نمی آید .

البته او در فیلم جایی برای زندگی چنین حسی را نداشته و از نظر خودش خیلی هم دوست داشتنی بود.درآنجا یک مادر امی چهل ساله است و حتی وقتی فیلمنامه را خواند وقرار شد در آن بازی کند فکر کرد علاوه برتمایزهایی که نقش در فیلمنامه دارد تغییر های دیگری هم باید به آن اضافه کرد تادرست تراز کار در آید.

/هدیه تهرانی وزمانه /

زمانه اولین باری بود که می خواستم نقش فرعی بازی کنم . با خودم به این نتیجه رسیده بودم که به نقشهای اول وحضورهای طولانی روی پرده عادت نکنم .ابتدا خیلی داستان فیلم را درک نمی کردم و صحبتهای مفصل باآقای صلاحمند هم چیزی را حل نکرد .البته نقش در حد همین یکی دو دقیقه حضور نبود و جذابیت اولین تجربه نقش کوتاه در قبول کردن من تاثیر داشت .

آن موقع شایعه های زیادی راه افتاد که من به خاطر حضور گلزار این نقش را قبول کرده ام در حالی که این کار هیچ ارتباطی به ایشان نداشت.

/هدیه تهرانی وطرفدارانش/

رابطه بازیگران مشهور با هوادارانشان همواره با حواشی بسیاری مواجه بوده است .تهرانی نیز از جمله این بازیگران است . خود او زمانی دراین باره به یک ماهنامه تخصصی و معتبر سینمایی گفته بود : فکر کردن به این طرفداران گاهی آدم را آزار می دهد . چون نمی شود نسبت به انسانهای دیگر بی تفاوت بود و اهمیتی به این دلبستگی و علاقه شان نداد . متاسفانه جاهایی ناچاریم که این کاررا انجام دهیم و برخلاف میلمان بی تفاوت نشان دهیم چون تجربه نشان داده ادامه دادن این جورارتباطها چیزی را حل نمی کند ووقتی بعضی ها را درگیر ووابسته می کنیم به ضررشان تمام می شود .

/مگر خانم تهرانی هم حمام می رود؟!/

این بازیگر مطرح سینما درادامه مصاحبه خود گفته بود :ابتدا فکر می کردم این ملاقات ها ومواجه شدنها آنهارا به این نتیجه می ساند که من هم مثل آنها آدم معمولی هستم .یکی از این دختران یک بار با منزل هدیه تهرانی تماس گرفته و به او گفته بودند هدیه تهرانی حمام است با تعجب پرسیده بود مگر خانم تهرانی هم حمام می رود ؟!احساس کردم بعضی ها تصور می کنند مارااز توی صندوق بیرون می اورند و می رویم جلوی دوربین وبعد دوباره لای زرورق می گذارندمان و می گذارند داخل صندوق تا فیلم بعدی !(ماهنامه فیلم شماره ۳۳۰)

/خاطره های عجیب مشهور شدن /

او خاطره های عجیبی از مشهور شدن دارد از مرد جوانی که مرتب با خانه او تماس می گرفته وبعدها تهرانی از طریقی متوجه می شود که این مرد فکر می کند هدیه تهرانی همسرش است و از او چهار تا بچه هم دارد یا دختر جوانی که پس از فوت مادرش تصور می کرد که هدیه تهرانی مادر او ست و یک بارهم که تهرانی از سفر شمال برمی گشته می بیند که این دختر روی تخت او خوابیده است .

تهرانی درباره این خاطره ها در اظهاراتی گفته :خاطره های عجیب زیادی دارم .یکی از آنها موقع کار سر فیلم دوئل بود .که یک روز رفتیم بازار شهر وبرای خرید و موقع برگشتن متوجه شدیم جمعیت خیلی زیادی پشت سر ماراه افتاده اند و دعا می خوانند. دقیقا شبیه تظاهرات شده بود .

/نشریا ت زرد وهدیه تهرانی /

هدیه تهرانی همانند بسیاری از هنرندان دیگر از نشریات زرد شاکی بوده او حتی انتظار داشته که باید مسئولان نسبت به این تغذیه بد وغلط و غلط به جامعه و فرهنگ ما واکنش نشان دهند .البه او آنقدر ازاین مسئله گلایه مند است که مثلا در جایی عنوان کرده :شاید هم اینجور مطالب لازم است و گروهی دوست دارند این چیزها منتشر شود .شاید لازم است مردم مدام بخوانند که هدیه تهرانی در فلان مهمانی موهوم دستگیر شده و الان زندانی است وهمزمان هم دارد دوتا فیلم هم بازی می کند و تازه درهمان موقع اصلا ایران نیست وبه فلان کشور خارجی رفته وهمه اینها در حالی است که اصلا ممنوع الکار هم شده بوده !در همان زمان در خیابان دیده شده که دستش شکسته و .. .

البته به نظر هدیه تهرانی هیچ به دنبال شکایت کردن از این نشریات نبوده . چون به نظرش کسانی که اورا از نزدیک می شناسند می دانند او دارد چه می کند وکسانی هم نمی شناسند بسته به وجدان وظرفیت خودشان هرچه که دلشان خواست می گویند ومی نویسند و کاری هم از دست او برنمی آید .در زندگی عادی هم ممکن است بستگان یا همسایه شما پشت سرتان حرفهای ناخوشایند و نامربوطی بزنند . می توانی بروی سراغش و بااو دعوا کنی و یا قضیه را رها کنی من از جایی به نتیجه رسیدم که بگذرم .

/سالی هشت بار مرا شوهر می دهند/

زمانی یکی از نشریات زرد گفت وگویی به اصطلاح اختصاصی با مادر هدیه تهرانی می کند و حرفهایی عجیب غریب منتشر می شود . تهرانی با مادرش درباره آن مصاحبه صحبت می کند معلوم می شود هشتاددر صد آن حرفها رااز خودشان در آورده اند.

هدیه تهرانی البته یک بر واکنش محشری نسبت به این حاشیه سازی ها داده است .او دراین باره گفته :نمی توانم هرروز به این فکر کنم که این نشریات زرد سالی هشت بار مرا شوهر می دهند . خب راه منطقی مقابله بااین جریان چیست ؟منطق می گوید حتی اگر بخواهیم عده این طلاق ها را حساب کنیم با توجه به اینکه من درست در ساعت مقرر پس از سه ماه وده روز شوهر کنم بازهم سالی ده تا شوهر نمی توانم عوض کنم . انتظار دارید به این چیزها فکر کنم؟بروم ودوربیافتم وبگویم چرااین حرفها را می زنید ؟اصلا فرض کنید این کار راهم کردم . آن وقت تیتر می زنند :هدیه تهرانی با حضور در نشریه ما ،ده تا ازدواجش در سال را تکذیب کرد!(ماهنامه فیلم شماره ۳۴۴)

/هدیه تهرانی و چهارشنبه سوری /

شوکران ،کاغذ بی خط و چهار شنبه سوری از تحسین شده ترین فیلمهای هدیه تهرانی هستند .او در مصاحبه ای درباره فیلم چهارشنبه سوری گفته است :فیلمهای قبلی اصغر فرهادی را خیلی دوست داشتم .به همین دلیل پیشنهاد که کرد مشتاقانه پذیر فتم .هیچ وقت فکر نمی کردم روزی بخواهد با من کار کند از همان زمان هم معتقد بودم فیلم خوبی خواهد شد .فرهادی مطمئن نبود بتوانم این نقش را خوب از کار دربیاورم .تردیدش به نظرم از جایی بود که دلش نمی خواست سایه هدیه تهرانی روی فیلم بیافتد و یک سوپر استار به معنای عامه پسندش فیلم را تحت الشعاع قرار دهدو روی فروش آن تاثیر بگذارد .به هرحال مشکوک بود . درواقع دلش می خواست من کار کنم اما این نگرانی را هم داشت .

خب فرهادی بامن خیلی صحبت می کرد و هنوز در آن زمان به نقطه واحدی درباره نقش مژده نرسیده بود .به گزینه های زیادی فکر می کرد . مثلا به من می گفت که مژده خیلی زن ضعیف ومظلومی است .بعد می گفت با حیا است و درعین حال قدرتمند . هزار جور روحیه راتوضیح می داد که در آن واحد همه شان متناقض بودند . در سکانسی که مژده بدو بدو می آید و توی راه پله و با مرتضی در آسانسور حرف می زند پنج نوع بازی از من می خواست .یعنی باید زنی را می شناختم که در عین ناامیدی وبدبینی و مظلومیت وقدرت ،حواسش هم به آبرویش است که همسایه ها ازسرو صدا ها با خبر نشوند وآبرو داری کند . بعد می گفت نه ،باید جیغ بزنی و سروصدا کنی.خلاصه گفتم : بابا تکلیف من را روشن کن که بفهمم بالاخره قضه از چه قرار است !گفت :همین طور که جلو می رود دارم از درون خود تو مژده را پیدا می کنم .

او درباره صحنه کتک خوردن مژده از مرتضی (حمید فرخ نژاد )گفته است : دراین صحنه بدلی نبود .خودم بودم .با آرنج خوردم زمین وتا یک ماه درد داشتم . عصب آرنجم درد دیده بود . فرخ نژاد خیلی ناراحت بود .قرار نبود اینجوری کتک بزند .البته اینها هیچ کدام معلوم نیست (ماهنامه فیلم شماره ۳۴۴)

/چرا هدیه تهرانی در اشک سرما بازی نکرد؟/

اشک سر ما ساخته تحسین برانگیز عزیز الله حمید نژاد با بازی گلشیفته فراهانی از فیلمهایی بوده که قرار بود هدیه تهرانی در آن بازی کند .هدیه تهرانی دراین باره گقته : فیلمنامه اشک سرما اگرچه نقصهایی داشت اما نقش زن فیلم را دوست داشتم و لی به دلیل تداخل با کار دیگر میسر نشد .

/هدیه تهرانی وعلاقه به بوتیک/

هدیه تهرانی همچنین درباره بوتیک گفته :بوتیک راهم خیلی دوست دارم واوائل کار صحبتهای مختصر وکمرنگی با دستیار نعمت الله شد ولی من مشغول انجام کار دیگری بودم اتفاقا این نقش اصلا به درد من نمی خورد و باید خود گلشیفته بازی اش می کرد . البته دوست داشتم به سن وسال گلشیفته بودم و بوتیک رابازی می کردم.

/فیلمهای محبوب تهرانی/

کاغذ بی خط ،شوکران ، آبادان خ، انه ای روی آب ، شبانه و… برایم به معنای واقعی فیلم بودند .پارتی قرمز وجایی برای زندگی را با کمی ترجیح دوست دارم و حس خوبی بهشان دارم .

دستهای آلوده : نمی گویم فیلم بدی است ولی نمی توانم خودم را راین فیلم تحمل کنم .زمانه چتری برای دونفروآبی هم همینطوری است .

/بازیگر رزمی کار/

هدیه تهرانی زمانی در مصاحبه وفتی خواسته بود از علاقه خود به بازی در نقش اما تورمن در فیلم بیل را بکش سخن بگوید درباره دلیل این علاقه گفته بود شاید به خاطر این است که خودم هم مدتی است ورزش رزمی وووشو کار می کنم


/مقایسه با علی دایی /چند سال پیش بود که برنامه جالبی باعنوان هفته ” فیلم وفوتبال ” در خانه هنرمندان با حضور هوشنگ گلمکانی حمید رضا صدر وجهانگیر کوثری برگزارشد .حمیدرضا صدراین نشست به نکات جالبی اشاره کرده بود مثلا او گفته بود : ستاره‌های ورزشی با ستاره‌های سینمایی غیرقابل مقایسه هستند تام‌کروز با مایکل جردن، یا دیوید بکهام با هیوگرانت قابل مقایسه نیست، دیوید بکهام وقتی وارد فرودگاه می‌شود آن فرودگاه از جمعیت پر می‌شود.

ما در ورزش و فوتبال، هر روز یا هر هفته ستاره‌های خود را می‌بینیم. ما دائماً ، تغییر موهای دیوید بکهام را زیر نظر داریم ولی رابرت دنیرو تا فیلم بعدی‌اش بازی نکند نمی‌دانیم دارد چه کار می‌کند.

صدر گفته بود : در ایران مثلاً علی دایی با هدیه تهرانی قابل مقایسه نیست .

/نسل جادویی مستندی درباره هدیه تهرانی/

نسل جادویی از جمله فیلمهایی است که هدیه تهرانی در آن بازی کرده وهنوز اکران نشده است . ایرج کریمی درزمان تولید این فیلم درباره آن گفته است : با توجه به اینکه من سبک خودم را دارم و در عین حال که تم فیلم “نسل جادویی” درباره‌ی جوانان است و حرفهای خودم را در آن مطرح کردم اما از لحاظ شیوه‌ی کاری می‌توانم بگویم این فیلم، یک نوع مستند درباره‌ی هدیه‌ی تهرانی است.

/همه حاشیه های یک سوپر استار/

هدیه تهرانی اگر چه بازیگر محبوب و معتبری در سینمای ایران بوده است ولی در برخی موارد به شکل ناخواسته ای همانند دیگر افراد مشهور حواشی ای گریبانگیر او شده است .

/سرقت لب تاپ و دوربین/


همین چند سال پیش بود لپ‌تاپ و دوربین دیجیتال هدیه تهرانی از اتومبیلش به سرقت رفت. در همان زمان این بازیگر سینمای ایران در پی تماسی با خبرگزاری دانشجویان ، گفته بود : از دفتر کارم برای ملاقات مادرم به بیمارستان رفته بودم که تا حدود ساعت ۲۱ یا ۲۲ طول کشید و زمان بازگشت به پارکینگ بیمارستان با سرقت لپ‌تاپ و دوربین دیجیتال از اتومبیلم مواجه شدم. سارق یا سارقان به پول و دیگر اشیاء قیمتی که در اتومبیل بوده، کاری نداشته‌اند و صرفا لپ‌تاپ و دوربین دیجیتال که محتوی مسایل کاری و شخصی‌اش بوده را سرقت کرده‌اند.

تهرانی خاطرنشان کرد که ماجرای سرقت را همان لحظه به نیروی انتظامی گزارش کرده است.

/گربه های هدیه تهرانی/

زمانی نشریه رویش در گزارشی درباره مشاهیر نوشته بود : خیلی از مشاهیر به نگه‌داری حیوانات خانگی علاقه‌مند هستند. مثلاً معروف است که «هدیه تهرانی» یک لشکر گربه کوچک و بزرگ در خانه‌اش دارد. یا «پروانه معصومی» که او هم به نگه‌داری گربه علاقه دارد.

/عطر سوپر استار/

چند سال پیش نیز خبری درباره تولید عطر هدیه تهرانی منتشر شد . نشریه ایراندخت دراین باره نوشته بود :پس از دو سال مذاکرات پشت سر هم،کمپانی فرانسوی سرانجام موفق شد رضایت هدیه تهرانی را در مورد بو و رایحه عطر پیشنهادی جلب کند .به این ترتیب مفاد قرارداد برای تولید عطر هدیه تهرانی در فرانسه و فروش آن در آسیا تکمیل شد. این مدت زمان البته بیش از همه نشان از سخت‌گیری همیشگی تهرانی در مورد کارهایش داشت که کمپانی فرانسوی را مجبور کرد تا چندین بار اسانس و مواد عطر را تغییر دهد تا سرانجام عطر صورتی رنگ زنانه Love Forever هدیه تهرانی به بازار عرضه شود.

/همیشه عشق/

این عطر بیش از پیش باید نشان دهنده ویژگی‌های هدیه تهرانی می‌بود. همان خصوصیات ویژه‌ای که وی را به عنوان بازیگری منحصربه فرد به همه شناساند و در سطح بین‌المللی هم مطرح کرد.عطر «همیشه عشق» با نام هدیه تهرانی عطری است زنانه با رایحه‌ای قوی، اغواکننده و صمیمی، مطبوع و دلپذیر ولی حقیقی و ملموس. تولیدکننده این عطر، کمپانی Robertet در فرانسه است که از سال ۱۸۵۰ فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۸۷۵ این کمپانی تحت اختیار آقای Paul Rabertet قرار گرفت و او با تغییر نام کمپانی و فراگیر کردن فعالیت‌های آن توانست تا ۲۵ سال بعد نام این شرکت را به عنوان برنده مسابقات جهانی عطرسازی در پاریس فراگیر کند و به عنوان رقیبی مطرح و قابل اعتنا در بازار خوش بوی جهانی عطر بر سر زبان‌ها بیندازد و برای خود مشتریان زیادی در سراسر جهان برای خود دست و پا کند. این کمپانی در مسیر توسعه خود با شانل و گوچی نیز همکاری داشته است. این کمپانی عطرسازی که در دنیا به تولید عطر‌های مختلف با نام بازیگران مشهور است تاکنون عطر‌های زیادی با نام هنرمندان مشهور ساخته و عرضه کرده است. این کمپانی با استفاده از مدیران فروش و بازاریابی و شرکای تجاری خود در آسیا نیز پروژه‌های مشابه را پیاده کرده است. در این میان نقش Herve Bourdeau که خود را صیادی قابل در شکار اشخاص جدید برای پروژه‌های کمپانی Robertet می‌داند تاکنون موفق شده تا قراردادهای قابل توجه و مهمی با سوپراستارهای آسیایی برای این شرکت منعقد کند. در میان این نام‌ها البته بیشتر بازیگران بالیوود به چشم می‌خورند از جمله «آمیتا باچان» و«شاهرخ خان» که قبل از هدیه تهرانی عطری به نامشان تولید و عرضه شد.

/نماینده نسل زنان قوی وخونسرد/

انتخاب هدیه تهرانی برای این کار از طرف این شرکت فرانسوی و مدیران آن بیش از ستاره بودن تهرانی در سینما و معروفیت اوست. برای ساخت عطری با نام یک شخصیت قابلیت‌ها و تفاوت‌های او بیش از همه مد نظر قرار می‌گیرد تا عطری که به بازار عرضه می‌شود علاوه بر نام این بازیگر،خصوصیات فردی وی را نیز نشان دهد. هدیه تهرانی به عنوان نماینده نسل جدید زنان ایرانی قوی و خونسرد، با احساسات شدید اما تحت کنترل و در عین حال جذاب و مورد توجه است. عطر همیشه عشق با اسانس‌ها و مواد داخل خود چنین حسی را پس از نوازش مشام به فرد می‌دهد.این عطر بنا به خواسته تهرانی در بسته‌های صورتی رنگ از حدود ۲ سال پیش به بازار آمد و البته بیش از همه به امارات متحده عربی و دوبی رفت و از آنجا به ایران آمد. در ایران این عطر به خاطر نام بازیگر، مجال تبلیغ نیافت ولی نقل عطر هدیه آن قدر دهان به دهان چرخید تا خیلی‌ها از وجود آن اطلاع یافتند. با این همه عدم اجازه تبلیغ یا هم محافظه‌کاری تولیدکنندگان و خود سانسوری باعث شد که از تبلیغ ناکافی این عطر در ایران شد و به همین خاطر جز تهران در دیگر شهرها هنوز نام عطر همیشه عشق هدیه تهرانی محجور ماند. شاید اگر در شهرستان‌ها تبلیغ مناسبی برای این عطر صورت می‌گرفت به خاطر محبوبیت زیاد خانم بازیگر فروش این عطر چندین برابر می‌شد.عطر هدیه تهرانی با این حال با استقبال خوبی مواجه شده است به‌گونه‌ای که بسیاری از مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در پاساژها و مراکز خرید تهران، عرضه کننده این عطر هستند.جالب توجه این که این عطر قیمت مناسبی دارد و شما برای خرید آن می‌توانید تنها ۱۲۰ هزار ریال هزینه کنید و علاوه بر عطر، صاحب دستبندی شوید که در داخل جعبه عطر قرار دارد و روی آن نام هدیه تهرانی درج شده است. این دستبند البته متناسب با مچ شما تنظیم می‌شود و در صورت علاقه می‌توانید از آن استفاده کنید. البته اگر بسته اصلی آن را هم نیفتید می‌توانید هر چند میلی‌لیتر که خواستید بخرید و در شیشه دلخواه خودتان نگهداری کنید. در این نوع خرید، بسته به نوع شیشه یا مکانی که از آن خرید می‌کنید هزینه شما متفاوت خواهد بود. در مرکز تهران این عطر را با حداقل پنج هزار تومان می‌توانید بخرید و ۱۰۰ میلی‌لیتر آن نیز چیزی حدود ۳۰ هزار تومان برای شما هزینه در بر خواهد داشت.

/عطر مورد علاقه زنبورها/

ایران دخت در پایان نوشته بود : رایحه این عطر، شیرین و بسیار آرامش‌بخش است تا جایی که یکی از مصرف‌کنندگان این عطر گفته بود وقتی به دیدن کندوهای عسل رفته بود، زنبورها علاقه زیادی به او نشان داده و جذب رایحه او شده بودند. ماندگاری این عطر نیز نسبتا در حد قابل قبولی است و تا یک روز می‌توانید از استشمام رایحه آن لذت ببرید.

هدیه تهرانی در همان زمان در این خصوص به سینمای ما گفته بود : صحبت‌های زیادی درباره تبلیغ محصولات مختلف می‌شد، اما چندان پی‌گیر این ماجرا نبودم تا این‌که قضیه تولید عطر پیش آمد که یک کار شخصی و متفاوت بود و نوعی محصول مشترک بین‌المللی محسوب می‌شد. کمپانی فرانسوی عطرسازی رومانو و روبرته در تمام نقاط دنیا این کار را انجام می‌دهند و تصمیم داشتند در بخش آسیا هم فعالیت کنند. نتیجه تحقیقات و آمارگیری‌هایشان این بود که در ایران عطری به نام من تولید کنند. هدفشان طبعاً بازارهای داخلی و آسیایی است و قبلاً در هند هم چنین کاری انجام شده بود. بنای کار بر این گذاشته شد که این عطر به صورت محصول مشترک تولید و عرضه شود و اسانس آن در ایران تهیه می‌شود. پروسه تولید آن به مرور با هماهنگی و اعمال سلیقه‌های من از همه نظر انجام می‌شد تا محصول نهایی به شخصیت و علایق من نزدیک باشد. شاید نصف این سؤال‌هایی که شما در این گفت‌وگو مطرح کردید، در جلسه‌های مذاکره و در روند تولید این عطر از من پرسیده شد؛ این کار دو سال طول کشید.

: آن کمپانی با نظر من نمونه‌های مختلفی درست می‌کرد و تغییراتی که می‌گفتم اعمال می‌شد تا رسیدیم به محصول نهایی. کار به‌صورت شراکتی است و من به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران در این تولید شریک هستم.

/باعث افتخارم است /


هدیه تهرانی در سینمای ایران از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است به گونه ای که بسیاری برای او احترام زیادی قائل هستند . جالب است بدانید چند وقت پیش از روناک یونسی با زیگر سریال رستگاران درمصاحبه ای پرسیده بودند که تا به حال کسی به شما نگفته که بازی وچهره تان از جهاتی شبیه هدیه تهرانی است ؟او نیز در جواب گفته :اوایل کارم مطبوعات خیلی این مسئله را مطرح می کردند به خصوص بعد از فیلم اولم گرگ ومیش .در آن فیلم ویژگی نقش ساره به گونه ای بود که این حس را تداعی می کرد که بازی و چهره من شبیه هدیه تهرانی است .اتفاقا خیلی هم خوب بود و باعث افتخارم است .به هرحال من یکی از طرفداران هدیه تهرانی هستم .

/به فرش ایرانی افتخار می کنیم اما نمی دانیم گره قالی را چطور می زنند /

ماهنامه کاشی امروز دریکی از شماره های سال گذشته خود گزارشی به همراه گفت وگویی با هدیه تهرانی منتشر کرده است .گزارشی که حقایق جالب دیگری را درباره این بازیگر مطرح سینما بازگو می کند .در بخشهای ابتدایی این گزارش آمده بود :نگاه تحول گرا و ذهن پویا از دوران کودکی باهدیه تهرانی بوده است .به گونه ای که نزدیکان هدیه از تغییر مداوم دکوراسیون منزل پدری و تبدیل فضاهای بدون کار برد به فضاهای با کاربری توسط او در دوران کودکی حکایت می کنند .تا اینکه در ۱۹سالگی با ایجاد تغییراتی عمده در خانه چنان تشویق نزدیکان را برمی انگیزد که توسط یکی از بستگانش که از اعضای جامعه مهندسین مشاور بود به تعدادی آرشیتکت معرفی می شود وآنها برای معماری داخلی از او دعوت به کار می کنند.اینگونه است که او وارد کار حرفه ای معماری داخلی می شود .

/فضای مدرن با روح سنتی /

به نوشته کاشی امروز:تجربه او در بازسازی و تعمیر وسایل چوبی قدیمی و ساخت لوسترها ،طراحی صحنه ولباس کمک زیادی به وی در ایجاد یک فضای مدرن با روح سنتی کرده است .چنانکه این فضا می تواند همزمان جوابگوی چندین سلیقه متضاد باشد . هدیه تهرانی آن طور که دراین مصاحبه گفته اعتقاددارد که باید در جایی زندگی کند که حس حیات آرامش ورهایی داشته باشد .به همین خاطر در فضاهای داخلی خانه های اجاره ای هم تغییرات عمده ایجاد می کند و اصلا برای او مهم نیست که مالک خانه است یا یک سال دوسال دیگر باید برود… بلکه برای او مهم است که دراین یکی دوسال آنگونه که می خواهد زندگی کند .ما با تغییر مبلمان واثاثیه ،رنگ زدن دیوار ،تعویض پرده ،تعویض کاشی آشپز خانه و…. همچنان به دنبال خانه خود می گردیم به دنبال خانه ای دواتاق خوابه یا پنج اتاق خوابه می گردیم و در هراتاقی تختی می گذاریم و حتی اشیا اضافی تا بیست وچهار ساعت فضای آن اتاق را اشغال می کند !اما فقط زمانی از اتاقها استفاده می کنیم که در خواب به سر می بریم .یا میز نهار خوری بزرگی را در مرکز خانه قرار می دهیم اماهمیشه در آشپز خانه یا جلوی تلویزیون یا حتی اتاق خواب غذا می خوریم !در واقع ما خانه خودرا پیدا نکرده ایم .بلکه خانه ای برای محافظت و آسایش اشیا و پذیریی از مهمانها بنا کرده ایم .خانه مان را جوری درست می کنیم که خوشایند دیگران باشد ….پس ما هنوز خانه مان را پیدا نکرده ایم .

/همچنان بی خانمان/

هدیه تهرانی درادامه گفته است :خانه جایی است که فضایی باز و آرام داشته باشد،در زمستان گرم ودر تابستان خنک باشد .من با تمام علاقه شخصی ام به اشیا وطراحی داخلی ،تازه به این نتیجه رسیده ام که سالها زحمت ،مزاحمت ،تغییر ،اصلاح و جابجایی اشیا را کشیده ام وهم چنان بی خانمان خواهم بود .به این دلیل است که به معماری سنتی علاقه پیدا کرده ام .در معماری سنتی فضاها تعریف شده است .در معماری سنتی چیزی به عنوان اتاق خواب وجود ندارد .هرجایی که تمایل داری می توانی بخوابی وهرجایی که راحت تری می توانی سفره پهن کنی و غذایت را بخوری اما به دلیل نبود تکنولوژی ،مسائل فرهنگی و تاریخی ،معماری سنتی ما نیز نواقص خودرا داردکه می توان با ترکیب امکانات مدرن در فضاهای سنتی ،خانه ای از نو بنا کرد .

/معماری سنتی ژاپن/

از نظر او بهترین نوع فضاسازی ومعماری ،معماری سنتی ژاپن است :دراین نوع معماری ،تعریف ساده واستفاده به جااز اثاثیه و قرار دادن لوازم مورد نیاز در گنجه های کشویی و پرهیز از هرنوع شی ئ بلا استفاده و حتی استفاده از درهای کشویی برای اینکه فضای کمتری اشغال گرددو…فضای آرام وخلوتی برای ذهن ایجاد می شود این همان خانه ایست که به دنبالش می گردیم .

/پروژه گرمسار/

نشریه کاشی امروز درادامه نوشته که :وقتی به سراغ پروژه گرمسار او می روی ،ابتدا مبحوت ومتحیر می شوی که چرا این برهوت بی آب و علف را انتخاب کرده که توجیه اقتصادی چندانی هم نداشته باشد .اما باز وقتی ایده اورا می شنوی که می گوید :مردم ما عادت کرده اند که جاهای سرسبز و ییلاقی بروند بروند به همین خاطر است که اغلب گردشگران داخلی ،کویر را که بخش عظیمی از مساحت ایران را تشکیل می دهد و دارای ویژگی خاص خودش است را نمی شناسند.

/تجربه زندگی سنتی/

هدیه تهرانی اعتقاددارد درشرایطی که مردم از روستاها به سمت شهر سرازیر می شوند وگروهی شهر نشین نیز خسته از دغدغه های تنش زای شهری خواستار تجربه زندگی سنتی هستند ،ایجاد فضایی با امکانات رفاهی نسبی (تا حدی که بتواند آسایش این گروه را تامین کند)در کنار تجربه ویادگیری زندگی سنتی ،مثل پنبه چینی تا پارچه بافی و یا چیدن برگ نخل تا حصیر بافی و یا خمیر کردن وپختن نان در تنور وحتی جزئی ترین کارها یعنی میوه ای را که می خواهند خودشان از درخت بچینند وکارهایی شبیه به آن ،می تواند گوشه ای از خلا ایجاد شده در زندگی شهری را پر کند .

/مدرنیته ازنوع ابتر/

او می گوید :ما با رسیدن به مدرنیته چیزهای زیادی رااز دست داده ایم ،مثلا به فرش ایرانی افتخار می کنیم اما نمی دانیم که گره قالی را چطور می زنند و یا در سبد غذایی روزانه مان گندم هست اما از یاد برده ایم که گندم را چطور درو می کنند……

/کشکی بسابیم و…/

به اعتقاد تهرانی سرزمین ما سرزمین پهناوری ست با ویژگی های خاص ومتفاوت در هر منطقه ،اما چون گرایش ما بیشتر به مناطق سر سبز وخوش آب وهواست ،اعجاب زیبایی و آرامش ووسعت مناطق دیگر مثل کویررا کمتر تجربه می کنیم .گاهی بد نیست به جای بازی بیلیارد در فضای بسته ای در شما کشور ویا جابجا شدن از محیط شهری به منطقه ای سر سبز در تعطیلات آخر هفته و تکرار همان تجربه های شهری ،در منطقه ای خشک وکویری چیزهای تازه تری را جایگزین کرد . مثلا با دست خود برتارو پود قالی گره ای بزنیم .کشکی بسابیم ،نانی بپزیم ،پنبه ای بچینیم یا گندمی درو کنیم …وبا نگاه به وسعت کویر ،دیدمان را وسعت دهیم .