حوادث ایران در سالی که گذشت … سقوط هواپیمای سی۱۳۰، قتلهای سریالی زنان خانه‌دار و کشته شدن ۲۲ هموطن در عملیات تروریستی، تلخترین وقایع سال ۸۴

بررسی حوادث رخ داده در جهان به خصوص در ایران همواره حاکی از آن بوده است که بیش از ۹۰ درصد بلایا انسان ساخت بوده و افراد به نوعی در بروز آن دست داشته‌اند.


بدین ترتیب ایران نیز نه تنها در معرض تهدید بلایای مختلف طبیعی بوده ، بلکه وقوع حوادث انسان ساخت همچون تصادفات جاده‌ای، ریزش کوه، سقوط هواپیماها و … با بر جای گذاشتن تلفات، مجروحان و خسارات مالی، آسیب پذیری و خطرپذیری کشور را دو چندان کرده است.


نگاهی به حوادث رخ داده در سالی که گذشت نیز مبین همین نکته و بازگوکننده چنین حوادثی است.حادثه دلخراش سقوط هواپیمای C-130 در پاییز ۸۴


به گزارش خبرنگار«حوادث» ایسنا، دهه دوم آذر ماه سال ۸۴ در حال سپری بود که ناگهان خبر سقوط هواپیمای نظامی «سی ـ ۱۳۰ » حامل 94 سرنشین خبرنگار، عکاس، تصویربردار و تعدادی شخصیت نظامی، اذهان عمومی را جریحه‌دار کرد.


این هواپیما، اصحاب رسانه را جهت پوشش خبری یک رزمایش نظامی از تهران به سمت چابهار می‌برد که دقایقی پس از پرواز بدلیل نقص فنی حین بازگشت مجدد و فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۴۵ در شهرک مسکونی «توحید» واقع در سه راه آذری دچار سانحه شد.


بر اثر این حادثه تمامی سرنشینان هواپیما و تعدادی از عابران رهگذر در محل سقوط هواپیما جان باختند که در این میان خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری‌های ایسنا، فارس و ایرنا و روزنامه‌های همشهری، کیهان و همچنین خبرنگاران و تصویربرداران واحد مرکزی خبر و شبکه خبر از جمله قربانیان این فاجعه دردناک بودند.


عمق این حادثه به حدی بود که سردار احمدی‌ مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در خصوص مهم‌ترین حادثه سال جاری به ایسنا گفت: سقوط هواپیمای C-130 به دلیل تحت الشعاع قرار دادن تمامی افراد جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار بود.سقوط هواپیمای فالکون در حوالی ارومیه


به گزارش ایسنا، حادثه تلخ سقوط هواپیما در سال ۸۴ تنها محدود به حادثه ناگوار C-130 نشد بلکه ۳۴ روز پس از حادثه سقوط هواپیمای نظامی حامل خبرنگاران، یک فروند هواپیمای فالکون در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی ارومیه حامل ۱۵ سرنشین نظامی سقوط کرد و در پی این حادثه که ساعت ۱۰:۱۵ نوزدهم دی ماه رخ داد، ۱۱تن از نیروی زمینی سپاه پاسداران بدلیل نقص فنی در هر دو موتورهواپیما، به شهادت رسیدند.سانحه هواپیمایی بوئینگ ۷۰۷ ساها در فرودگاه مهرآباد


سانحه هواپیمایی بوئینگ ۷۰۷ ساها در فرودگاه مهرآباد که در ۳۱ فروردین ماه به وقوع پیوست، به نوعی فاتح داستان سقوط در سال ۸۴ بود.


این هواپیمای مسافربری با بیش از ۵۰ سرنشین در شامگاه آخرین روز فروردین ماه، زمانیکه در پایان پرواز از کیش به تهران قصد فرود در باند فرودگاه مهرآباد را داشت، ناگهان بدلیل نامعلومی در چاله‌ رودخانه کن واقع در ضلع غربی باند ۲۹ مهرآباد که چندی پیش از آن ریزش کرده بود، سقوط کرد و آتش گرفت.


بر اثر این حادثه ۲تن از مسافران کشته ، ۴۷ تن مصدوم و یک کودک ۴ ساله به نام «آرین» ناپدید شد و این در حالیست که جست و جو برای یافتن تنها ناپدید شده این حادثه تا مدتها بدون نتیجه ادامه داشت.آتش‌سوزی زنجیره‌ای بیش از ۶۰ دستگاه خودرو


در خصوص حوادث آتش‌سوزی نیز می‌توان به آتش‌سوزی زنجیره‌ای بیش از ۶۰ دستگاه خودرو در ساعت ۶ صبح یکی از گرمترین ماههای تابستان در خیابان ۱۷ شهریور تهران اشاره کرد.


وسعت این حریق به حدی بود که علاوه بر این تعداد خودرو، تخریب بیش از ۱۶۰ اصله درخت و تعدادی خانه و مغازه، خسارات مالی فراوانی بر جای گذاشت.


گفتنی است این حادثه بر اثر انداختن ته سیگار در جوی آب حاوی بنزین که در پی سرزیر شدن باک بنزین یک دستگاه تریلر که در پمپ بنزین همان منطقه سوخت‌گیری می‌کرد رخ داد.آتش سوزی در کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران


به گزارش ایسنا،آتش‌سوزی ۲۵ آبان ماه در کتابخانه دانشکده حقوق اگر چه با تلفات جانی همراه نبود اما بدلیل سوختن تعداد زیادی از کتاب‌های مرجع خسارات معنوی فراوانی بر جامعه دانشگاهی وارد کرد.


در این حادثه که در ساعت ۴ بامداد در مساحت دو هزار متر مربعی این کتابخانه رخ داد، ۷۰ درصد کتابهای مرجع دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بر اثر اتصالی برق کولرهای گازی با قدمت ۷۰ ساله در شعله‌های آتش سوخت و میلیون‌ها تومان خسارت بر جای گذاشت.


پس از بررسی حوادث آتش‌سوزی به عنوان حوادث غیرمترقبه، جنایات خانوادگی از قبیل پدرکشی، فرزندکشی و در نهایت خانواده‌کشی بیش از سایر موارد به چشم می‌خورد که اخبار منتشره از این گونه حوادث نفش بسزایی در جریحه‌دار کردن افکار عمومی داشت.قتل تمامی اعضای خانواده مشهدی توسط پسر بزرگ


خبر دستگیری عامل این جنایت در اواسط سال جاری منتشر شد.


به گزارش گروه حوادث ایسنا پرونده این جنایت خانوادگی در حالی مورد بررسی قرار گرفت که این پسر جوان با همدستی دوست ۲۴ ساله‌اش، تمامی اعضا خانواده‌ خود از جمله پدر و مادر۴۰ ساله، خواهر ۱۶ ساله، برادر ۲۳ ساله را به قتل رساند.


تحقیقات پلیسی در خصوص این حادثه نشان داد: متهم در پی اختلاف خانوادگی و تصمیم آنی با وارد کردن ضربات چاقو و شیی سنگین، این جنایت را رقم زد.رسیدگی به پرونده بزرگترین جنایت خانوادگی سال


در نوع دیگری از فجیع‌ترین جنایات خانوادگی که در ماه پایانی سال به وقوع پیوست، مردی مسلح به سلاح کلاش به همراه دو پسرش، اعضای خانواده دو برادر خود را بدلیل اختلافات ملکی به بهانه تفریح دسته جمعی به باغی برد و در یک لحظه همگی آنها را به گلوله بست و قتل عام کرد.


بدین ترتیب در این حادثه ۶ مرد و ۴ زن که همگی با یکدیگر رابطه خانوادگی داشتند، کشته شدند.قتل پسربچه ۵/۳ ساله رشتی توسط پدر داروساز  قتل پسر بچه ۸ ساله از سوی پدر فقیری که او را اجاره می‌داد


در میان پرونده جنایات خانوادگی، فاجعه فرزندکشی بیش از بیش توجه را جلب کرد که در بررسی حوادث مربوطه می‌توان به دو پرونده ذیل اشاره کرد:


پدر داروسازی که پس از مشاجره لفظی با همسرش سر کودک ۵/۳ ساله خود را برید از جمله این حوادث است.


این متهم با هویت «جعفر» در بهمن ماه بدلیل بی‌توجهی همسرش نسبت به مهلتی که وی برای بازگشت او به خانه داده بود، سر فرزند ۵/۳ ساله‌اش را با چاقو برید.


از سوی دیگر پدری که بدلیل سرپیچی پسربچه ۸ ساله‌اش، وی را در حالی مورد ضرب و شتم قرار داد که یک شب پس از حادثه در بیمارستان جان باخت.


بررسی‌های ماموران پلیس آگاهی کرج در خصوص علت این حادثه مشخص کرد، متهم به فرزند‌کشی بدلیل فقر شدید فرزند خود را به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در سال اجاره داده بود که سرانجام در شهریور ماه امسال در پی ضرب و شتم بر اثر خونریزی مغزی جان خود را از دست داد.قتل جوانی در متروی کرج


پرونده قتل پس جوان در متروی کرج که روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ۸۴ حوالی ساعت ۱۸:۳۰ رخ داد بدلیل ماهیت ویژه پرونده ، با بازتاب رسانه‌ای بالایی مواجه شد.


ضارب این پرونده که از عوامل نیروی انتظامی بود، در بازجویی‌های پلیسی اذعان کرد: در پی میانجیگری میان دو جوان که در حال نزاع در محوطه مترو بودند، ناگهان یکی از طرفین درگیری (مقتول) پا به فرار گذاشت که این امر ظن مرا مبنی بر اینکه احتمالا وی مجرم است، برانگیخت، از این رو بدنبال بی‌توجهی وی نسبت به اخطار ایست اقدام به تیراندازی کردم که به ناحیه سر وی اصابت کرد.


بر این اساس با توجه به اظهارات متهم به قتل و شهادت شاهدان عینی، آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده در تاریخ 21 آبانماه در حضور خانواده مقتول پرونده متروی کرج در دادگاه ویژه روحانیت بدلیل روحانی بودن متهم برگزار شد.وقوع قتل‌های سریالی زنان در تهران


به گفته سردار طلایی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، قتل سه زن به نامهای «مینا» ۵۰ ساله در خیابان گاندی با ۳۶ ضربه چاقو در تاریخ ۲۶ آذرماه، «مهناز» ۵۰ ساله در شهرک غرب با ۵ ضربه چاقو در تاریخ ۶ دی ماه و «شهره» ۴۰ ساله با ۵۰ ضربه چاقو در منطقه قلهک در تاریخ ۱۱ دی ماه، که قتلهای سریالی زنان خانه‌دار نام گرفت، بدلیل جریحه‌دار کردن احساسات عمومی از مهمترین پرونده‌های حوادث وقوعی در پایتخت بود.


این دو متهم به نامهای «اعظم» ۲۵ ساله دانشجوی دانشگاه آزاد و «علیرضا» ۲۹ ساله فارغ التحصیل رشته کشاورزی در پی درج آگهی فروش منزل از سوی قربانیان با انگیزه سرقت به محل مراجعه و با بدست آوردن فرصتی مناسب اقدام به بستن دست و پای مقتولان می‌کردند و سپس با وارد کردن ضربات چاقو به قسمت‌های مختلف بدن، آنها را به قتل می‌رساندند.


گفتنی است، این دو تن علت ارتکاب جنایات فجیع را نیاز شدید مالی عنوان کردند.


از پرونده‌های جنایی ثبت شده در سال ۸۴ که بگذریم می‌توان به چند مورد سرقت و کلاهبرداری با مبالغ هنگفت اشاره کرد.سرقت کم سابقه ۵ هزار میلیارد ریالی از بانکی در تهران


سرقت ۵ هزار میلیارد ریالی از بانک ملی شعبه «نارمک» از کم سابقه‌ترین سرقت‌های بانک بود که سارقان با استفاده از ابزارآلاتی چون برش هوا و سایر تجهیزات موفق به باز کردن درب گاوصندوق شده و از این طریق مبلغ هنگفتی را به جیب زدند.دستگیری متهمان به سرقت ۳۸۶ میلیون تومانی از بانک صادرات «بومهن»


با دستگیری سارقان مسلح در مردادماه امسال، پرونده این سرقت بسته شد.


این سارقان که در ساعت ۱۵:۳۰ هشتم آذرماه سال ۸۳ ، با ایجاد رعب و وحشت از طریق تهدید اسلحه قلابی و یک کپسول گاز پیک نیک تحت عنوان شیء انفجاری مشتریان و کارمندان بانک موفق به سرقت ۳۸۰ میلیون تومان تراول چک و ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجه نقد از بانک صادرات شعبه «خرمدشت» بومهن شدند.دستگیری باند ابلق‌ها در تهران


شش تن از اعضای این باند به سرکردگی سه برادر به نامهای «جعفر» ، «مختار» و «اصغر» که در نقاط مختلف اقدام به سرقت می‌کردند.


اعضای این باند ۴۳ نفره طی مدت یکماه با یکصد فقره سرقت خودرو دستگیر شدند ، این در حالیست که اعضای آن متهم به ۳۰ فقره سرقت از مغازه‌ها و منازل نیز هستند.


این باند در شهرستانهای تهران، کرج، شهریار، قم ، خاش ، بم و ایرانشهر اقدام به سرقت می‌کردند که  10 تن از اعضای این باند پیش از این 10 بار سابقه مجرمیت داشتند.حمله تروریستی و به شهادت رساندن ۲۲ تن از هموطنان در محور «زابل ـ زاهدان»


به گزارش ایسنا، در این میان ۵ روز مانده به پایان سال، حمله تروریستی اشرار حادثه تلخی را در دفتر حوادث ثبت کرد، حادثه‌ای که در جریان آن ۲۲ تن از هموطنان کشته شدند.


نگاهی به شرح حادثه:


در ساعت ۹:۴۰ دقیقه پنج‌شنبه شب گذشته، ۱۲ تن از اشرار در فاصله ۱۲ تا ۱۵ کیلومتری مرز ایران و افغانستان، محلی که به واسطه رملی بودن مرز مانعی وجود نداشته و فقط از طریق هوایی قابل کنترل است، وارد خاک ایران شده و در محور «زابل ـ زاهدان» اقدام به عملیات تروریستی کردند.


در این میان در مجموع مدت زمان عملیات ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول انجامید که طی آن اشرار با لباس مبدل انتظامی و با تفکر برپا کردن فتنه قومی، وارد عمل شده و جلو خودروهای عبوری این مسیر را گرفتند، بطوریکه تعدادی از مسافران عبوری با مشاهده این افراد که در لباس مبدل پلیس بودند و از آنجایی که ایست و بازرسی در این منطقه بسیار طبیعی بوده است، خودرو را متوقف کرده و به درخواست این اشرار از خودروها پیاده شده‌اند.


در این حین عاملان جنایت، شروع به تفکیک مردان و سرپرستان خانواده از دیگر اعضا کرده و سپس با تفکیک فارس، بلوچ، شیعه و سنی، در اقدامی جنایتکارانه پس از بستن دست و دهان قربانیان آنها را به فاصله یک متر از یکدیگر قرار داده و در مقابل چشمان زنان و فرزندان آنها در اقدامی جنایتکارانه مردان را به رگبار بستند.


همزمان با رسیدن ماموران به محل حادثه، اشرار متواری شده و از آنجا که تعدادی از مجروحان که وضعیتشان وخیم اعلام شده بود، در محل بودند اقدام به انتقال آنها به بیمارستان کردند.


هم اکنون تحقیقات پلیسی جهت دستگیری تعدادی از عاملان این اقدام تروریستی با شناسایی آنها ادامه دارد.