خاتمی: چون اطلاعی از انگیزه‌ی نامه‌ی رییس‌جمهور ندارم، اظهارنظر نمی‌کنم

رییس‌جمهور سابق کشورمان در واکنش نسبت به اقدام دکتر احمدی‌نژاد در نوشتن نامه برای جرج بوش با یادآوری این که از محتوای نامه اطلاع ندارد، گفت: هر کاری باید با دیدگاه راهبردی و توجه به مصالح و سیاست‌های کلی کشور انجام شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی که در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب و مطبوعات در سرای اهل قلم با خبرنگاران، سخن می‌گفت، اظهار داشت: حتما باید انگیزه و طرحی پشت سر نوشتن این نامه وجود داشته باشد. از آن جا که من اطلاعی از طرح پشت سر این نامه و انتظاری که از نوشتن آن می‌رود، ندارم، نمی‌توانم در این زمینه اظهار نظر کنم.


وی با اشاره به مصاحبه سال ۷۶ خود با خبرنگار CNN اظهار داشت: وقتی من سال ۷۶ من با CNN مصاحبه کردم، ایران در افکار عمومی جهان و آمریکا موقعیت خوبی نداشت. من در قالب این مصاحبه می‌خواستم فضا را بشکنم و نتیجه کار هم این شد که آلبرایت به صراحت از اشتباهات و سیاست‌های نادرست آمریکا علیه ایران در ۵۰ سال گذشته سخن گفت و کلینتون نیز در اظهاراتی که در آن مقطع زمانی داشت، به نوعی از ایران عذرخواهی کرد و موضع آمریکا عوض شد.رییس موسسه بین‌المللی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ادامه داد: نظر حضرت امام(ره) نیز این بود که اگر آمریکا عذرخواهی کند، راه برای مذاکره باز می‌شود. در آن زمان سیاست کلی نظام بر ایجاد رابطه با آمریکا استوار نبود و امروز نیز نمی‌دانم با چه طرح و انگیزه‌ای این نامه نوشته شده و چه آثاری دارد.


وی با یادآوری این که در حال حاضر نمی‌داند این نامه به لحاظ آمادگی ایران برای مذاکره نوشته شده و یا استراتژی نظام در مورد آمریکا عوض شده که چنین نامه‌ای نوشته شده، اضافه کرد:‌ از آن جا که از این موضوعات اطلاع ندارم، نمی‌توانم اظهار نظر کنم.


رییس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه در بیان مواضعش درباره مجلس خبرگان اظهار داشت: در انتخابات خبرگان باید توجه کنیم که ما همه به نظام جمهوری اسلامی تعلق داریم، از این رو قصد شرکت در انتخابات‌های آتی را داریم؛ مگر آن‌که شرایط به نحوی باشد که برای کسانی که هم‌فکر ما و نماینده ما هستند، امکان حضور وجود نداشته باشد.


وی درباره حضور هاشمی در انتخابات آتی خبرگان نیز اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی از سرمایه‌های انقلاب است. شخصی است که امروز و فردا باید همانند دیروز از او استفاده کنیم، اما شرکتش در این انتخابات منوط به تصمیم خود اوست؛ هر چند امیدواریم شاهد حضورش باشیم.


به گزارش ایسنا رییس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه در ارزیابی نسبت به مساله مذاکره با آمریکا بر لزوم توجه به استراتژی‌های نظام توجه کرد و با یادآوری این که این استراتژی نباید از جانب دیگران تحمیل ‌شده باشد و بر پایه منافع ملی کشور استوار باشد، گفت: بحث مذاکره نباید مثل یک تابو باشد؛ مگر این که پشت مذاکره منافع ملی در نظر گرفته نشده باشد. اما در حال حاضر در مورد این که استراتژی نظام چیست، اطلاعی ندارم.وی با اشاره به فضایی که در سال‌های نخست ریاست‌جمهوری وی حول بحث رابطه بین ایران و آمریکا ایجاد شده بود و به ویژه سفری که وی در آن سال‌ها به نیویورک داشت، گفت: فرصت مناسبی بود. ما در موضع عزت بودیم؛ اما رییس‌جمهور باید از سیاست‌های کلی نظام پیروی کند.


خاتمی درباره‌ی حضور حسن روحانی در نشست این هفته مجمع روحانیون مبارز و این‌که این حضور در راستای رایزنی با مجمع برای حمایت از کاندیداتوری هاشمی بوده، نیز اظهار داشت: اصلا این طور نبود. آقای روحانی از دوستان من است که برای دیدن من آمده بود. در حال حاضر من عضو شورای سیاست‌گذاری مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت هستم. ایشان هم برای دیدن من آمده بودند و یک سری صحبت‌های عمومی انجام شد.


رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ادامه اظهاراتش با تاکید بر این که مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد، گفت: بخش ایرانی مرکز خواهان این است که در عرصه جهان اسلام فعال باشد، اما چون امکانات کم است، به اندازه به دست آوردن امکانات مادی و فیزیکی کار انجام می‌دهد.


وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که دوره‌ی وی را دوره‌ای مناسب برای گفت‌وگو و بحث می‌خواند، و ارزیابی او را درباره شرایط حاضر جویا بود، گفت: خدا را شکر می‌کنم از زبان نمایندگان رسانه‌ها می‌شنوم در زمان من تا حدودی فضا برای بحث و گفت‌وگو فراهم شد. آن‌چه بود، در حدی که می‌خواستم نبود، ولی گامی برداشته شد که خدا را شکر می‌کنم.


خاتمی افزود: در جامعه‌ای مانند ما که نظام مردم‌سالار دارد، آزادی اندیشه و بیان و بالا رفتن سطح تحمل افراد به همراه افزایش قدرت تحمل صاحبان قدرت، شرط پیشرفت محسوب می‌شود، در غیر این صورت دیگر حکومت مردم‌سالار نخواهیم داشت.


رییس‌جمهور سابق کشورمان با بیان این که این امر همواره از دغدغه‌های ما محسوب می‌شود، افزود: با توجه به جو تاریخی استبداد زده ذهن و زندگی ما، این خطر وجود دارد که جنبه کم‌تحملی صاحبان قدرت بر جنبه تحمل آن‌ها غلبه کند. من به این موضوع توجه داشتم و در دوران مسوولیتم سعی کردم آن را عملی کنم.


خاتمی در ادامه درباره پیشنهاد واگذاری نظارت انتخابات شوراها به شورای نگهبان نیز گفت: خوشحالم که شورای نگهبان هم زیاد نسبت به این مساله رغبت نشان نداده است. مجلس با سعه‌ی صدر این مسوولیتش را انجام دهد و تغییری در آیین‌نامه ایجاد نشود.


وی در ارزیابی از عملکرد مسوولان حوزه فرهنگ نیز با بیان این که از برنامه‌های این حوزه اطلاع ندارد، به برخی سوء‌تفاهم‌ها اشاره کرد و از آن به عنوان عاملی که مشکلاتی را ایجاد کرده نام برد و گفت: امیدواریم در آینده، سوء‌تفاهم‌ها برطرف شود و در کنار آن ناشران داخلی و خارجی نیز به مصالح کشور توجه کنند و آن را مبنای کار قرار دهند. هم‌چنین مسوولان بدانند که نشر آزاد، بزرگ‌ترین پشتوانه نظام است.


رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ارزیابی از سیاست‌های خارجی کشور در بحث فن‌آوری هسته‌یی نیز با تاکید بر این که تلاش‌ها باید همان طور که تا به حال بوده بر دفاع از حق ملت در این بخش استوار باشد، بر لزوم پرهیز از اتخاذ سیاست‌های نادرست تاکید کرد و گفت: معتقدم ایران باید تلاش کند تا در چهارچوب قانون مساله‌اش حل شود، خط مرز این باشد که از حق‌مان نگذریم حتی اگر دیرتر به این حق برسیم. وی افزود: در عرصه بین‌المللی هم باید تلاش کنیم راهی را نرویم که تحت تاثیر سیاست‌های غلط چیزی بر ایران تحمیل شود.


خاتمی در عین حال لزوم رعایت عقل، منطق و قانون را هم از سوی مسوولان ایرانی و سایر کشورها مورد تاکید قرار داد. وی در ادامه در ارزیابی از وضعیت مطبوعات در مقطع فعلی با یادآوری این که باید وضعیت این بخش را در گذشته دور و نزدیک مقایسه کنیم، گفت: هنوز از آن‌چه در شان ملت و مورد خواست آن‌هاست فاصله داریم.


خاتمی با یادآوری این که مطبوعات از بخش‌های دیگر جامعه مظلوم‌تر هستند، لزوم تحمل اشتباهات آن‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید حتی اشتباهات خبرنگاران را تحمل کرد تا ارتباط ارگانیک بین نظام و جامعه حفظ شود.