خانواده‌های قربانیان ورزشگاه آزادی پس از رای دادگاه تجدید نظر: فقط وقت خود را تلف کردیم!

رای دادگاه تجدید نظر قربانیان ورزشگاه آزادی، خانواده‌های این قربانیان را بهت‌زده و ناامید ساخته است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ششصد و نود روز پس از وقوع فاجعه‌ی کشته شدن هفت نفر از تماشاگران دیدار تیم‌های ایران و ژاپن دادگاه تجدید نظر در تهران حکم خود را در مورد متهمان این پرونده اعلام کرد که از نظر خانواده‌های قربانیان تفاوت چندانی با حکم برائت این متهمان ندارد.

سه شنبه وکیل مدافع فرمانده انتظامی میدان ورزشگاه آزادی در پرونده حادثه این ورزشگاه از حذف مجازات محرومیت از اشتغال در مشاغل مدیریتی و تبدیل حبس تعلیقی متهمان پرونده به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی از سوی دادگاه تجدید نظر خبر داد.


زهرا سید هاشمی، خواهر مرحوم سید هاشمی سرباز وظیفه که یکی از قربانیان این حادثه است به خبرنگار ایسنا گفت: از همان ابتدا که قصد پیگیری این حکم را داشتیم برخی از مسوولان ورزشگاه آزادی به ما گفتند شما به دریافت دیه‌ی مقتولان راضی شوید و رضایت دهید، چرا که پیگیری‌های شما بی‌نتیجه خواهد ماند و تنها وقت خود را تلف می‌کنید! اکنون متوجه می‌شویم که آنها درست می‌گفتند، متهمان پرونده از همان روز نخست با خیال راحت در دادگاه حاضر شدند. چون می‌دانستند که با حکم جدی‌ای روبرو نخواهند شد.


وی ادامه داد: در دادگاه تجدید نظر قاضی خطاب به متهمان گفت: «شما در این موضوع مقصر نیستید» و از افراد دیگری در نیروی انتظامی از جمله فرماندهی که دستور آمدن هلیکوپتر به ورزشگاه آزادی را داده است به عنوان مقصران این پرونده نام برد که نماینده‌ی نیروی انتظامی اعلام کرد این افراد دارای مصونیت قضایی هستند و شما نمی‌توانید آنها را به دادگاه بیاورید. در هر صورت حکم اعلام شده به هیچ وجه عادلانه نیست؛ اما، معتقدیم بیشتر از خانواده‌های قربانیان این دستگاه قضایی بود که ضرر کرد. چرا که اکنون نمایندگان ارگان‌های مختلف و مسوول می‌توانند اطمینان داشته باشند که حتی در صورت انجام اهمال در کارهایشان که موجب قربانی شدن انسان‌ها شود نیز می‌توانند با تکیه بر قدرت نهادهای خود از دست عدالت فرار کنند.


زهرا سید هاشمی تصریح کرد: خانواده‌های قربانیان از طبقات ضعیف جامعه بودند که حتی تامین هزینه‌ی وکیل نیز برای آنها دشوار بود؛ اما، متهمان پرونده با گرفتن وکلای زبردست کار را به نفع خود خاتمه دادند. از نظر خانواده‌های قربانیان دستگاه قضایی حتی از ما نیز ضعیف‌تر است، چراکه نتوانست حق این خانواده‌های مظلوم را بگیرد.


وی در ادامه تصریح کرد: ما عزیزان خود را در راه یک هدف ملی و برای تیم ملی ایران از دست داده‌ایم و به این دلیل ناراحت نیستیم. حداقل انتظار ما کمی احترام از سوی مسوولان ورزش و گرامیداشت یاد این قربانیان در چند دیدار فوتبال بود که حتی این کار نیز صورت نگرفت. ما انتظار نداشتیم تا مانند فوتبال ایتالیا که کشته شدن یک پلیس موجب تعطیلی بازی‌های فوتبال در این کشور شد فوتبال در ایران نیز تعطیل شود؛ اما، متاسفیم که مسوولان ورزش ما همانند مسوولان ورزش ایتالیا از این فاجعه درس نگرفتند تا حداقل در افزایش سطح امنیت و امکانات ورزشگاه‌های کشور تلاش کنند.


جعفری پدر یکی دیگر از قربانیان حادثه پنجم فروردین نیز به خبرنگار ایسنا گفت: دیگر پیگیری پرونده را مفید نمی‌دانیم. چرا که تمامی مسوولانی که به آنها برای احقاق حق خود مراجعه کردیم به ما خندیدند و ما را از سر باز کردند. حتی در دادگاهی که به عنوان شاکی حضور داشتیم اجازه‌ی صحبت کردن به ما را نمی‌دادند. ما حتی نماینده‌ای از طرف خانواده‌ها به نزد رییس سازمان تربیت بدنی فرستادیم. اما، آقای علی آبادی نیز مانند تمامی مسوولان وضعیت ما را به دستگاه قضایی واگذار کرد. ما رای صادر شده را عادلانه نمی‌دانیم؛ تصور می‌کنم در شرایطی که دستگاه‌های پرقدرت نمی‌خواهند حق ما را بدهند کاری از دست چند خانواده‌ی ضعیف ساخته نیست.