خرازی:جنگ تمدن‌ها آغازشده است

دکتر کمال خرازی بر این نظر است که در تصمیم گیری‌های سیاسی باید قایل به شرایط بود و از این روست که به خبرنگار ایسنا می‌گوید:« شرایط فعلی برای انجام مذاکره راهبردی با آمریکا بر سر مسایل موجود میان دو کشور فراهم نیست.»


این دیپلمات کهنه کار کشورمان از جمله سیاسیونی است که به شیوه سید محمد خاتمی پس از پایان مدت حضور در دولت، عطای کار اجرایی را به لقایش بخشید و به تدریس در دانشگاه تهران در رشته‌ی تحصیلی‌اش یعنی روانشناسی پرداخت.


خرازی که در میان رسانه‌ها و مطبوعات به «وزیری که نمی‌خندد» معروف بود، کم خنده بودن خود را به دلیل ویژگی شخصیتی و نیز آناتومی خاص صورتش بیان می‌کند. هرچند که طرح این مساله دقایقی وزیر را به خنده واداشت.


رییس شورای راهبردی روابط خارجی برخلاف برخی اندیشمندان معتقد است حادثه‌ی ۱۱سپتامبر آغاز دورانی تاریخ ساز است. او معتقد است که جنگ تمدن‌ها پس از جنگ سرد آغاز و امروز باید از گسترش آن جلوگیری کرد.


این استاد دانشگاه که ۲۴ سال سابقه‌ کار در عرصه‌ روابط خارجی و مدیریت رسانه‌ای دارد، در تیرماه سال جاری با حکم مقام معظم رهبری به ریاست شورای تازه تاسیس راهبردی روابط خارجی منصوب شد. این شورا برای کمک به تصمیم‌گیری‌های کلان و جست‌وجوی افق‌های نو در روابط خارجی جمهوری اسلامی و بهره‌مندی از نظرات نخبگان در این عرصه تشکیل شد. با این حال وی صحبت درباره عملکرد این شورا تاکنون را به وقتی دیگر موکول کرد.


رییس شورای عالی راهبردی روابط خارجی در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی – خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که در روز ۱۱ سپتامبر(۲۰ شهریور) در دفتر وی در محل شورای راهبردی روابط خارجی انجام شد به ارزیابی جایگاه ایران پس از ۱۱سپتامبر پرداخت.۱۱ سپتامبر جرقه‌ و نمادی است از یک بحران جدی


دکتر سید کمال خرازی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند تحولات پس از ۱۱ سپتامبر با نگاه به ایران و برای تحت فشار قراردادن این کشور صورت گرفته است، بر لزوم بررسی عمیق این پدیده تاکید کرد و گفت:«در واقع انتخاب برج‌های دوقلو توسط القاعده حرکتی سمبلیک بود؛ مظهر جهانی سازی، اقتصاد کاپیتالیستی و قدرت ایالات متحده هدف گروهی قرار گرفت که از این جهات با آمریکا نابرابر هستند. نام این اقدام را تروریسم می‌گذارند؛ چرا که جان یک عده افراد بی گناه گرفته شد.»


وی گفت:«۱۱ سپتامبر نماد تقابل و اختلاف جدی بین کسانی است که ناراضی‌اند و نمی‌توانند سلطه و جهانخواری آمریکا را بپذیرند. این عده پدیده‌ی جهانی سازی را در ادامه‌ی سلطه در قالب مبادلات اقتصادی و نفوذ اطلاعاتی می‌دانند، لذا نارضایتی‌شان را با چنین حرکتی نشان دادند. معتقدم نباید چنین حوادثی را صرفا در قالب یک حرکت تروریستی نگاه کرد، بلکه ریشه‌های عمیق‌تر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ایدئولوژیک آن را باید شکافت.»


خرازی تصریح کرد:«ترور و تروریسم به آن شکل که در ادبیات سیاسی مطرح بوده است، چندان با این حوادث تطبیق نمی کند. اصولا دانشمندان علوم سیاسی امروزه در این که تعریف صحیحی از تروریسم داشته باشند، هنوز موفق نبوده‌اند؛ این اصطلاح مورد سوء استفاده قدرت‌های بزرگ برای توجیه اقدامات نظامی و سیاسی خود مثل آمریکا قرار گرفته است.»


رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش که شما ۱۱سپتامبر را دوران تاریخ ساز در عرصه روابط بین الملل می دانید؟ با تایید این مطلب ابرازعقیده کرد:«۱۱ سپتامبر جرقه‌ای و نمادی است از یک بحران جدی. این حادثه پنج سال پس از نظریه‌ی “جنگ تمدن‌های‌” هانتینگتون اتفاق می‌افتد. هانتینگتون درست پیش بینی کرده بود که روند رویدادهای بین‌المللی و سیاست‌های آمریکا به چنین تقابلی منجر خواهد شد، البته ما حداکثر تلاش‌مان را می‌کنیم که این تقابل رخ ندهد و امروز هم باید تلاش کنیم که گسترش نیابد چون مصلحت هیچ کس در این نیست که چنین نزاعی به این شکل صورت گیرد.»


وی در نگاهی پدیدارشناختی ۱۱ سپتامبر را نمادی از تقابل ایدئولوژیک جدی دانست و اشاره کرد به« تقابل میان مسلمانانی که بیدار شده‌اند و بر حقوق خود پافشاری می‌کنند با کسانی که هنوز با شیوه‌های استعماری خود قصد نادیده گرفتن این حقوق را دارند و با فشار سیاسی و نظامی در پی تثبیت موقعیت خود هستند.»


رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت:«عملا جنگ نابرابر میان این دو گروه شکل گرفته است که در یک طرف قدرتی مثل آمریکا که همه گونه امکانات سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی و نیز سازمان ملل را در اختیار دارد و از طرفی عده‌ای که هیچ ابزاری به غیر از ایدئولوژی ندارند و به هر شیوه‌ای متوصل می‌شوند که در راه اعتقاد و ایدئولوژی‌شان گام بردارند. تلاش این گروه به صورت عملیات انتحاری و اقداماتی از این دست که امروزه اسم آن را تروریسم می گذارند، ظهور و بروز می‌یابد؛ این به معنای توجیه و پذیرفتن نوع حرکتی که این عده می‌کنند نیست، بلکه هدف بررسی این مساله صرفا از بعد پدیدار شناختی است.»


وی گفت:«این نمادی است از یک واقعیت که در دوران ما ظهور یافته؛ جنگ نابرابر که حادثه‌ای منفرد نیست.»در اکثر کشورهای اسلامی نوعی بیداری، آزادی خواهی و حق طلبی وجود دارد


خرازی در پاسخ به این پرسش که تصور نمی‌کنید اعمال فشار از سوی آمریکا در تقابل با حادثه‌ی ۱۱سپتامبر، ناشی از سکوت تعداد زیادی از مسلمانان است؟ گفت:«قطعا عده‌ای یا خاموشند و یا مصلحتی خاموشند، اما این عده در بین کشورهای درحال توسعه و یا اسلامی هستند یا حکام کشورهای اسلامی و افرادی که از روابط با آمریکا سود می برند.»


وی با بیان این که بیداری اسلامی امروز با ۳۰ سال پیش قابل مقایسه نیست،اظهارداشت:«‌عده‌ای راه حل را در این دیدند که مثل القاعده دست به عملیاتی مثل ۱۱سپتامبر بزنند. عده‌ای در قالب رفتارهای مقبول‌تر خواست خود را ابراز می‌کنند. در اکثر کشورهای اسلامی نوعی بیداری، آزادی خواهی و حق طلبی وجود دارد و این تحولی را به وجود آورده است.»


وی این موج بیداری در کشورهای اسلامی منطقه و بلکه در سراسر دنیا را برخواسته از انقلاب اسلامی دانست.


خرازی گفت:«ریشه‌ی حرکت‌ها و اقداماتی مثل ۱۱سپتامبر در بیداری‌ها، ظلم و تعدی قدرت‌های بزرگ علیه ملت‌های مستضعف است و در واقع این یک نوع ابراز وجود، حق خواهی و تحمیل خواست خود برطرف مقابل است، اما در قالب یک جنگ نابرابر.»ایران در یک جنگ نابرابر


وی ادامه داد:« اتفاقا اندیشمندان امروز غرب با نوع برداشت‌های هیات حاکم آمریکا که صرفا با زدن برچسب مشکلات‌شان را با جهان اسلام می‌خواهند حل کنند، موافق نیستند.»


رییس شورای راهبردی روابط خارجی قربانی بزرگ این صحنه و جنگ نابرابر را ایران دانست و اظهارداشت: «ایران را کشوری تروریست معرفی می‌کنند، سپاه پاسداران را در لیست تروریست‌ها می‌خواهند بگذارند، انواع تحریم ها را علیه ما انجام می‌دهند که جز استقلال و حق خواهی هیچ گناه دیگری نداشته‌ایم و دربحث هسته‌یی براساس مقررات بین‌المللی به دنبال تامین حقوق مسلم‌مان هستیم.آن‌ها ازحادثه ۱۱سپتامبر و حرکت القاعده برای فشار بیشتر بر ایران استفاده کردند.»فشار بر ایران روز به روز افزایش یافته است


وزیر سابق امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا برای شما در ابتدای وقوع این حادثه مسجل بود که این حوادث با نگاه به ایران در حال انجام است؟ گفت:«آمریکایی‌ها از این حادثه برای اعمال فشار بر کشورها و ملت‌هایی که با آنها موافق نیستند استفاه کردند. درست بعد از این حادثه بود که بوش اعلام کرد ” هر که با ما نیست، بر ماست” که ایران در جبهه مخالف آمریکا قرار می گرفت، معتقدم سیاست‌های بعدی خود را براساس این ایده تنظیم کرد. بنابراین این مساله کاملا مشهود بود و از همان زمان تا امروز فشارها بر ایران به رغم نقش مثبتش در افغانستان و بی طرفی در قضیه عراق افزایش یافته است.»تلاش کردم دشمنان نتوانند به سادگی دنیا را علیه ما بسیج کنند


خرازی با اشاره به محکوم کردن حادثه ۱۱ سپتامبر بلافاصله پس ازآن از سوی ایران خاطرنشان کرد:«این حادثه اساسا از نظر نگرش و ایدئولوژی‌ برای ما قابل قبول نبود، با این کار اقدامات و فشارهای بیشتر علیه ایران را خنثی کردیم.»


وی در پاسخ به این پرسش که پس از ۱۱ سپتامبر مرزهای شرقی و غربی ایران از سوی آمریکا مورد تهدید قرار گرفته است و پایگاه‌های نظامی و ناوهای جنگی این کشور در آب‌ها خلیج فارس قرار دارند لذا این تصور در بین مردم ایران شکل گرفته است که ایران در محاصره‌ی لجستیکی آمریکا قرار دارد، چه اقداماتی در این سال‌ها برای خنثی کردن این تهدیدها صورت گرفته است؟ گفت:«وجود این تهدیدها طبیعی است؛ اما هنر ما باید در کاهش این تهدیدها باشد، آمریکا ایدئولوژی که ایران براساس آن حرکت خود را سامان داده است را قبول ندارد و آن را برای منافع خود در منطقه مضر می‌داند. بیداری اسلامی ناشی از انقلاب اسلامی را مخل سلطه‌ی خود می‌داند، از این جهت باید به آمریکایی‌ها از این جهت حق داد چرا که منافعشان در این منطقه‌ی بزرگ به خطر افتاده است و عامل این خطر را هم انقلاب اسلامی می‌دانند.»


وی در پاسخ به این پرسش که آیا دیپلماسی ایران متناسب با تهدیدها و هجمه‌هایی که در سال های پس از ۱۱ سپتامبر شکل گرفت، طراحی شد؟ اظهارداشت:« به هرحال من در دوران خود تلاش داشتم با توسعه روابط، تنش زدایی و تعمیق روابط اقتصادی شرایطی را فراهم کنم که دشمنان ما نتوانند به سادگی دنیا را علیه ما بسیج کنند و به اهداف خود برسند.»باید مردم را در جریان واقعیات قرار دهیم


رییس شورای راهبردی روابط خارجی به خبرنگار ایسنا گفت:«آگاهی بخشی به مردم مهمترین راه حلی است که باید دنبال کرد‌. ما باید مردم را در جریان واقعیات قرار دهیم، وقتی مردم آگاه باشند و مسیر را درست بشناسند از جهت مقاومت در برابر فشارها کم نمی گذارند،‌ مردم این مساله را اثبات کرده اند، اما باید صادقانه با مردم صحبت کرد و شرایط را به آن‌ها گفت و آن‌ها را در مسایل دخالت داد تا بدانند که تنها با انسجام و وحدت ملی می‌توان در برابر این فشارها و تهدیدها ایستاد.»


وی ادامه داد: «در این که چاره‌ای جز مقاومت نیست نباید تردید کرد، به هر صورت دشمنان به ما فشار می‌آورند وما اگر بخواهیم تسلیم شویم، جز خفت و خواری چیزی نصیب‌مان نخواهد شد، لذا معتقدم تنها راه ایستادگی بر حقوق‌مان است، اما طبیعتا باید این کار با تدبیر و ظرافت انجام گیرد.»


خرازی تاکید کرد: «دیپلماسی می‌تواند در ماندگاری این مقاومت و ایستادگی موثر باشد.»دیپلمات‌های ما باید فضای بین‌المللی را تغییردهند


وزیر سابق امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان تدبیری منطقی، اصولی و متناسب با شرایط ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در حل و فصل مساله هسته‌یی کشورمان را تضمین کرد، چرا که عبور مدبرانه از بحران هسته‌یی خواست مردم و جامعه‌ی نخبگان کشور است، گفت: «قطعا حل این مساله باید با تدبیر باشد و دیپلمات‌های ما باید در این زمینه نقش جدی داشته باشند و فضای بین‌المللی را تغییردهند و اجازه ندهند تهدیدها علیه ما اعمال شود. در دوران قبل در وزارت خارجه همین سیاست پیگیری می‌شد به طوری که فضاهای زیادی را برای ما ایجاد می کرد تا اجازه ندهیم قوای دشمن علیه ما بسیج شود و فشار بیشتری را وارد کنند، فکر می‌کنم چنین سیاستی باید تداوم یابد.»


وی در پاسخ به این پرسش که آیا دیپلماسی هسته‌یی را خالی از افراط و تفریط می بیند؟ باخنده پاسخ داد:« آنچه من می توانم بگویم این است که نباید افراط و تفریط باشد. ارزیابی وضعیت دیپلماسی گذشته و حال وظیفه‌ی شما خبرنگاران است، اما از نظر اصولی باید استقلال سیاسی را با تدبیر و اصل عزت، حکمت و مصلحت حفظ کرد. من فکر می‌کنم که هر دولتی باید براساس این رهنمود عمل کند تا از افراط و تفریط به دور بماند.»


رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند با رفتن بوش سیاست‌های آمریکا در تهدید علیه ایران و منطقه کاهش می‌یابد؟، اظهار داشت: «فکر نمی‌کنم با رفتن بوش این مسایل پایان یابد، سیاست راهبردی آمریکا و دیگر قدرت‌های بزرگ ادامه می‌یابد؛ چرا که منفعت خود را در ادامه‌ی این حرکت می‌بینند. البته با شکل‌های مختلف.»اختلاف منافع جدی بین ایران و آمریکا وجود دارد


وی افزود:« لذا یک اختلاف منافع جدی بین ایران و آمریکا وجود دارد، البته هنر ما باید این باشد که این اختلاف را تشدید نکنیم و این صحنه را به نحوی تنظیم کنیم که راه های برون رفت از این فضا فراهم شود تا مجال بیشتری برای استحکام و تثبیت موقعیت خود پیدا کنیم.»


خرازی خاطرنشان کرد:«باید تعقل کرد که چگونه می‌توان در عین تثبیت و تحقق منافع و مواضع‌مان این مسیر به بن بست نرسد و به سلامت از آن عبور کنیم. از سویی ملت‌های مسلمان که در حال روی آوردن به آزادی خواهی هستند، بر حقوق خودشان ایستادگی بیشتری خواهند کرد، مگرآنکه این صحنه‌ی تقابل به یک سنتز جدیدی منجر شود؛ و آن پذیرش حقوق ملت‌ها و دست برداشتن از سلطه گری از سوی قدرت‌ها است که فعلا چشم اندازی برای آن وجود ندارد که به سادگی و زودی به چنین امری بینجامد.»


وزیر سابق امور خارجه کشورمان در عین حال تاکید کرد:«همانطور که مبارزات علیه برده داری روزی به سرانجام رسید، مبارزات امروز هم به تغییر یک پارادایم خواهد رسید، اما به زودی شاهد آن نخواهیم بود.»نظریه‌ دموکراسی بین‌المللی


نماینده‌ی اسبق کشورمان در سازمان ملل با اشاره به این که نسبت به تغییر این پارادایم نظریه پردازی نیز صورت گرفته است تصریح کرد:«تحقق دموکراسی بین‌المللی نظریه‌ای بود که در زمان حضورم در سازمان ملل مطرح کردم، اگر کشورهای غربی معتقدند باید جامعه مدنی در یک کشوری رشد کند تا یک دموکراسی واقعی شکل گیرد، در سطح بین‌المللی نیز همین امر صادق است. باید یک جامعه مدنی بین‌المللی (جهانی) به وجود آوریم، یعنی ملت‌ها با هر فرهنگ و ایدئولوژی در نظم بین‌المللی جدید از حقوق برابر برخوردار باشند و برآیند خواسته‌های آن‌ها تعیین کننده‌ی نظم و روند جدید بین‌المللی شود، اما آیا قدرت‌ها حاضرند به سادگی از زورگویی خود دست بردارند؟»


خرازی در پاسخ به این پرسش که اگر قدرت‌های بزرگ خود راضی به این کار نشدند، چه؟ گفت: «راه وادار کردن آن‌ها بیداری و حق‌خواهی و مقاومت است.»


وی در پاسخ به این پرسش که آیا سنتزی که از آن نام می‌برید، می‌تواند ایران باشد؟ گفت:‌«‌ایران عاملی موثر است، اما تنها عامل نیست. ایران مبدع این آزادی‌خواهی با انقلاب اسلامی بوده است وتاکنون هم بر مواضع‌اش ایستادگی کرده است.»موفقیت در پرونده‌ی هسته‌یی می‌تواند در تثبیت موقعیت ایران و خواست ملت‌های دیگر موثر باشدنباید تردید کرد که به سادگی چنین حق مهمی بدست نخواهد آمد


وی با اشاره به مساله هسته‌یی کشورمان خاطرنشان کرد: «موفقیت در پرونده‌ی هسته‌یی و تثبیت این حق با عبور از فشارهایی که بر روی ایران است می‌تواند در تثبیت موقعیت ایران و خواست ملت‌های دیگر موثر باشد.»


وی با اشاره به چشم انداز حل و فصل پرونده‌ی هسته‌یی کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل گفت: «از نظر فنی و سیاسی در چارچوب دفاع از حقوق هسته‌یی خود تا اندازه‌ای توانستیم موقعیت خود را تثبیت کنیم. باید به این راه ادامه داد تا این حق به طور کامل تامین شود.»


رییس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تهدید آمریکا به تحریم‌های بیشتر علیه ایران، گفت: «به هر حال دوران سختی است. نباید تردید کرد که به سادگی چنین حق مهمی بدست نخواهد آمد. تامین این حق تحولات زیادی را به وجود می‌آورد؛ برخی این تحول را در قالب یک توازن استراتژیک نگاه می‌ کنند و چون ما دنبال سلاح هسته‌یی نیستیم از این نظر نباید احساس نگرانی داشت، بلکه باید از زاویه‌ی حق خواهی و دست یافتن به حق مسلم ایران به آن نگاه شود، چرا که در برابر زورگویی‌ قدرت‌های بزرگ و اسرائیل تنها از این طریق می‌توان ایستادگی کرد.»ایران از شرایط پیرامونی در راستای تامین حقوق خود و همسایگانش نیز استفاده کرده است


خرازی درادامه این گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره نگاه ایران به امنیت و منافع ملی‌اش پس از حادثه ۱۱ سپتامبر- اشغال افغانستان و عراق – با توجه به این که این حادثه در دوران مسوولیت وی در وزارت خارجه روی داد، گفت:« نگاه ما نسبت به امنیت ملی تفاوتی نکرده است، همواره ما با تامین قوای خودمان است که به امنیت کامل می‌رسیم، اما جمهوری اسلامی ایران از شرایطی که در اطرافش به وجود آمده در راستای تامین حقوق خود و همسایگانش نیز استفاده کرده است.»مذاکرات با آمریکا در عراق، تاکتیکی است، نه راهبردی


این دیپلمات عالی رتبه سابق کشورمان با اشاره به مذاکراتی که ایران در افغانستان و عراق با آمریکا داشته است، در حالی که آمریکا تهدیداتش علیه این دو کشور را با نگاه به ایران انجام داده است و از سویی هر روز به حجم و گسترده‌ی آن‌ها افزوده می‌شود؛ اظهارداشت:« در افغانستان اگر مذاکره‌ای با آمریکا بوده است، صرفا برای حقوق خود و مردم افغانستان بود. درعراق هم اگر مذاکره‌ای صورت می‌گیرد، فی نفسه اصالت ندارد، بلکه مذاکره‌ای است که صرفا ببینیم چگونه می‌توانیم حقوق خود و ملت عراق را بیشتر تامین کنیم، بنابراین ایران درپی منافع خودش است و امنیت ملی ایران درصورت تحقق منافع خود تامین می‌شود.»


خرازی با اشاره به مذاکرات ایران و آمریکا بر سرعراق گفت:«این یک مذاکره تاکتیکی است، نه راهبردی. چون آمریکایی‌ها عراق را اشغال کردند، طبیعتا با منافع ما تماس پیدا کرده‌اند.»ایران در شرایط انجام مذاکره جامع با آمریکا نیست


وی ادامه داد: «ایران در شرایط انجام مذاکره جامع با آمریکا نیست، اما طی مذاکراتی که با عراق در جریان بوده و احتمالا در آینده هم خواهد بود این امکان وجود خواهد داشت که به اهداف آمریکا در آنجا بیشتر واقف شویم و امکان تاثیرگذاری بر تصمیمات آن‌ها را پیدا می‌کنیم. به طور کلی به مردم و دولت عراق کمک می کنیم تا کار را به دست خودشان بگیرند.»


خرازی گفت:«همیشه گفته‌ایم که اگر آمریکایی‌ها اصل احترام متقابل را بپذیرند، ما ابایی از مذاکره نداریم، اما آن‌ها قائل به این اصل نیستند و به دنبال تحمیل نظر خودند وامکانات سیاسی، تبلیغاتی و اقتصادی لازم برای این کار را هم دارند. اگر به عنوان دو کشور برابر بتوانیم با هم صحبت کنیم و هرکدام استدلال‌هایمان را بیان کنیم، مذاکره امری مطلوب است، کما این که با سایر کشورها همواره این کار را کرده‌ایم و می‌کنیم، اما تن دادن به مذاکره‌ای که فقط تحقیر و تحمیل نظرات مقابل به ما باشد، قطعا پذیرفته نیست.»


وی خاطر نشان کرد:«در حال حاضر زمینه‌ای برای اینکه مطمئن شویم آمریکایی‌ها حاضرند براساس احترام متقابل پای میز مذاکره بنشینند، فراهم نیست.»


خرازی در پاسخ به این پرسش که تا کجا مذاکرات تاکتیکی درعراق می‌تواند ادامه یابد؟ گفت:« شرایط ایجاب می‌کند که تا چه زمان به این مذاکرات ادامه دهیم. همیشه تصمیمات سیاسی را باید موکول به شرایط کرد.»


وزیر سابق امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که اما آمریکا در مذاکرات با ایران بر سر عراق ما را متهم به دخالت در این کشور و ایجاد ناامنی می‌کند، گفت:«در این که چگونه باید مذاکره کرد تا میز مذاکره در عراق تبدیل به میزی برای اتهام زنی به ایران نشود، بحثی دیپلماتیک و فنی است که با توجه به واقعیات در صحنه‌ی مذاکرات باید راه حلی پیدا کرد تا نظر ما را تامین کند.»جنگ تمدن‌ها آغاز شده است


رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که معتقدید جنگ تمدن‌ها آغاز شده است؟ اظهار داشت:«بله معتقدم این جنگ آغاز شده و به نوعی در جریان است. باید ببینیم چگونه می‌توان از گسترش آن جلوگیری کرد.»


وی گفت:«جنگ تمدن‌ها پس از جنگ سرد شروع شد و امروز یک جنگ واقعی بین کسانی که حق خواهی خود در کشورهای اسلامی را می‌خواهند و کسانی که زورگویی می‌کنند در جریان است و این در واقع جنگ دو تفکر است.»


این استاد دانشگاه با اشاره به نظریه‌ی جنگ تمدن‌های هانتینگتون و در مقابل آن نظریه‌ی گفت‌و‌گوی تمدن‌ها که از سوی محمد خاتمی در سازمان ملل مطرح شد، گفت:«پس از ۱۱ سپتامبر عملا یک نوع جنگ بین تمدن‌ها جریان پیدا کرد، اما در چنین صحنه‌ای باید تلاش بیشتری کرد که این جنگ توسعه پیدا نکند، به گونه ای که همه را در خود ببلعد و قربانی کند، بلکه از طریق گفت‌و‌گو، تعامل و استقلال باید پیش رفت تا حقوق طرف ضعیف‌تر تامین شود و البته طرف قوی‌تر (غرب) از مواضع خود کوتاه بیاید و واقعیات امروز جهان را بپذیرد.»


خرازی تصریح کرد:«در این صحنه دیپلماسی، کار فرهنگی و فکری نقش بسیاری می‌تواند داشته باشد.»


وی در پاسخ به این که در شرایط فعلی که ایران با تحریم‌ها و تهدیدهای زیادی رو به روست فکر می‌کنید دیپلماسی از توانایی لازم برای مبارزه در این صحنه برخوردار است؟ گفت:«خیر، الان کار بسیار دشوار است. در عین حال که معتقدم باید تلاش کرد با اندیشمندان غربی و نیز در کشورهای اسلامی که در این زمینه‌ها با ما هم فکر هستند کار کنیم؛ چرا که الزاما جنگ ایده‌ها و فرهنگ‌ها ما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند، بلکه یک همفکری و گفت‌و‌گو لازم است، درعین حال که بر مواضع‌مان مقاومت و پافشاری داریم.»خاطرات ۱۱ سپتامبر… در هواپیما بودم که شنیدم …


وزیر سابق امور خارجه کشورمان درخصوص عکس العمل ونحوه‌ تصمیم گیری کشور در مواجه با حادثه‌ی۱۱ سپتامبر با اشاره به لحظه‌ی وقوع این حادثه گفت:« در لحظه‌ای که این حادثه روی داد در هواپیما بودم و از مذاکرات با وزیرخارجه آلمان باز می‌گشتم. کمک خلبان از طریق رادیو هواپیما اطلاع داد که یک هواپیما به یکی از برج‌های دوقلو در نیویورک برخورد کرده است و من را دعوت کردند که به کابین خلبان بروم تا از نزدیک اخبار را بشنوم، به محض ورودم به کابین، رادیو اعلام کرد که هواپیمای دوم به برج دیگر اصابت کرد. رادیو لحظه به لحظه گزارش می‌داد و فضایی را که در آنجا وجود داشت توصیف می‌کرد و این خیلی عجیب بود. به هر حال لحظه‌ی به یادماندنی بود که هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. همان جا تصمیم گرفتم که خیلی سریع موضع بگیریم، چرا که می‌دانستیم این مساله می‌تواند انگشت اتهام را به سمت ایران بگیرد، لذا به محض ورود به فرودگاه در جمع خبرنگاران این حادثه را محکوم کردم.»


خرازی ادامه داد:«از سویی رییس جمهور وقت آقای خاتمی با هماهنگی‌های لازمی که صورت دادند، اعلامیه ایران در محکوم کردن این حادثه را صادر کردند.»


وی در خصوص نظر مقام معظم رهبری درباره‌ی این حادثه گفت:«اطلاع ندارم هماهنگی‌ها بین آقای خاتمی و ایشان چگونه بود، اما نظر ایشان قاعدتا غیر از آنچه صورت گرفت نبود.»بوش در مسیر اشتباه گام بر می‌دارد


خرازی با اشاره به سخنان بوش پس از حمله به افغانستان مبنی براین که ایران، کره شمالی و عراق محور شرارت هستند، گفت:«با این صحبت بوش به ذات خودش بازگشت که تعیین کننده مسیرش برای سال‌های بعد بود و متاسفانه هنوز هم درحال طی این مسیر اشتباه است. این مسیر اشتباه پایه‌های قدرتش و آمریکا را تضعیف می‌کند.»


خرازی معتقد است:« بوش یک رسالت تاریخی را انجام می‌دهد و جالب این که امیدوارند که این رسالت به توازن قدرت درسطح جهانی منجر شود، اما آمریکایی‌ها درنهایت به این نتیجه می‌رسند که ادامه این مسیر به نفع شان نیست و باید به جامعه مدنی جهانی تن بدهند.»۲۴ سال کار سیاسی کفایت می‌کند، فعلا در دانشگاه مشغول هستم


وزیر سابق امور خارجه کشورمان با اشاره به کناره‌گیری‌اش از عرصه‌ی عملی سیاست خارجی کشور گفت:«روزهای پایانی وزارت گفتم که تصمیم گرفتم به دانشگاه بروم و کار دیپلماتیک را کنار بگذارم و بر این قول خود هستم.۲۴ سال کار سیاسی کفایت می‌کند و فعلا در دانشگاه مشغول هستم.»گفت‌و‌گو از خبرنگار ایسنا: زهرا اصغری


انتهای پیام