خروسی که تخم می گذارد و قدقد می کند

بعد از خروس منطقه طلا‌رسر کتالم رامسر در استان مازندران ، اینک یک خروس دیگر درنیشاپور تخم می‌گذارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری آریا ، یک خروس که در نیشابور تخم می گذارد، در موزه حیات وحش این شهر در معرض دید عموم قرار گرفته است.رییس این موزه گفت: این خروس به طور مرتب روزانه در سه وقت حوالی اذان صبح و دو ساعت مانده به اذان های ظهر و مغرب، آواز سرداده و روزانه یک عدد تخم مرغ با پوسته آجری رنگ می گذارد.


حسین حصاری با اشاره به اینکه این حیوان متعلق به خانواده ای در یکی از روستاهای سرولایت است ،خاطر نشان کرد:بنا به نظر کارشناسان دامپزشکی این حیوان دچار عارضه دو جنسیتی است و هر دو هویت مرغ و خروس بودن را دارد.


وی گفت : در مناطق مختلف، این گونه حیوانات را با این عقیده که بد یمن هستند می کشند یا می سوزانند.


در واقع باید عنوان داشت که این موجود یک مرغ است که به دلیل رسیدن هورمونهای جنس نر به بدنش صفات ثانویه جنسی مانند تاج بزرگ کلفتی صدا و پرهای رنگارنگ در او ظاهر شده است . ولی از نظر جنسی تمام ساختارهای جنس ماده ( از جمله تخمدان و دستگاه تناسلی جنس ماده ) را داراست .


این دومین خروس تخم گذار کشور ایران است . چندی قبل نیز در منطقه طلا‌رسر کتالم رامسر در استان مازندران اعلام گشته بود که یک خروس تخم می گذارد


در سال گذشته خروس متعلق به منطقه کتالم  شروع به تخم گذاری کرد و از تخم های آن خروس چند قطعه جوجه نیز به دنیا آمده بود.


آن خروس بامداد هر روز و بعد از تخم گذاری نیز مثل مرغها قد قد می کند.


دکتر حلا‌جیان دامپزشک گفته بود: این خروس از نظر ژنتیک هورمونی داخلی بدن شبیه مرغ تخم گذار اما از نظر صفات ثانویه جنسی به علت اختلا‌لا‌ت هورمونی شبیه خروس است که جز موارد نادر است.