خرید خدمت سربازی، ۱۰ میلیون تومان

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی، هزینه خرید خدمت سربازی برای مشمولان خارج از کشور را تا پایان سال جاری ۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: براساس اصلاحی که در تعرفه صدور کارت معافیت صورت گرفته است، این رقم در صورت تصویب در سال آینده به ۱۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

محمدجواد زاده‌کمند در حاشیه مراسم گشایش نخستین مرکز شبانه‌روزی رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور در پاسخ به «جام‌جم» افزود: سازمان نظام وظیفه عمومی به دلیل زیاد بودن تعداد آن دسته از مشمولان نظام وظیفه که در خارج از کشور به سر می‌برند، طبق ضوابط ابلاغ شده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا، تصمیماتی اتخاذ کرد.

به گفته او، مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که قبل از پایان اسفند ۱۳۸۲ از کشور خارج شده و حداقل ۲ سال اقامت و سکونت پس از ۱۳ سالگی در خارج داشته‌اند، برای ورود به ایران هیچ مشکلی ندارند و این افراد می‌توانند تا پایان سال ۱۳۹۰، سالی یک بار به ایران سفر کنند و حداکثر نیز ۳ ماه در کشور اقامت داشته باشند.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی افزود: این گروه از مشمولان در عین حال می‌توانند با پرداخت ۵ میلیون تومان کارت معافیت نیز دریافت کنند. آن دسته از مشمولانی هم که تا پایان شهریور ۱۳۸۵ از کشور خارج شده و مشغول تحصیل در مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت و درمان هستند نیز می‌توانند تا پایان زمان تحصیلات، سالانه ۲ بار و حداکثر ۳ ماه داخل کشور تردد داشته باشند.

به گفته زاده‌کمند، تاکنون بسیاری از واجدان شرایط از این تسهیلات استفاده کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.