معرفی چرخ خیاطی های مسافرتی-دستی کوچک و ارزان

معرفی بررسی و مقایسه چرخ خیاطی دستی مسافرتی مینگ های و هندی استیچ

چه چیزی باعث ابداع و اختراع دستگاه‌های مختلف می‌شود؟! نیاز و احتیاج بشر. بله! انسان برای زندگی بهتر دست به تولید و ابداع وسایلی می‌زند تا زندگی را برایش راحت‌تر کند. این خلق و ایجاد بر اساس «کارایی» شکل می‌گیرد. یعنی هنگام اختراع وسایل مختلف، آنچه اساس کار قرار می‌گیرد، کارایی دستگاه مورد نظر است تا کاری که به منظور آن طراحی و ساخته می‌شود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اما با گذر زمان علاوه بر کارایی، سهولت در استفاده و اندازه و وزن دستگاه‌ها هم مدنظرقرار می‌گیرند تا هم حمل و نقل آسان‌تری داشته باشند و هم استفاده از آنها راحت‌تر باشد. به همین دلیل است که وسایلی مانند اتوی مسافرتی جای خود را به اتوی معمولی می‌دهد و سشوار مسافرتی به جای سشوار معمولی استفاده می‌شود و انواع وسایل مختلف با کوچک شدن سایزشان به عنوان وسیله‌ای مناسب برای مسافرت و کارهای سریع‌تر هم به شمار می‌روند.

چرخ خیاطی هم از آنچه گفته شد مستثنی نیست. در ابتدای امر، چرخ خیاطی‌های بزرگ و سنگین برای دوخت و دوزهای صنعتی، ساخته و به کار برده شد؛ اما باگذشت زمان سایزها کوچک‌تر و وزن‌ها کمتر شد. به طوری که امروزه چرخ خیاطی‌هایی که در منزل داریم، هم تنوع دوخت بیشتری دارد و هم به راحتی قابل جابه جایی است.

مزایای چرخ خیاطی های دستی و مسافرتی

اما گاهی اوقات حس می‌کنیم باز هم نیاز به وسیله‌ای کوچک‌تر داریم! برخی از کارهای مربوط به خیاطی، بسیار کوچک و دم دستی هستند و برای آن‌ها نیاز نیست چرخ خیاطی را از جا دربیاریم، روی میز قرار دهیم و به برق وصل کنیم و… مثلاً جوراب یکی از اعضای خانه سوراخ شده و قصد داریم آن را وصله کنیم، یا درز لباسی کمی باز شده و می‌خواهیم سریع آن را دوخت بزنیم، بدون این‌که زمان زیادی صرف این‌کار کنیم.

حتماً تاکنون چرخ‌های خیاطی کوچک دستی را دیده اید. در ابتدای امر بیشتر شبیه یک اسباب بازی به نظر می‌رسند تا چرخ خیاطی! اما وقتی از آن استفاده کنید متوجه می‌شوید که واقعاً می‌توان برای دوخت و دوز از آن‌ها استفاده کرد و در مواقع ضروری به کار می‌آیند و اصطلاحاً کار راه انداز هستند.

این چرخ خیاطی‌های کوچولو و ارزان قیمت، راحت‌تر از آنچه فکر می‌کنید جابه جامی‌شوند و وزن فوق العاده کمی دارند و سوزن را به راحتی نخ می‌کنند. علاوه بر این‌که در مسافرت‌ها می‌توانید آن را همراه خود ببرید تا اگر لباستان دچار پارگی یا آسیب شد آن را بدوزید. در خانه هم وقتی حوصله‌ی نشستن پای چرخ خیاطی‌های معمولی را ندارید، می توانید آن‌ها را در دست بگیرید و روی مبل لم بدهید و کارخودتان را انجام دهید!

دوخت‌های دم دستی و ساده را می‌توان با این چرخ خیاطی‌ها انجام داد و نیازی نیست با دست کوک بزنید تا هرچند ثانیه یک بار با فرو رفتن سوزن در دستتان دادتان به هوا برود! یا کوک‌ها بعد از مدتی شل و از هم باز شوند… خلاصه این وسیله‌ی کوچک را دست کم نگیرید! شاید یک روز با پارگی لباستان در مجلس‌های مهم مواجه شدید، این خیاط کوچولوها در آن زمان به درد شما خواهند خورد!

معایب چرخ خیاطی های دستی کوچک همراه

 این‌گونه چرخ خیاطی‌ها علاوه بر مزایایی که برای شما دارند؛ باید بدانید نمی‌توان از آن‌ها به اندازه‌ی یک چرخ خیاطی حرفه‌ای و گران قیمت انتظار داشت. هر چیزی را نمی‌شود با این چرخ‌ها دوخت! در ضمن این چرخ‌های دستی کوچک، فقط قابلیت دوخت‌های ساده و ظریف را دارند. این را هم باید مد نظر داشت که به علت قیمت ارزانی که دارند، کیفیت قطعات آن‌ها به اندازه‌ی چرخ‌های بزرگ و قیمتی نیست و به هر حال آسیب پذیرتر از چرخ‌های خیاطی معمولی هستند.


۱. چرخ خیاطی مسافرتی Ming Hui معروف به خیاط کوچولو

خود به خود با این چرخ خیاطی آشنایی پیدا کرده‌اید! چرا که تمام عکس‌های بالا مربوط به این چرخ هستند. کار کردن با این وسیله بسیار راحت است؛ حتی برای افرادی که دوخت و دوز بلد نیستند؛ از جمله آقایان! به همراه محصول راهنمای استفاده ندارد؛ ولی استفاده از آن به سادگی نخ کردن یک سوزن است و حرکت به وسیله فشار دادن دهانه چرخ به هم صورت می گیرد. این محصول قیمت بسیار پایینی دارد و در کل توقع زیادی از آن نباید داشته باشید؛ مثلاً ممکن است در قسمت‌هایی دوخت را جا بیندازد و…

ویژگی‌های چرخ خیاطی دستی جیبی کوچک و قابل حمل:

  • چرخ خیاطی مسافرتی Ming Hui
  • مناسب برای مسافرت
  • دوخت لباس‌ها در زمان کم
  • کوچک، سبک، قابل حمل (در جیب و کیف جا می‌شود!)
  • دارای یک ماسوله برای پر کردن نخ
  • به همراه یک سوزن نخ کن و قطعه برای نخ بزرگ با اهرم و نخ کن و سوزن قابل تعویض

۲. چرخ خیاطی دستی Handy Stitch

عکس و مشخصات چرخ دستی ارزان همراه باتری خور و برقی

این نوع چرخ خیاطی دستی، کیفیت دوخت بهتری نسبت به مدل بالاتر (Ming Hui) دارد و طبیعتاً قیمت بیش‌تری نیز برای آن باید بپردازید. این چرخ همراه و مسافرتی غالباً به نام Handy Stitch شناخته می‌شود؛ اما ممکن است گاهی با عناوین دیگر از جمله CS101B، ۱۰۰۰۰۰۲۱۰۳، W12، HS و… در فروشگاه‌ها عرضه شود که این‌ها همه عناوین فرعی هستند و اسم اصلی آن هندی استیچ است. (البته ممکن است تفاوت اندکی در سایز و جزئیات آن‌ها وجود داشته باشد؛ اما تقریباً نوع کارایی آن‌ها یکسان است.)

منبع انرژی این چرخ خیاطی دستی ۴ عدد باتری قلمی است و بدنه‌ی آن از فولاد با روکش پلاستیک مقاوم ساخته شده است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، نظرات کاربران را در مورد محصول بخوانید تا انتخاب بهتری داشته باشید؛ چرا که همان طور که اشاره شد شرکت‌های مختلفی از این نوع چرخ خیاطی تولید کرده‌اند و ممکن است کیفیت و کارایی آن‌ها با هم تفاوت داشته باشد.

به طور کلی این چرخ خیاطی دستی برای دوخت موقت طراحی شده است؛ به طوری که بعد از دوخت، اگر سر نخ بکشید، تمام آن چه دوخته شده از جایش بیرون می‌آید! بهترین کاربرد برای آن می‌تواند دوختن چیزی مثل سرکیسه‌ی برنج باشد. (هر وقت بخواهیم می‌توانیم به راحتی آن را باز کنیم)

ویدئوی محصول: