خریـدهای گرانقیـمت میلیـاردرهای دنیا

خریـدهای گرانقیـمت میلیـاردرهای دنیـا

احساس پشیمانی پس از خرید برخی کالاهای غیر ضروری برای بسیاری از افراد جهان بسیار آشنا است. این مسئله بویژه برای کسانی که مدیریت بودجه خود را بر اساس اولویت هایی از قبیل پرداخت کرایه خانه، قبض های مختلف، قسط وام و … در زمان بندی های مشخص برنامه ریزی می کنند، ملموس تر است. اما این احساس و شرایطی است که ثروتمندان جهان به ویژه میلیاردرها هیچگاه آن را تجربه نمی کنند. خرید هر وسیله ای از قبیل خودروهای قدیمی، هواپیماهای اختصاصی و حتی سفینه های فضایی که توجه آنها را به خود جلب کند، نه تنها باعث پشیمانی نشده بلکه رضایت خاطرشان را نیز به همراه دارد! در ادامه به بررسی برخی از خریدهای گرانقیمت میلیاردرهای جهان می پردازیم.


پل آلن


پل آلن یکی از موسسان و سهامدار شرکت مایکروسافت بوده و نقش وی در کسب جایگاه امروز این شرکت غیر قابل انکار است. آلن در سال ۲۰۰۰ از مایکروسافت کناره گیری کرد اما همچنان ۱۳۸ میلیون سهام این شرکت را در اختیار دارد. سرمایه خالص وی در حدود ۱۳ میلیارد دلار ارزیابی شده است. از اینرو هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری خرید کشتی تفریحی آکتیپوس(اختاپوس) برای آلن چندان نگران کننده نمی باشد. طول این کشتی تفریحی بیش از ۱۲۱ متر بوده و زمین بسکتبال، استخر آب گرم و باند فرود دو بالگرد بخشی از امکانات بیشمار آن را تشکیل می دهند.


فیل رافین


فیل رافین در حوزه های مختلفی از قبیل املاک و مستغلات و تولید نفت به فعالیت می پردازد. وی در لاس وگاس ساکن بوده و در سال ۲۰۰۸ با سرمایه خالص ۲.۱ میلیارد دلاری وارد لیست میلیاردهای مجله فربز شد. استفاده از جت های شخصی کوچک یکی از گزینه های متداول میلیاردرها برای سفرهای هوایی است. اما رافین با صرف هزینه ۷۰ میلیون دلاری یک بوئینگ ۷۳۷ را خریداری کرده و پس از آن مبلغ ۱۵ میلیون دلار را برای تغییر تزئینات داخلی آن هزینه کرده است. صندلی هایی با روکش چرم طبیعی، دو اتاق خواب کامل و سیستم سرگرمی یک میلیون دلاری بخشی از امکانات این جامبو جت اختصاصی را تشکیل می دهند.


ساموئل تروئت کتی


ساموئل تروئت کتی موسس رستوران های زنجیره ای چیک- فیل- اِی است. فعالیت در این زمینه سرمایه خالص ۲ میلیارد دلاری را برای وی به همراه داشته است. کتی یکی از علاقمندان ابرقهرمان های آمریکایی است. فیلم بازگشت بتمن محصول سال ۱۹۹۲ اگرچه در میان مجموعه فیلم های این ابرقهرمان چندان مطرح نمی باشد اما تاثیر بسیاری بر کتی داشته است. خرید بتموبیل یا خودرو بتمن به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار که در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته بود نشانه ای از این تاثیرگذاری است.


حسن البولکیاه


حسن البولکیاه به عنوان سلطان برونئی در جهان شناخته می شود اما میزان ثروت عاملی مهمتر در مطرح شدن نام وی محسوب می شود. عمارت محل اقامت البولکیاه دارای ۵۶۴ لوستر با بیش از ۵۱ هزار لامپ است. همچنین ۲۵۰ حمام، مسجدی با گنجایش ۱۵۰۰ نفر و پارکینگی با قابلیت پارک ۱۱۰ خودرو از دیگر ویژگی های محل اقامت وی محسوب می شود. البولکیاه یکی از طرفداران جدی خودرو بوده و مالکیت بیش از ۱۹۰۰ خودرو خاص که شامل برندهای مطرح جهان مانند بنتلی، فراری و پورشه می شوند را در اختیار دارد. اما رولزرویس کانورتیبل وی ملقب به ستاره هند با قیمت ۱۴ میلیون دلار یکی از گران قیمت ترین خودروهای جهان محسوب می شود.


رومن آبراموویچ


رومن آبراموویچ سرمایه گذار روس و مالک باشگاه چلسی انگلیس است. سرمایه خالص وی در حدود ۱۳ میلیارد دلار ارزیابی شده است. کشتی تفریحی اِکلیپس به قیمت ۴۵ میلیون دلار یکی از اسباب بازی های لوکس این میلیاردر روس محسوب می شود. اکلیپس یکی از بزرگترین کشتی های تفریحی جهان بوده و امکانات آن در دیگر کشتی های تفریحی لوکس کمتر دیده می شود. سیستم شناسایی موشک و یک زیر دریایی از جمله این موارد محسوب می شوند.


بیل گیتس


نام بیل گیتس برای بسیاری از مردم جهان نیاز به معرفی ندارد. مرد همه کاره مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهان که نزدیک به دو دهه است در رتبه های بالای لیست میلیاردرهای جهان قرار دارد. در مارس ۲۰۱۱ سرمایه خالص وی در حدود ۵۶ میلیارد دلار ارزیابی شده است. در سال ۱۹۹۴ وی برخی از دست نوشته های علمی لئوناردو داوینچی را در یک حراجی به قیمت ۳۱ میلیون دلار خریداری کرد.


ریچارد برانسون


ریچارد برانسون رئیس گروه ویرجین بوده که یک مجموعه تجاری با ۴۰۰ شرکت تابعه محسوب می شود. خطوط هوایی ویرجین، ویرجین موبایل و عضو جدید و تا حدودی ناشناخته تر ویرجین گالکتیک از آن جمله هستند. ویرجین گالکتیک در سال ۲۰۰۴ و با هدف مسافرت های فضایی شش دقیقه ای تاسیس شد. هزینه این مسافرت کوتاه در حال حاضر برابر با ۲۰۰ هزار دلار است. برانسون در سال ۲۰۰۶ از سفینه فضایی خود به نام “اسپیس شیپ تو” رونمایی کرد که قابلیت حمل هشت سرنشین شامل دو خدمه را دارد. این وسیله هنوز عملیاتی نشده اما در هنگام استفاده پیش بینی می شود مسافت لندن تا سیدنی را در ۳۰ دقیقه طی کند.


استیون اسپیلبرگ


استیون اسپیلبرگ کارگردان مطرح هالیوود از سرمایه خالصی در حدود ۳ میلیارد دلار برخوردار است. در سال ۱۹۸۲ وی سورتمه “رزباد” که در فیلم “شهروند کین” به کارگردانی اُرسن ولز مورد استفاده قرار گرفته بود را به قیمت ۶۰ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری کرد. در آن زمان این وسیله گرانقیمت ترین وسیله به کار رفته در یک فیلم محسوب می شد.


مارک کوبان


مارک کوبان مالک تیم بسکتبال دالاس موریکس، مگنولیا پیکچرز و لندمارک تئاتر است. سرمایه خالص وی در مارس ۲۰۱۱ برابر با ۲.۵ میلیارد دلار ارزیابی شده بود. در سال ۱۹۹۹ گوبان یک جت شخصی گلف استریم وی را به قیمت ۴۰ میلیون دلار خریداری کرد.

منبع: پرشین استار