خطر دوری و نیمو برای محیط‌زیست

دانشمندان نگران انقراض نسل ماهی‌‌ها هستند

خطر دوری و نیمو برای محیط‌زیست

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – ۱۳ سال پس از اکران موفق انیمیشن «در جست‌وجوی نیمو» و داغ شدن بازار دلقک‌ماهی در گوشه و کنار دنیا، نمایش عمومی دنباله این فیلم محبوب در آینده نزدیک طرفداران و حامیان حفاظت از محیط‌زیست استرالیا را نگران کرده است.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از همشهری، «در جست‌وجوی دوری» که کمتر از یک‌ماه دیگر ابتدا در آمریکای شمالی و سپس در دیگر نقاط جهان روی پرده می‌رود، دنباله فیلمی است که بسیاری از مخاطبان خود را با گونه‌ای جاندار دریایی به نام دلقک‌ماهی آشنا کرد. همین ماجرا باعث جلب توجه مردم به این ماهی بامزه شد و تلاش برای یافتن این حیوان و نگه‌داشتن آن در آکواریوم‌های خانگی به کاهش عجیب دلقک‌ماهی در زیستگاه‌های سنتی آن منجر شد.

پس از بلایی که در جست‌وجوی نیمو بر سر گونه دلقک‌ماهی آورد، پژوهشگران ۲دانشگاه در استرالیا دست به‌کار شدند و تأثیر منفی اکران این فیلم را بر سر طبیعت مطالعه کردند. گرچه بیش از یک‌دهه از آن دوران می‌گذرد و در سال‌های اخیر توجه مردم بیش از پیش به حفاظت از محیط‌زیست جلب شده اما این نگرانی همچنان وجود دارد که اکران تازه‌ترین انیمیشن استودیوهای پیکسار و دیزنی همان بلا را بر سر طبیعت و یک گونه تازه از ماهی‌های آب‌های آزاد بیاورد.

در جست‌وجوی نیمو داستان همراه شدن یک دلقک‌ماهی را با ماهی فراموشکاری به نام دوری برای یافتن فرزندش نیمو روایت می‌کرد. این‌بار پس از ۱۳سال، این ماهی فراموشکار است که به قهرمان داستان تبدیل می‌شود. دوری از گونه جراح‌ماهی است و برخلاف دلقک‌ماهی نمی‌توان آن را پرورش داد. به همین دلیل، الن دی‌جنرس مجری مشهور تلویزیون و صداپیشه شخصیت دوری با راه‌اندازی یک پویش مردمی، خواستار حفاظت از حیات طبیعی آن شده است. در جست‌وجوی نیمو با حدود ۹۴میلیون دلار بودجه تولید شده بود و در اکران عمومی ۱۰برابر این مبلغ یعنی ۹۳۷میلیون دلار فروخت تا به یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما تبدیل شود. ماجرای در جست‌وجوی دوری ۶‌ماه پس از داستان فیلم اول روایت می‌شود و تلاش‌های جراح‌ماهی فراموشکار را برای رسیدن به خانواده‌اش به تصویر می‌کشد.