خطر زلزله ۷ ریشتری در تهران وجود دارد

زلزله، این روزها بسیار پر خبر است. همین آخر هفته گذشته، زلزله ۴.۷ ریشتری دماوند و تهران را لرزاند.

در سه ماه گذشته، تقریبا هر آخر هفته یک زلزله نسبتا خطرناک در ایران ثبت شده است. هرچند زلزله های کوچک بسیاری هر روز در ایران ثبت می شود. اما دوباره این سوال تکراری مهم می شود؛ آیا زلزله های کوچک، نشانه یک زلزله بزرگتر است؟

معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی معتقد است وقوع زلزله های خفیف نشانه ای از نزدیکی زلزله بزرگ نیست: “البته نباید خوش بین بود که با چنین زلزله های خفیفی، پایتخت از احتمال زلزله های بزرگتر فاصله می گیرد یا در امان است.”

مهدی زارع در کافه خبر در مورد علت زلزله های اخیر و پیش بینی زلزله تهران گفت: “اینکه شما احساس می کنید تعداد زلزله های زیادی رخ داده دلیلش این است که تعداد دستگاههای ثبت و تکنولوژی علم زلزله نگاری بیشتر شده است برای همین امکان ثبت زلزله هایی که قبلا وجود نداشت الان فراهم شده است. از طرفی هم گاهی یک رخدادی سبب وقوع پس لرزه هایی می شود مانند زلزله بم که پس لرزه داشت.”

زنگ هشدار

به گفته او زلزله های اخیر که به صورت گروهی در اطراف استان مرکزی اتفاق افتاد در گذشته نیز سابقه داشته است: “به طور نمونه در نورآباد، دهلران، ممسنی و مسجدسلیمان مواردی شبیه به این فعالیت های اخیر را داشته ایم که زلزله های کوچک (زیر ۳ریشتر) رخ داده است. تا امروز در این منطقه حدود ۶۰ زلزله زخ داده است، اما تنها دوتا از آن حدود ۴ ریشتر بود. دلیل عمده هم همان افزایش دستگاه های زلزله شناسی است چون اگر همین زلزله ها در جنوب کشور مثلا در خاش و ایرانشهر رخ می داد امکان ثبت تمام آنها وجود نداشت.”

زارع درباره نشانه بودن زلزله های کوچک، گفت: “نمی توانم به طور قطعی بگویم زلزله متوسط و کوچک می تواند خبر از زلزله ای بزرگ در هر منطقه بدهد. هنوز نمی دانیم میزان این تجمع انرژی ها چقدر است که بگوییم مثلا فلان مقدار تخلیه شده و اینقدر باقی مانده است. این کار نیاز به مطالعات بسیار مفصلی دارد. به طور مثال زلزله ای که اخیرا در نیشابور با قدرت ۵.۲ ریشتر اتفاق افتاد هم می تواند پیش درآمد زلزله ای بزرگ تلقی شود و هم نه. ساده تر بگویم که ارزیابی واقعی زلزله کار خیلی سختی است.”

او گفت: “زلزله های کوچک می تواند زنگ هشداری هم باشد چون اعلام می کنند که منطقه فعال شده است، البته نباید مردم را نگران کرد از طرفی هم نباید واقعیتها را پنهان کرد. هر چند پیش بینی زلزله کاری غیر ممکن است اما چون یک پدیده طبیعی است این احتمال وجود دارد که در آینده پیش بینی شود.”

زلزله تهران

اما زلزله تهران؛ در زمان وقوع هر زلزله خبرسازی در ایران و جهان، درباره زلزله تهران را بسیار گفته می شود. معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی

در مورد زلزله تهران هم گفت: “در تهران هر چند سال زلزله نسبتا بزرگی ثبت شده است. اما باید زلزله سال ۱۸۳۰ میلادی که در تهران اتفاق افتاده را با زلزله های قبلی همان گسل بررسی و مقایسه کنیم و بگوییم که ۸۰۰ سال پیش از آن هم زلزله ای مشابه روی همان گسل رخ داده است. بنابراین جایی که در گذشته خطرناک بوده در آینده هم می تواند خطرناک باشد . پس ممکن است در آینده هم زلزله ۷ ریشتری در تهران رخ دهد.”

زارع درباره زلزله روز جمعه تهران گفت: “وقوع زلزله های خفیف نشانه ای از نزدیکی زلزله بزرگ نیست و در عین حال نباید خوش بین بود که با چنین زلزله های خفیفی، پایتخت از احتمال زلزله های بزرگتر فاصله می گیرد یا در امان خواهد بود. علم زلزله شناسی می گوید هر کجا زلزله های مهیب قبلا اتفاق افتاده، دوباره احتمال دارد تکرار شود و بنابراین در تهران که طی سال های دور سه بار زلزله بزرگ رخ داده، خطر وقوع زلزله همچنان وجود دارد.چون پوسته تهران مانند فیروز آباد فارس یا بندعباس نیست که با زلزله های کوچک تغییر پوسته دهد.”

زاگرس، فعال تر از بقیه کشور است

یک سوال دیگر؛ در کدام یک از مناطق ایران، زلزله بیشتر اتفاق می افتد؟ زارح در این باره هم گفت: “در کل فعالیت زلزله خیزی گستره زاگرس نسبت به جاهای دیگر کشور چشمگیرتر است. در مناطق دیگر بحث زلزله ممکن است در برهه ای از زمان مطرح شود اما در پهنه زاگرس گسل ها همیشه فعال هستند. در مجموع به علت پدیده خردشد گی و گسل های زیاد با طول کوتاه در این منطقه زلزله های متوسط و متوسط رو به پایین رخ می دهد. مشخصه بارز زلزله های زاگرس همین است که تعدادشان زیاد است اما بزرگی شان کمتر از ۶ریشتر است و به ندرت زلزله ۶ریشتر در این گستره رخ می دهد.”

چرا زلزله های ایران، دیر اعلام می شود؟

در دو سه زلزله خبرساز دو ماه گذشته، مرکز لرزه نگاری آمریکا، زودتر از ژئوفیزیک دانشگاه تهران از زلزله خبر داد. دلیل این اتفاق چیست؟ معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی دراین باره هم می گوید: “اینکه معمولا رسانه های خارجی زودتر از ما اخبار زلزله را اعلام می کنند یکی به خاطر سرعت کم اینترنت است و دیگری چون ممکن است در یک منطقه ایستگاه زلزله نگاری در خارج از منطقه باشد و امکان دسترسی آنها بیشتر از ما باشد. مثلا چون تا سال ۲۰۰۵ دستگاه زلزله شناسی در افغانستان نبود ایران و پاکستان زودتر زلزله ها را در این کشور ثبت می کردند.

خبرآنلاین

چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۰