خفاش هار و خون‌آشام

در سال‌های اخیر موارد متعددی از حمله خفاش‌ها به انسان گزارش شده است. تحقیقات نشان می‌دهند هاری باعث می‌شود خفاش‌ها دیگر هراسی از انسان نداشته باشند و او را به عنوان یک منبع غذایی هدف بگیرند.

 

محبوبه عمیدی: هاری یکی از بیماری‌های مشترک انسان و حیوان است که اغلب از طریق حیوانات خونگرم مانند سگ، گربه و گاهی شغال و گرگ به انسان منتقل می‌شود. خفاش‌ها هم می‌توانند ناقل این بیماری هاد ویروسی باشند که با درگیر کردن سیستم عصبی مرکزی باعث درد، گیجی و در نهایت حالتی شبیه به جنون خواهد شد اما آنها در گذشته کمتر به انسان حمله می‌کرده‌اند.

 

 

 

گزارش نیوسایتیست، نشان می‌دهد خفاش‌ها رویه تازه‌ای را در پیش گرفته‌اند. آنها اغلب حیات ‌وحش و بعضی حیوانات اهلی را هدف قرار می‌دادند در حالی‌ که در سال‌های اخیر موارد متعددی از حمله به انسان‌ها مشاهده شده است. به عنوان مثال سال ۲۰۰۴ بیش از ۳۰۰ مورد حمله به انسان در برزیل گزارش‌شده که بیش از ۱۳ قربانی داشته است.

 

 

در سال جاری هم باز این مسئله تکرار شده و در مدت زمان کوتاهی خفاش‌های ناقل هاری به بیش از ۵۰۰ نفر این‌بار در پرو حمله کرده‌اند. این حملات باعث شده واکسن هاری در سطح سازمان‌های بهداشتی توزیع شود. درمان قطعی برای هاری وجود ندارد اما واکسیناسیون به موقع توانسته جان بسیاری از این افراد را نجات دهد. با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهند چهار کودک از بومیان این منطقه پس از حمله خفاش‌ها به آنها جان خود را از دست داده‌اند.

 

 

محققان معتقدند از میان‌بردن جنگل‌ها و جایگزینی آن با مراتع و دامداری‌های متعدد نه‌تنها باعث از میان‌رفتن زیستگاه طبیعی خفاش‌ها شده و این حیوان خجالتی را به روستاها و شهرها کشانده است بلکه با در اختیار قراردادن یک منبع غذایی عالی باعث شتاب گرفتن روند تکثیر خفاش‌ها شده است.

 

 

علاوه بر این مطالعات تونی فوکس و همکارانش در مرکز بیماری‌های مشترک انسان و حیوان وابسته به آزمایشگاه‌های دامپزشکی انگلستان نشان می‌دهد خفاش‌های ناقل هاری بیشتر از سایر خفاش‌ها به انسان حمله می‌کنند. آنها ابتلا به هاری را علت این تغییر رفتار می‌دانند و معتقدند این خفاش‌ها برای تغذیه از خون انسان به این حملات دست می‌زنند.

جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۸۹