خواص دارویی‌ شیرین بیان

شیرین بیان از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی است که تاریخ استفاده از آن به حدود ۴۰۰۰ سال قبل بر‌می‌گردد. این گیاه چندساله و علفی بوده و به طور خودرو می‌روید. شیره ریشه این گیاه، مصارف متعددی در پزشکی ، داروسازی و سایر صنایع غذایی و بهداشتی دارد.شیرین بیان از دیرباز برای درمان انواع سرفه‌ها و نیز به عنوان یک داروی مسکن در پوست مورد استفاده بوده است. در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم و تورم ، برونشیت ، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده می‌شد.

ریشه شیرین بیان دارای گلوکز ، ‌ساکاروز ، آسپاراژین ، مواد آلبومیدی ، ‌رزین و کمی اسانس است. ماده اصلی که باعث شیرینی این گیاه شده ، گلیسیریزین است که ۵۰ برابر شکر ، شیرین‌تر است.


خواص دارویی‌


مهمترین خاصیت شیرین بیان، تاثیر بر دستگاه گوارش است. این گیاه درمان‌کننده ورم و زخم معده و زخم دوازدهه است و روی سرطان معده تاثیر مطلوب دارد. همچنین برای درمان سوءهاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

گذشته از این، شیرین بیان برای نرم کردن سینه موثر است ، سرفه را برطرف کرده و تنگی نفس را تسکین می‌دهد. شیرین بیان برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان و آفت نیز استفاده می‌شود.

گفته می‌شود ، ترکیبات موجود در ریشه گیاه شیرین بیان می‌تواند با پوسیدگی دندان مبارزه کند. از آنجا که ترکیبات موجود در ریشه گیاه شیرین بیان خاصیت ضدمیکروبی دارد ، می‌تواند به عنوان ماده ضدپوسیدگی در محلول‌های شستشوی دهان و نیز خمیر دندان‌ها استفاده شود.


مصرف با احتیاط‌


در صورت مصرف فرآورده‌های تهیه شده از شیرین بیان یا در صورت جویدن تنباکوی دارای عطر شیرین بیان یا در صورت مصرف سایر فرآورده‌های حاصل از شیرین بیان باید احتیاط کرد.اگر روزانه بیشتر از ۲۰ گرم شیرین بیان مصرف می‌کنید، بروز عوارض نامطلوب دور از انتظار نیست.

در این شرایط مواد موجود در شیرین بیان سبب می‌شود تا در کار غده فوق‌کلیه، اشکالاتی به وجود آید.این حالت موجب سردرد و خستگی می‌شود. همچنین سبب می‌شود که آب بدن نگهداشته شود.

مصرف  بسیار بالای شیرین بیان می‌تواند به بروز حالات خطرناکی نظیر فشارخون بالا و حتی سکته قلبی منجر شود. البته انسان معمولا در اثر مصرف زیاده از حد شیرین بیان نمی‌میرد؛ اما اگر مصرف شیرین بیان در حد متوسط هم باشد، بروز عوارض جانبی دور از انتظار نیست.

در مصرف زیاد شیرین‌بیان برخی از افراد دچار درد عضله می‌شوند و عده‌ای دیگر با کرخت شدن دست و پا مواجه شده‌اند. افزایش بیش از حد شیرین بیان سبب افزایش وزن نیز می‌شود.البته اگر میزان مصرف را در حد توصیه شده رعایت کنید، می‌توان از این مشکلات اجتناب کرد.

در هر صورت اگر در مصرف این گیاه با مشکل مواجه شدید ، موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. در صورت بالا بودن فشار خون یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد از مصرف شیرین بیان بپرهیزید. اگر باردار هستید ، از فرآورده‌های این گیاه استفاده نکنید.

اگر شیر می‌دهید ، باز هم از مصرف شیرین بیان بپرهیزید. صرف‌نظر از نحوه سلامتی ، از مصرف بیش از ۴ تا ۶ هفته شیرین بیان خودداری کنید.