خواندنى های جالب توجه درباره دربى پایتخت

 تا به حال در مورد دربى سرخابى هزاران مدل آمار ارقام خوانده اید اما شاید اینها را نشنیده اید !


۱- معروفترین گل نزن داربى:على دایى اینجا هم رکورد مى زند، اما وارونه


در بین گلزنهاى درجه اول پرسپولیس و استقلال تقریبا همه در داربى گل زده اند اما دایى معرفترین گلزن ، گل نزن است!


او به رغم حضورش در شش داربى سنتى حتى یک گل هم به استقلال نزده است و صاحب یک رکورد جالب و استثنایى است!۲- جوانترینها


شاهین بیانى جوانترین مرد تاریخ داربى سنتى که در روز ۲۵ آبان ۵۸ بدون صغر سن در حالى که ۱۸ سال و سه ماه داشت برابر پرسپولیس در دفاع راست به میدان آمد.


جوان ترین گلزن هم مهدى مهدوى کیا بود که در ۲۰ تیر ۱۳۷۶ در حالى که تنها ۱۹ سال و ۳۶۰ روز سن داشت ، موفق شد گل دوم پرسپولیس را به ثمر برساند.۳- پیرترین بازیکنآیا فکرى ،رکورد پروین را مى شکند؟


على پروین مسن ترین بازیکنى است که در جریان شصت بازى گذشته دو تیم بازى کرده است .


پروین روز ۱۵ مهر ۱۳۶۲ در حالى که ۳۷ سال و ۱۳ روز سن داشت ، برابر استقلال به میدان رفت و رکورد شکست.


امروز محمود فکرى در شناسنامه ۳۳ سال و سه ماه دارد اما مى گویند او ۳۷ سال و سه ماه دارد بر مبناى سن شناسنامه اى که هیچ اما بر اساس سن واقعى مى تواند یک رکورد شکن باشد اما جایى ثبت نخواهد شد!


۴- مردان بیهوش


مرحوم محراب شاهرخى در سال ۱۳۴۹ در برخورد با یکى از بازیکنان استقلال بیهوش شد که با اعتراض شدید پرسپولیسى ها به داور و ترک بازى همراه شد.


روز ۱۵ مهر ماه ۱۳۶۲ وقتى پرویز مظلومى گل زد آنقدر شادى کرد تا در میان همبازیانش بیهوش شد و به جایش بیژن طاهرى وارد میدان شد!۵- مرد تاریخى داربىتاریخ ۳۵ ساله حضور پروین در داربى


پروین تا به حال در ۴۸ داربى به عنوان بازیکن ، مربى ، سر مربى و مدیر فنى در دیدار برابر استقلال حضور داشته است .


این داربى سیزدهمین دیدارى است که على پروین حضور ندارد.۶- داوران جام جهانىجک تایلور ، داور دیدار فینال جام جهانى ۱۹۷۴ آلمان بود که داربى را سوت زد و پس از او هم ساندرو پل ، داور فینال ۱۹۹۴ بود که پیکار برزیل و ایتالیا را قضاوت کرد


و در آخر توفیق بهرام اف کمک داور روس که گل معروف ویمبلى را گل اعلام کرد در دیدار بین آلمان غربى و انگلیس و سرانجام محمد فنایى که کمک داور فینال ۱۹۹۴ بود.۷- سیاهان داربى ، افزایش سه برابرىعیس ترائوره ، سامبو جوچى ، رافائل ادریو و الونگ الونگ در پرسپولیس و فابریتسو ، رافائل گومز و داسیلوا در استقلال .


که از این میان فقط ترائوره در داربى حضور داشته و گل هم زده است.


اما امروز به احتمال زیاد سه سیاه پوست در داربى حضور خواهند داشت که آمار سه برابر خواهد شد!۸- عجیب ترین دیدار هااز ۶۰ داربى دو دیدار در خارج از تهران بوده ، که یکى در بندرعباس و دیگرى در تبریزهفت بهمن ۱۳۷۳ دو تیم در بندر عباس با هم دیدار کردند، بدون تماشاگر و با یک فوج محروم.پیوس، محرمى ، عابد زاده و داداش زاده از پرسپولیسقلعه نویى ، ورمرزیار، فکرى و غفوریهاى اصل از استقلالمنبع: واحد مرکزى خبر