خودکار بی جوهر ۲۵ ساله!

:«ساده ، زیباست.» این اعتقاد بسیاری از کسانی است که خود طراح پیچیده ترین سیستم ها بوده اند. مدیران ارشد بزرگترین سازمان ها نیز پس از سالها کار و تلاش و رهبری بنگاه های پرجمعیت ، به سمت ساده کردن ارتباطها و کاستن از تعداد نفرات درگیر در کار گام برمی دارند.
سازمان های بزرگ بسیاری هستند که با تعداد اندک پرسنل ، اداره می شوند.این که سیستمی از ابتدا ساده متولد شود و ساده بماند ، بسیار دشوار است. تولد هر سیستمی به روال منطقی خود با کمترین تعداد اجزا و ساده ترین شرایط کاری ممکن رخ می دهد. (هرچند تجربه طراح سیستم ، ممکن است به پیچیده متولد شدن سیستم بینجامد.) به مرور با پیش رفتن عمر سیستم و افزایش خواسته های مشتریان و کاربران سیستم ، محصول و خدمات ارائه شده ، اجزای سیستم از نظر تعدادی بیشتر می شوند و در برخی موارد کار کردن با آنها نیز دشوارتر می نماید. تنظیم کانال های گیرنده تلویزیون منزلمان را در روزگار کنونی که الکترونیکی است با زمانی که دستی و مکانیکی بود ، مقایسه کنیم. قبلا با چرخاندن یک پیچ و زدن چند کلید کارها انجام می شد ؛ اکنون باید با کنترل و گشتن در منوهای مختلف راه چاره را بیابیم.
اختراع جالبی به بازار آمده که مثال خوبی برای حرکت سیستم ها از سادگی به پیچیدگی و سپس از پیچیدگی به سادگی به شمار می آید. برای نوشتن ، مداد ساده ترین وسیله و ابزار است. یک مغزی گرانیتی و یک پوسته چوبی. ساده تر از این هم نمی شود. برای ساده تر نوشتن ، بی نیازی به تراشیدن نوک مداد ، عمر مصرف بیشتر داشتن ، ایجاد تنوع رنگ و هزاران خواسته دیگر ، خودکارها ، روان نویس ها و ماژیک ، ابزارهای بعدی هستند که به بازار عرضه شدند. تعداد اجزای سیستم نیز مدام افزایش یافته است.
مغزی ، جوهر ، درپوش ، فنر ، ساچمه و نوک خودکار و روان نویس ازجمله اجزای سیستم پیچیده خودکار ما به شمار می آیند.
در اختراع جدید ، خودکار از مداد هم ساده تر شده و فقط یک جزء دارد! مغزی و جوهر حذف شده اند و این قلم خودش می نویسد. شاید مفهوم کامل خودنویس واقعا برازنده این اختراع باشد. این خودکار فلزی ، ۸ سانتی متر ارتفاع دارد و روی انواع کاغذهای متداول می نویسد. خودکار فلزی ما ، مشکلی برای سر و ته نوشتن ندارد. در گذشته های دور نیز نقاشان بزرگی چون داوینچی و رامبراند از قلمهایی با نوکی از جنس نقره استفاده می کردند و روی سطوح کاغذی اثر خود را ثبت می کردند.
این قلم فلزی که جنس نوک آن از یک آلیاژ ساخته شده است ، بدنه ای هم جنس نوک خود دارد که در صورت تماس با کاغذ روی آن اثری به جای می گذارد که شبیه مداد است ، اما پاک نمی شود!
مخترع قلم حدودا ۳۰ هزار تومانی ما (با قیمت ۳۰ پوند انگلیس) عمر آن را حداقل ۲۵ سال اعلام می کند. این قلم نه تراشیدن می خواهد و نه خشک می شود! با مرور این سیستم ساده شده ، به این فکر کنیم که در کسب و کار ، کدام اجزا و کدام فرآیندهای پیچیده قابل حذف هستند تا سیستم ما ساده تر و زیباتر هم بشود. کمی فکر کنیم…محمود کریمی