خوردنی‌ها و نخوردنی‌ها برای پیشگیری از سرطان

ببین نیوز، طبق برآورد موسسه تحقیقات بین المللی سرطان، حداقل ۳۵ درصد از تمام سرطان ها و بیش از نیمی از سرطان های دستگاه گوارش با نوع تغذیه ارتباط دارند.

مواد غذایی محرک سرطان مانند چربی های اکسید شده روغن که به دفعات برای سرخ کردن استفاده شده، مواد غذایی کهنه ، نوشیدنی ها و غذاهای خیلی داغ ، چاقی و اضافه وزن از عوامل بسیار مهم در بروز سرطان هستند.

از مواد غذایی مهارکننده سرطان می توان مواد غذایی غنی از فیبر ، کلسیم، ویتامین دی و ای و سی و آ و ب ۱۲، سبزی و میوه های تازه، ماهی و اسید چرب امگا ۳ و مقادیر کافی آب در روز را نام برد.

از مواد غذایی غنی از فیبر می توان گندم کامل (سبوس دار)، حبوبات و آجیل را عنوان کرد.

سبزی و میوه ها بویژه سبزی های سبز تیره، نارنجی یا متمایل به زرد، چغندر، هویج، مارچوبه، پیاز، سیر و زردچوبه غنی از فیبر و انواع ویتامین ها هستند.

بعلاوه استفاده بیشتر از میوه و سبزی های تازه حداقل ۵ وعده در روز به طوری که شما سیر شوید در عدم مصرف غذای ناسالم کمک می کند.

برای تامین نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D از شیر و فرآورده های لبنی کم چرب استفاده کنید.

برای استفاده از فواید غلات به جای نان سفید ، تافتون و لواش از نان هایی مانند سنگک و نان سبوس دار استفاده کنید.

نوشیدن روزانه حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب به جای نوشابه های گازدار و آبمیوه های شیرین توصیه می شود. برای استفاده از کپسول های حاوی روغن ماهی و ویتامین E با پزشک خود مشورت کنید.

سعی کنید از غذاهای آماده مثل ساندویچ ، پیتزا ، کنسرو آماده و غذاهای سرح شده بیش از یک بار در هفته استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید مصرف مواد غذایی تحریک کننده سرطان اگر با مصرف سیگار، چاقی و اضافه وزن همراه باشد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.