خوشبختی به همین راحتی …

نسیم آرامش: این چند روش رو چندین بار انجام بدین بعد از مدت کوتاهی به شکل عادت در میان و خود به خود جزو برنامه روزانه شما می شن . پس بخونین و عمل کنین :
۱. سعی کنین همیشه صبح زود از خواب بلند بشین تا بتونین طلوع آفتاب رو تماشا کنین . لحظه ای که نور خورشید ، جایگزین تاریکی در زمین می شه ، یکی از زیباترین لحظه های زندگی شماست . تماشای این لحظه رو از دست ندین .

۲. چند حرکت ساده ورزشی رو یاد بگیرین و در طول شبانه روز ، چند نوبت به انجام اون ها بپردازین . با انجام نرمش روزانه، از خشک شدن عضلات و مفاصل و بروز بیماری های گوناگون جلوگیری کنین . وقتی یه بار امتحان کنین متوجه می شین که انجام این حرکات چقدر روحیه  شما رو تقویت می کنه .
۳. نوشیدن چند لیوان آب در طول شبانه روز ، هم به سیستم گوارشی ما کمک می کنه و هم انرژی تازه ای رو در ما به وجود میاره تا شادابی بیشتری داشته باشیم . بر اساس تحقیقات علمی، کم آبی بدن بر سوخت و ساز اون تاثیر منفی می گذاره . آب در تصفیه سموم بدن نیز تاثیر بسزایی داره . وقتی آب می نوشین به این فکر کنین که این آب از آسمون های بیکران اومده و زیباترین نعمت خداوند همین آبیه که دارین نوش جان می کنین .
سعی کنین همیشه مقداری آب در دسترستون باشه تا خودتون رو به نوشیدن آب در طول شبانه روز عادت بدین .
۴. وقتی مدتی زیادی رو تو اتاق می گذرونین ، بعد از مدتی خستگی به سراغ تون میاد و شما رو کلافه می کنه . در اینجور مواقع از اتاق بیرون بیاین و به یه محیط سرباز برین و همینطور که به آسمون نگاه می کنین ، از تنفس هوای آزاد لذت ببرین .
۵. شنیدین می گن با طبیعت آشتی کنین . بعضی از ماها واقعا با طبیعت قهریم . صبح تا شب توی آپارتمان ، محل کار ، خیابون و ترافیک ، زندگی مون رو با خصوصیات جوامع صنعتی می گذرونیم و یه سر به طبیعت نمی زنیم . لذت بردن از درخت ها ، از سبزه ها ، دریا و رودخونه و آسمون پاک؛ همه اینها برای سالم زندگی کردن لازمه . یه جمله می گم و بس : طبیعت رسانه ارتباط جمعی خداونده که خداوند از طریق اون با ما صحبت می کنه . پس به طبیعت برین و در سکوت به صدای خداوند گوش کنین تا لذت ببرین .
۶. یاد روزای کودکی بخیر . چقدر خوش می گذشت . چقدر فکرمون راحت بود . چقدر می خندیدیم . اما هنوز دیر نشده . هنوزم می شه لحظه های کودکی رو درک کرد . کافیه تمام ژست هاتون رو کنار بگذارین و مثل دوران کودکی شروع کنین به بازی کردن . اگه طرف مقابل تون یه بچه باشه که خیلی بهتره . هم اونو خوشحال کردین و هم خودتون رو به سادگی و راحتی نزدیک کردین . مثل کودکی بخندین و فکرتون رو از همه چیز دور کنین . اینم یه راه حله . امتحانش ضرر نداره .
۷. توی زندگی تون از همه چیز لذت ببرین . حتی از ساده ترین و روزمره ترین مسائل . به جنبه های زیبای کار توجه کنین . حتی وقتی که در سخت ترین لحظات به سر می برین به خدا فکر کنین که منتظر طرز انتخاب و نوع عمل کرد ماست . پس تو سختی ها هم لذت وجود داره . همیشه به این فکر کنین که گذشته ها گذشته و آینده هم بالاخره میاد . پس باید به الان فکر کنم و از کارهام لذت ببرم .
۸. تاحالا به بچه ها محبت کردین؟ اینقدر خوشحال می شن که از خوشحالی شون دل شما هم شاد می شه . هرجا یه بچه کوچولو دیدین با دست کشیدن به سرش یا دادن یه دونه شکلات خوشحالش کنین تا لذت محبت کردن رو درک کنین .
۹. ابراز احساست رو برای خودتون تمرین کنین . وقتی به دوستا و نزدیکان تون می رسین محکم دست اون ها رو فشار بدین تا احساس صمیمیت و نزدیکی بین شما رد و بدل بشه . اگه خیلی وقته اون ها رو ندیدین ، به راحتی اون ها رو بغل کنین تا آرامش و مهربونی بین شما حاکم بشه . در ضمن یادتون باشه درصورت وجود اینگونه رفتارها ،  همیشه محبت و دوستی بین شما باقی می مونه . زیباترین لحظه ها وقتیه که انسان احساسات خودش رو بدون قید و شرط ابراز می کنه .

سید علی لوح موسوی


کارشناس روانشناسی بالینی