خوشه‌ سومی‌ها هم یارانه می‌گیرند

از اوایل هفته جاری که بحث خوشه‌بندی خانوارها برای پرداخت یارانه مطرح شد، مردم بیشتر پیگیر این مساله بودند که در کدام یک از خوشه‌ها قرار دارند اما ازروز گذشته از طریق پیامک ۳۰۰۰۰۰، برخی مطلع شده و گلایه کردند که چرا در خوشه سوم قرار دارند.
با توجه به این گلایه‌ها، رئیس مرکز آمار ایران به عنوان مسئول خوشه‌بندی و کسی که از نزدیک در جریان این امر مهم قرار گرفته از نحوه تقسیم‌بندی خانوارها در خوشه‌های سه‌گانه، خوشه‌هایی که به آنها یارانه تعلق می‌گیرد و احتمال تغییر مبنای خوشه‌بندی به فارس گفت.
یکی از مواردی که گلایه برخی از شهروندان درباره خوشه‌بندی‌ها عنوان شده، قرار گرفتن سطح درآمدهای مختلف در خوشه سوم است.

بعد از اعلام خوشه‌بندی و اینکه افراد خانوارها در چه خوشه‌ای قرار گرفتند ابهامات زیادی پیش آمده است. بسیاری از مردم با درآمد و دارایی کاملا متفاوت به طور مشترک در خوشه سوم قرار گرفتند. کسانی که ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند و ماشین و واحد مسکونی ندارد با کسی که ۷۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد و ماشین و منزل شخصی دارد در یک خوشه‌اند.
مدد، رئیس مرکز آمار ضمن رد این موارد، گفت: قرار گرفتن این سطح درآمد در یک خوشه امکان ندارد زیرا خانواده‌ای که دو نفر است با این مشخصات حقوق ۲۵۰ هزار تومانی، بدون منزل مسکونی و خودروی شخصی، حتما در خوشه دوم قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد که در غیر این صورت به طور حتم اشتباهی شده که فرد یاد شده باید برای اصلاح اطلاعات اقدام کند تا رسیدگی کنیم.
اما به گفته وی ممکن است این فرد دارایی‌هایی داشته که یا اعلام نکرده یا هنوز در اسناد رسمی به نام اوست؛ ولی در حال حاضر در تملک او نیست.

مدد، تعداد افرادی که درخوشه سوم قرار دارند را ۳۰ درصد جامعه بیان کرد و افزود: این ۳۰ درصد شامل ۵ میلیون خانوار می‌شود. ضمن آنکه ۵ میلیون خانوار هم شامل در خوشه دوم و ۶ میلیون ۸۰۰ هزار خانوار هم در خوشه نخست قرار گرفته‌اند. اما چون خوشه سومی‌ها زودتر به اینترنت و پیامک دسترسی پیدا کرده‌اند اعتراض می‌کنند ،این هم حق آنها است.
این مقام مسئول درباره تفاوت درآمدی افرادی که در خوشه سوم قرار گرفته‌اند نیز گفت: کسانی که از یک مقطع به بالا قرار می‌گیرند جزو خوشه سوم هستند. در خوشه اول و دوم تفاوت خانوارها محدود است اما در خوشه سوم این تفاوت بسیار زیاد است به طوری که هر کسی از سقف خوشه دوم بالاتر قرار گرفته جزو خوشه سوم است.

رئیس مرکز آمار خاطرنشان کرد: به همین دلیل در خوشه سوم تفاوت‌ها زیاد است.
وی تعداد افرادی که در خوشه سوم قرار گرفته‌اند را ۱۴ میلیون نفر بیان کرد و گفت: ۳۰ میلیون نفر در خوشه اول و ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر هم در خوشه ۲دوم قرار گرفته‌اند.
مدد به ملاک و معیار قرار گرفتن در این خوشه‌ها نیز اشاره و تصریح کرد:‌قرار گرفتن افراد و خانوارها در خوشه‌ها براساس مدل خاصی تعیین شد که سالها است این مدل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در عین حال این ملاک‌ها و مدل در کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجدد مطرح خواهد شد و تمام ابعاد آن مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

وی از احتمال اینکه این ملاک و معیار تقسیم‌بندی خانوارها در خوشه‌های تعریف شده در کمیسیون طرح تحول تغییر کند، خبر داد که در این صورت افراد از یک خوشه به خوشه دیگر منتقل خواهند شد.
به گفته وی، تقسیم‌بندی خانوارها و قرار گرفتن آنها در سه خوشه، تاکنون براساس مدلی که مبنای آن طرح هزینه درآمد خانوار است صورت گرفته است.
وی افزود: این طرح ۴۰ سال است که برای طبقه‌بندی جامعه در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول درباره افرادی که بعد از پر کردن فرم اطلاعات اقتصادی خانوار به تعداد خانواده آنها اضافه شده‌اند نیز گفت: این افراد از اردیبهشت‌ماه با مراجعه به پایگاه‌های مرکز آمار می‌توانند اطلاعات خود را اصلاح کنند.
وی خاطرنشان کرد که این پایگاه‌ها از تاریخ یاد شده، دائمی بوده و مردم نگرانی در این رابطه نداشته باشند.
مدد در عین حال با تاکید بر اینکه به تمام خوشه‌ها یارانه تعلق می‌گیرد، تاکید کرد به خانوارهایی که در خوشه سوم هم قرار دارند، یارانه پرداخت می‌شود، مگر آنکه خود از گرفتن یارانه منصرف شود و اعلام کند.

طی دو روز اخیر مردم پرسش‌های مختلفی درباره خوشه‌بندی و توزیع یارانه‌ها مطرح کرده‌اند که اطلاع‌رسانی گسترده، راهکار بسیار خوبی است تا ضمن رفع گلایه‌ها، اقدامات لازم برای اصلاح اطلاعات خانوارها به راحتی و بدون نگرانی آنها انجام شود.