محصولات دانلودی

دادکان: دعوای من و علی‌آبادی سر ریاست بود


به گزارش فارس ، محمد دادکان رئیس سابق فدراسیون فوتبال کشورمان شب گذشته در برنامه ۹۰ حضور یافت. گزیده‌ای از صحبت‌های وی در زیر آمده است.


من از همه بیشتر مملکتم و نظامم را دوست دارم. چهره‌ام امروز این گونه نبوده و آنهایی که من را می‌شناسند می‌دانند از قبل از انقلاب موهایم و محاسنم این گونه بوده است.


اتفاقاتی افتاد که باعث شد فوتبال ایران به این حال و روز بیفتد. صحبت برکناری من قبل از بازی‌‌های جام جهانی مطرح شد. ما در جام جهانی ۲۰۰۶ بازی‌های خوبی انجام دادیم و تا دقیقه ۶۷ سه مسابقه‌ای که برگزار کردیم با حریفان مساوی بودیم اما آن زمان ناکارشناسانی آمدند و این موضوع را بررسی کردند.


در بین دو دیدار ایران و پرتغال با کارتی که داشتم می‌توانستم به رختکن بروم. همان زمان دیدم که بازیکنان پرتغال ایستاده بودند و اسکولاری برای آنها صحبت می‌کرد اما وقتی وارد رختکن تیم ملی شدم دیدم پای بازیکنان روی صندلی است. پرتغال توپ را دواند اما بازیکنان تیم ملی خودشان دویدند. آقای کارشناسی که می‌آیی و می‌نشینی و می‌گویی ایران باید پرتغال را ببرد مگر ایران می‌تواند این تیم را شکست دهد؟ آنهایی که آن موقع این حرف را می‌زدند و به خاطر نتایج تیم ملی در جام‌جهانی از مردم عذرخواهی کردند چرا پس از شکست برابر بحرین، کویت، عربستان و قطر از مردم عذرخواهی نمی‌کنند؟ چرا حالا نمی‌گویند شرافت ملی زیر سئوال رفته است. من اخراج نشدم بلکه با این کار آقایان ایران اخراج شد.


این نامه را نشان دهید تا همه چیز مشخص شود


دادکان به نامه خود به سازمان تربیت بدنی با موضوعیت لزوم تغییر اساسنامه فدراسیون برای جلوگیری از تعلیق فوتبال ایران اشاره کرد و با نشان دادن آن به مجری برنامه گفت: متن این نامه نشان می‌دهد که چه اتفاقاتی رخ داده است. این نامه به امضای قدمی معاون اسبق ورزش قهرمانی حرفه‌ای سازمان تربیت بدنی رسیده بود.


متن دستور پاراف شده قدمی در نامه به این شرح بود:«رئیس وقت سازمان ورزش نظر مساعدی در خصوص انتخاب رئیس و اعضای مجمع عمومی (تغییر اساسنامه) ندارد. فدراسیون‌های خارجی نباید سفارتخانه‌های خارجی باشد. آقای دادکان همکاران جنابعالی کلا عقل و تدبیر را تعطیل کرده‌اند. پرداختن به مسائل پرتنش در این مقطع چه معنایی دارد نیاز نیست اساسنامه تغییر کند».


دادکان گفت: وقتی من این را نوشتم حالا شما می‌گویید بیایند پاسخگو باشند؟


رئیس سازمان نباید در مسائل جزئی وارد شود


رئیس سازمان تربیت‌بدنی در آن زمان اعلام کرد تیم ملی می‌تواند پرتغال را شکست دهد. او این حرف را در یک برنامه زنده تلویزیونی به زبان آورد در حالی که وظیفه رئیس سازمان این نیست که این گونه حرف‌ها را بر زبان بیاورد و در مسائلی جزئی وارد شود. او باید به مسائل کلان ورزش بپردازد. رئیس سازمان می‌تواند این حرف‌ها را بزند اما پشت درهای بسته نه در جلوی دوربین.


من خودم گفتم شگفتی‏ساز می‌شویم و شرایط مساوی برای صعود داریم اما این یعنی به مرحله بعد رفتن؟ البته بنده رئیس فدراسیون فوتبال هستم و می‌توانم این حرف را بزنم.


مسئولان وقت سازمان تربیت‌بدنی برای من همکارانم مشکلات زیادی ایجاد کردند. به عنوان مثال ما یک داور را محروم کرده بودیم اما اینها می‌گفتند ببخش و ما نمی‌بخشیدیم. نمونه دیگر قابی بود که از قبل به فیفا داده بود که بر روی هتل و اتوبوس‌های ما در جام جهانی نصب شود اما در فاصله ۱۰ روز مانده به مسابقات و در حالی که وزارت ارشاد این موضوع را تایید کرده بود نامه‌ای از سازمان به ما ارسال شد که این تابلو را تغییر دهید. همه این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که ژاپن و کره قبل از جام‌جهانی جشن صعود می‌گرفتند اما باید در کشورمان حاشیه‌های سازمان نسبت به فوتبال را درک می‌کردیم.


این مشکلات در جشن پرواز تیم ملی شدت گرفت تا جایی که جایگاه را گرفتند و همکاران من در فدراسیون فوتبال را به جایگاه راه ندادند. اختلافات از اینجا شدت گرفت.


من هیچ گاه شروع‌کننده دعوا نبودم همواره در کارم استقلال داشتم و تحت تاثیر قرار نمی‌گرفتم کسی نمی‌تواند بگوید به محمد دادکان حرفی زده و او زیر بار رفته است.ما دعوا بر سر ریاست داشتیم. من که گفته بودم می‏روم و ایشان هم می‏خواست رئیس شود. بعد هم دیدید کاندیدا شد که رئیس شود. اگر ایشان طمعی به ریاست فدراسیون فوتبال نداشت ثبت نام نمی‏کرد. آقای فردوسی پور، شما که ۹۰ هستی، سراغ ۸۹ می‏روی؟ وقتی شما که رئیس سازمان هستی و مثلا ۱۰۰ هستی دنبال ۵۰ که فدراسیون فوتبال باشد هم می‌روی؟ دنبال این می‌روی که رئیس فدراسیون هم شوی؟ دنبال دبیرکلی کمیته ملی المپیک هم می‏روی؟ دنبال ورزش باستانی می‏روی؟


با این حال شخصی که نمی‌خواهم اسمی بیاورم اعلام کرد دادکان می‌رود و یک نیروی جوان می‌آید و کار را می‌چرخاند بعدها متوجه شدیم نیروی جوان‌تر خودش و آقای کفاشیان بوده است. او خودش می‌خواست رئیس فدراسیون شود که فیفا اجازه نداد و سرانجام کفاشیان شد با این تفاوت که فامیلی این دو فرق می‌کرد.
آنها می‌خواستند این جایگاه را بگیرند و هدفشان تخریب بود. من باید بگویم دعوای من و علی‌آبادی سر ریاست بود.


کنار قبرم بنویسید صعود به جام‌جهانی


در زندگی‌ام سه افتخار دارم که همواره از آن یاد می‌کنم. دریافت نشان افتخار در زمان خاتمی، صعود به جام‌جهانی و برکنار شدن در زمان علی‌آبادی. فرزندانم اکنون بیننده برنامه هستند و نمی‌خواهم حرفی بزنم که آنها ناراحت شوند اما می‌گویم بعد از ۱۲۰ سال اگر مردم کنار قبرم بنویسند صعود به جام جهانی. من به این موضوع افتخار می‌کنم.


پشت دایی قایم شدند


زمانی که علی ‌دایی پیشنهاد مربیگری تیم‌ملی را دریافت کرد با من تماس گرفت. می‌توانید از خودش بپرسید ؛ به او گفتم این پست را قبول نکن چرا که می‌خواهند پشت تو قایم شوند. بعد از مدتی این اتفاق افتاد و علی‌ دایی را برکنار کردند ؛ مشابه‌ همان قضیه‌ای که برای قلعه‌نویی رخ داده بود.


مطمئن باشید اینها دنبال این هستند که با قطبی نیز این کار را انجام دهند. شما فکر می‌کنید قطبی را به خاطر دانشش آوردند؟ آنها قطبی را به دلیل محبوبیتی که داشت سرمربی تیم ملی کردند تا این محبوبیت را از او بگیرند. فکر می‌کنید قطبی الان محبوب است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این گونه نیست.


فدراسیون را با ۶ میلیارد تومان تحویل دادم


من فدراسیون را با ۶ میلیارد تومان تحویل دادم. چرا نمی‏گویید وقتی ما رفتیم در حساب فدراسیون یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان پول به انضمام ۴ میلیارد و دویست میلیون تومان جایزه فیفا برای صعود به جام جهانی بود و در واقع فدراسیون را با ۶ میلیارد تومان بودجه تحویل دادیم. ما از جوراب تیم ملی تا روی کلاه پول درآوردیم و اگر می‏گویید چون به جام جهانی صعود کردیم، اسپانسر شده‏اند، باید متذکر شوم که ایرانول اسپانسر تیم‏های ملی بود. پس برای بخش اقتصادی برنامه داشتیم. این سیستمی که الان هست خوب است که ۱۰ میلیارد بدهکاریم.


تا به حال فکر کرده‌اید که چرا به مربیان تیم ملی که زمان من فعالیت می‌کردند ، تیم نمی‌دهند؟ حسین فرکی ، احمد سجادی و همایون شاهرخی الان کجا هستند. به آنها چون با من بوده‌اند و دادکانیسم هستند ، تیم نمی‌دهند. یکی از این افراد قبل از عاشورا قرار بود سرمربی شود به او گفتند پس از عاشورا این اتفاق می‌افتد اما بعد از آن این قضیه به طور کامل منتفی شد.


من به برانکو پیشنهاد دادم خداداد را بیاورد


اینکه می‌گویید تحت ‌تأثیر دیگران خداداد عزیزی به تیم ملی دعوت شد درست نیست. رسانه‌ها فشار می‌آوردند اما من به برانکو گفتم عزیزی را به تیم ملی دعوت کند. در مورد وحید هاشمیان هم یکی از کارشناسان اعلام کرد که دادکان با رفتن به آلمان شأن خودش را زیر سئوال برده و خودش را کوچک کرده است. من حاضرم برای کشورم ، خودم را کوچک کنم.


در مورد بازی راه‌آهن و شهید قندی و عدم صعود صنعت نفت به لیگ برتر باید بگویم آن زمان می‌خواستند صنعت نفت را که نتوانسته بود به لیگ برتر صعود کند ، لیگ برتری کنند اما من زیر بار نرفتم. پس از رفتن من این اتفاق رخ داد اما صنعت نفت که به لیگ برتر آمده بود با ۱۰ میلیارد تومان هزینه بار دیگر به دسته اول سقوط کرد.


خودت مگر کارشناس ورزش هستی؟


آن آقایی که می‌گوید پایه‌های کارشناسی در سازمان تربیت بدنی ضعیف است خودش مگر کارشناس ورزش است؟ چگونه است که در ورزش ما پیشکسوتان خانه‌نشین شده‌اند و صنعتی‌ها و سپاهی‌ها و ارتشی‌ها به عنوان مدیر در باشگاه‌های ما فعالیت می‌کنند.


این گونه نبود که فقط تیم ملی برای من اهمیت داشته باشد. شما می‌گویید تیم فوتسال در زمان من یک دوره قهرمان نشد اما ما به تمام رده‌ها توجه داشتیم در مورد تیم‌های پایه هم باید بگویم در زمان تیم من نوجوانان محروم بود و ما نمی‌توانستیم برنامه‌ریزی خاصی انجام دهیم. با این حال دوست دارم از آقای دوستی بپرسید این تیمی که قهرمان آسیا شد آیا به یکباره به این افتخار دست یافت؟


کیومرث هاشمی که سرپرست فدراسیون فوتبال شد، نامه تبریکی برایش نوشتم که در آن قید کردم اول استقلال فدراسیون فوتبال از بین نرود و دوم تیم‏های پایه که برایش زحمت کشیده شده است، حفظ شود. ما برای تیم‏های پایه‏ای نزدیک به سه سال زحمت شبانه‏روزی کشیدم ولی می‏خواهیم این سئوال را بپرسم که مگر تیم پایه ایران که در آسای اول شد، در این یک سالی که آقای کفاشیان و همکارانشان آمدند، درست شد؟


زمانی که بحث بازگشتم مطرح شد اعلام کردم مسئولیت اجرایی نمی‌پذیرم. اگر یک روز قبول کنم که مسئولیتی داشته باشم در کمیته پیشکسوتان مشغول به کار خواهم شد تا به این افراد خدمت کنم. درست است که هیچ کس از من تشکر نکرد اما برای من مهم این است که خدمت کنم.


چندی پیش در تیتر یک یکی از نشریات نقل قولی از یک جوان که آن موقع در سازمان تربیت‌بدنی دیدم که گفته بود دستور گرفته مرا تخریب کند و از من انتقاد کند. وقتی این تیتر را دیدم او را بخشیدم. این نشان می‌دهد که دستور گرفته بودند دادکان را تخریب کنند.


گفتند در بازی‌های آسیایی سوم می‏شویم و بعد گفتند چهارم می‏شویم. می‏ترسم تا زمان این بازی‌ها به دهم و یازدهم برسند. گفتند باید چهارم جام جهانی شویم. اگر شدند بیایند بگویند چگونه شدند و اگر هم چنین نشد، بیایند برای مردم شفاف سازی کنند و بگویند چرا این وعده‏شان محقق نشد و شفاف سازی کنند که چه اتفاقی در این مدت افتاده است؟

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 676
  • ۱۵ دی ۸۸
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما