دادکان: دوره من در فوتبال ایران تمام شده است
اظهارات رئیس فدراسیون درباره آرایش بازیکنان و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها


دادکان: دوره من در فوتبال ایران تمام شده است


خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: برای هر کس دوره‌اى هست و من هم فکر مى‌‌کنم، ۴ سال در فدراسیون بودن براى من دوره‌ى خوبى بوده و احساسم بر این است که بعد از جام جهانى جاى خودم را به فرد دیگرى خواهم داد.


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از صدای آلمان، تیم ملى فوتبال ایران در آستانه برگزارى جام جهانى با توجه با تساوى ۲ بر ۲ در دیدارى تدارکاتى برابر کرواسى نشان داد که گامى دیگر به فرم آمادگى کامل براى حضور در آلمان نزدیک شده است. محمد دادکان، رئیس فدراسیون فوتبال گفت و گویی انجام داده که در زیر می خوانید:
* چندى پیش در آلمان بودید و ورزشگاه‌های فوتبال در آلمان را هم زیر نظر گرفتید. چه انتظارى از آلمان به عنوان میزبان دارید؟
آلمان البته مى‌‌تواند میزبان خوبى باشد و بوده است. در گذشته هم در جام جهانى به عنوان میزبان شرکت داشته و فکر مى‌‌کنم تسهیلاتى که آلمان فراهم کرده براى میزبانى این دوره، به نحو احسن تدارک دیده و تجهیزات خوبى را فراهم کرده است.
* جامعه ایرانى در آلمان بسیار گسترده است. بیش از ۱۲۰ هزار ایرانى در آلمان زندگى مى‌‌کنند. چه انتظارى از آنها در جام جهانى دارید؟
توقع من از همه‌ى ایرانی‌ها این است که براى تشویق تیم کشورشان بیایند. مى‌‌دانم پرتغالی‌ها، آنگولایی‌ها و مکزیکی‌ها براى تشویق تیم کشورشان مى‌‌آیند. تعداد مهم نیست؛ همین‌ که براى تشویق تیم ملى بیایند، مى‌‌تواند روحیه مضاعفى براى بازیکنان باشد و از همین جا از همه‌ى ایرانی‌هایى که صداى مرا مى‌‌شنوند درخواستم این است که براى تشویق تیم ملى کشورشان بیایند.
* چه انتظارى از تیم ایران دارید؟ خودتان فوتبالیست بودید. بخت تیم ایران را در این گروه تا چه حد مى‌‌بینید؟
به همان اندازه که تیم آنگولا، پرتقال و مکزیک براى خودشان بخت صعود دارند، تیم ایران را هم به همین صورت مى‌‌بینم که شانس این را دارد که صعود کند؛ اما فوتبال قابل پیش‌بینى نیست و همه‌ى تلاش کادر فنى و بازیکنان این است که بتوانند بازى قابل قبول و پسندیده‌اى را در جام جهانى از خودشان بروز بدهند و من هم امیدوارم که همین اتفاق بیفتد.
* بیش از ۴ سال است که شما ریاست فدراسیون فوتبال ایران را برعهده دارید. این ۴ سال را روی‌هم رفته زمان موفقى بود و تیم ملى به نتایج موفقیت‌آمیزى دست یافت؛ در جام ملت‌هاى آسیا و صعود به جام جهانى فوتبال. بعد از جام جهانى احتمالاً رییس فدراسیون نخواهید بود، چرا؟
۴ سال پیش، اگر خاطرتان باشد، تیم ملى ما در رنکینگ فیفا رتبه‌ى ۴۴ را داشت. امروز در این رنکینگ تیم ما جزء ۲۰ تیم برتر دنیاست. موفق شدیم در این ۴ سال قهرمان دو قاره آسیا و اقیانوسیه شویم؛ در جام ملت‌ها مقام سوم را به دست بیاوریم و چندین جام بین‌المللى را کسب کنیم و در پایان به جام جهانى صعود کنیم. این از نظر فنی. از نظر عمرانى هم فدراسیون امکانات بسیارى را فراهم کرده است؛ ولى براى هر کسى یک دوره‌اى هست و من هم فکر مى‌‌کنم، ۴ سال در فدراسیون بودن براى من دوره‌ى خوبى بوده و احساسم بر این است که بعد از جام جهانى جاى خودم را به فرد دیگرى بدهم که او هم بتواند استعداد خودش را در زمینه‌ى فوتبال بروز بدهد.
* کار مربى تیم ایران،‌ برانکو ایوانکویچ را تا چه حد مى‌‌بینید؟ مطبوعات خیلى از کار ایشان انتقاد مى‌‌کنند؛‌ ولى کار ایشان موفق بوده است. به هرحال در فوتبال نتیجه است و موفقیت که او هم به این نتایج دست یافته و شما هم در این چندین سال خیلى محکم و با این برنامه‌ى مشخصى که ریخته بودید، این مسئله را طى کردید. نظرتان در این رابطه چه هست و چرا اینقدر مزاحمت بوجود مى‌‌آید براى کادر فنى تیم ملى در این چند روز آخر که فوق‌العاده حساس است؟
خوشحالم که شما و خیلى کسان دیگر این مسئله را مطرح مى‌کنید. در این ۴ سال همیشه از فعالیت‌هاى آقاى برانکو حمایت و دفاع کردم. برانکو مربى و معلم باشخصیتی‌ است و در فوتبال ما خدمت کرده است. اینکه مطبوعات ما چه مى‌‌گویند، براى خودشان قابل احترام است؛ ولى براى من و همکارانم تصمیماتى که خودمان مى‌‌گیریم قابل احترام است و به آنها کارى ندارم، طبعاً آنها هم هرچه دلشان مى‌‌خواهد راجع به برانکو، تیم ملى ایران بگویند، براى من ارزش ندارد. هدف من صعود تیم به جام جهانى بود، با یک هدف مشخص اعتلاى فوتبال کشورم و بدست آوردن رتبه‌هاى خوب جهانى در فوتبال بود که بوسیله‌ى همین آقاى برانکو ما موفق شدیم اینکار را انجام بدهیم.
* و مى‌‌توانید بگویید، به احتمال صددرصد آقاى برانکو در جام جهانى سرمربى تیم ملى خواهد ماند.
قطعاً همینطور است. آقاى برانکو سرمربى تیم ملى در جام جهانی ا‌ست.
* چندى پیش ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها آزاد شده بود و دوباره ممنوع شد. نظر شما به عنوان ریاست فدراسیون در رابطه با این نکته حساس چیست؟
من هم خوشحال مى‌‌شوم که خانم‌ها بتوانند به ورزشگاه بیایند؛ اما بپذیرید که شرایط در حال حاضر در ورزشگاه‌های ما شرایط مناسبى براى حضور خانم‌ها نیست. فکر مى‌‌کنم باید اول شرایط را مهیا کنیم که حتی خود من راغب بشوم به دختر یا خانمم بگویم برویم ورزشگاه. اگر امروز بگویم که شرایط براى حضور خانم‌ها مساعد است، حرف بیهوده‌اى را زده‌ام چون خودم اصلاً نمی‌توانم این را به خانم و بچه‌هایم بگویم. اول باید فرهنگ ورزشگاه را براى حضور خانم‌ها فراهم کنیم. وقتى این کار انجام شد، خوب چه اشکالى دارد، خانم‌ها هم بخش عظیمى از جامعه هستند و مى‌‌توانند براى دیدن بازیها بیایند.
* بحث دیگرى هم شده بود؛ اینکه بازیکن‌ها تا چه حد حق دارند مویشان را بلند کنند یا اصلاً مویشان باید بلند یا کوتاه باشد. آیا این مسئله نقش مهمى را بازى مى‌‌کند؟
اصلاً این موضوع، بلندى موى بازیکن به کسى ارتباط ندارد. هر کسى شخصیت و شیرازه‌ى خودش را خودش ترسیم مى‌‌کند و منافاتى هم با مسایل اجتماعى ندارد. به نظر من مسایل شخصى افراد ارتباطى به کسى ندارد. بازیکن حق دارد، دلش مى‌‌خواهد موهایش را بلند کند؛ ولى شئون کشورش را هم باید رعایت کند. این بازیکن‌هایى که من در تیم مى‌‌بینم، شاید شما کسان دیگرى را ذکر کنید، ولى بازیکن‌هایى تیم ملى اگر بعضی‌هایشان هم، حالا دو سه نفرشان هم موى بلند داشتند،‌ از نظر من به عنوان رئیس فدراسیون هیچ موقع اشکالى نداشته و همیشه تشویقشان کرده‌ام. به آن چیزى که دوستش دارند احترام گذاشته‌ام؛ ولى از آنها همیشه خواسته‌ام که نسبت به فرهنگ و اعتقادتمان هم احترام بگذارند.