محصولات دانلودی

داروهای قاچاق از داروخانه‌ها به فروشگاه‌ها می‌رسند

دبیر انجمن داروسازان ایران با تاکید بر این که کارت‌های هوشمند از ورود داروهای بیماران خاص به بازار سیاه و هدر رفتن یارانه داروها به دست افراد سودجو پیشگیری می‌کند، ‌اعلام کرد: ‌این کارت‌ها تا پایان سال جاری در دسترس تمام بیماران خاص قرار خواهد گرفت.

دکتر سید جمال سعید واقفی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، به برخی از دلایل عدم صدور مجوز برای سه چهارم داروهای گیاهی در کشور اشاره کرد و گفت: علت اصلی این که برخی از داروهای گیاهی از دریافت مجوز محروم می‌شوند این است که یا در فرمولاسیون آنها اشکالی وجود دارد که فرمول این داروها را غیر قابل اجرا و نیازمند تغییر می‌کند یا این که داروهای گیاهی موردنظر از نظر درمانی اهمیت چندانی ندارد و از آنجا که نسبت به توزیع آن در کشور نیازی احساس نمی‌شود صدور مجوز برای آنها مورد قبول وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد.


وی با تاکید بر این که بسیاری از درخواست‌ها جهت صدور مجوز برای داروهای گیاهی در صورتی که مستند و مورد نیاز کشور باشد، پاسخ مثبت خواهد گرفت، بیان کرد: هر دارویی چه گیاهی و چه شیمیایی اگر با فهرست دارویی کشور تطبیق نداشته باشد صدور مجوز برای آنها مورد قبول قرار نخواهد گرفت که در این میان پذیرش یا رد آنها نیز توسط معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و اداره کل نظارت بر داروها صورت می‌گیرد.داروهای گیاهی نباید بدون دوز مشخص استفاده شوند


دبیر انجمن داروسازان با اشاره به مصرف بیش از حد داروهای گیاهی در کشور تاکید کرد: اگر داروهای گیاهی به طور خود تجویزی و بدون دوز مشخص مصرف شوند عوارض آنها بر فوایدشان پیشی می‌گیرد و از این طریق آسیب جدی به افراد وارد خواهد شد. از این‌رو داروهای گیاهی نیز باید با برنامه مشخص مورد مصرف قرار گیرند.کارت‌های هوشمند، از ورود داروهای بیماران خاص به بازار سیاه و فروش آنها با قیمت‌های گزاف جلوگیری می‌کنداستفاده از این کارت‌ها از هدر رفتن یارانه‌ داروها پیشگیری می‌کندتوزیع کارت‌ هوشمند داروهای بیماران خاص تا پایان امسال تکمیل می‌شود


دکتر واقفی در ادامه به وضعیت داروی بیماران خاص اشاره کرد و به ایسنا گفت: داروهای این بیماران تا کنون در حد نسبتا مطلوبی تامین شده است.


تنها مورد کمبودی که در این حوزه احساس شد کمبود مقطعی داروهای بیماران مبتلا به MS بود که این معضل نیز با ایجاد یک داروخانه مرکزی برای این بیماران و عرضه داروهای آنها به طور مطلوب که معمولا از قیمت گزافی هم برخوردارند به سرعت برطرف شد.


وی تصریح کرد: اگر قرار باشد بر کارت‌های هوشمند دارو دقت کامل اعمال شود، داروخانه‌هایی که قابلیت این کار را دارند باید این داروها را به راحتی بفروشند زیرا با اعمال کنترل الکترونیکی و مکانیزه شدن سیستم ارائه دارو، داروخانه‌ها می‌توانند کمکی برای بیماران باشند تا این بیماران تنها به چند مرکز محدود متوسل نباشند و بتوانند با مراجعه به نزدیک‌ترین داروخانه داروهای خود را دریافت کنند.


دبیر انجمن داروسازان ایران با تاکید بر این که کارت‌های هوشمند مصرف دقیق و صحیح داروها را تعیین می‌کند، بیان کرد: از این طریق بیماران خاص می‌توانند به راحتی در طول ماه داروی خود را به اندازه لازم دریافت کنند. زیرا هنگامی که دارو کمی بیش از حد مورد نیاز دریافت شود به طور طبیعی وارد بازار سیاه شده و توسط دلالان سودجو به فروش می‌رسد .


وی با بیان این که استفاده از کارت هوشمند دارو از هدر رفتن یارانه‌ داروها نیز پیشگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر توزیع داروها به وسیله کارت‌های هوشمند بسیار مورد تاکید و دقت است زیرا از این طریق بیماران به راحتی به داروهای خود دسترسی خواهند داشت و بسیاری از مشکلات در زمینه توزیع و دریافت دارو از بین خواهد رفت.


وی در مجموع به دست آوردن آمار بسیار صحیح و دقیق مصرف داروهای خاص، تنظیم بودجه این داروها، تامین آسایش فکری بیماران در مورد در دسترس بودن داروهای مورد نیاز و وزارت بهداشت در اطمینان از هدر رفتن هزینه داروهای خاص به دست افراد سودجو دانست و گفت: تصور می‌شود تا پایان سال جاری بحث توزیع کارت‌های هوشمند دارویی بیماران خاص به طور کامل اجرا خواهد شد.پیشگیری از قاچاق دارو در شبکه توزیع نیازمند قطع سرچشمه‌ها در مبادی ورود به کشور استداروهای قاچاق از داروخانه‌ها به فروشگاه‌ها می‌رسنداز بین بردن چند گانگی در توزیع دارو نیازمند تعامل وزارتخانه‌های مختلف است


دکتر واقفی با اشاره به این که قاچاق دارو بازار ورود داروهای تقلبی را به کشور گرم می‌کند، ‌افزود: ورود داروهای تقلبی به کشور عوارض بسیاری را برای بیماران به همراه خواهد داشت لذا جلوگیری اصلی از ورود این داروها در مبادی ورودی به کشور و سپس پیگیری کشف این داروها در شبکه توزیع از مهمترین راهکارهای پیشنهادی برای مبارزه با قاچاق داروست.


وی تصریح کرد: اگر سرچشمه‌های اصلی قاچاق کشف و قطع شود به طور طبیعی این مشکل در شبکه توزیع به وجود نخواهد آمد و در نهایت به آخرین مراکز یعنی داروخانه‌ها و سپس به دست بیماران نیز نخواهد رسید.


دبیر انجمن داروسازان ایران نسبت به توزیع داروها در مراکزی غیر از داروخانه‌ها و ایجاد یک بازار سیاه در این میان هشدار داد و بیان کرد: وزارت بهداشت متولی امور دارو و درمان کشور است و تا حد امکان توزیع دارو در مراکز درمانی را تحت کنترل داشته و با داروخانه‌هایی که داروهای خارج از فهرست رسمی دارویی کشور و قاچاق توزیع می‌کند برخورد جدی اعمال می‌کند. اما معمولا در ادامه این برخورد جدی قاچاق دارو تمام نشده و توزیع دارو در مراکز غیر درمانی حتی فروشگاه‌ها به میان می‌آید.


وی این معضل را بسیار جدی خواند و تصریح کرد: در بازار سیاه دارو افرادی که از صلاحیت کافی در توزیع داروها برخوردار نبوده و آشنایی کافی با داروها ندارند جان مردم را به راحتی به بازی می‌گیرند لذا برخورد با این معضل بسیار حائز اهمیت است.


وی با تاکید بر این که این چند گانگی در توزیع دارو بایستی برطرف شود، خاطرنشان کرد: شیوه‌های برخورد با این مراکز باید با تعامل میان وزارتخانه‌های متصدی به طور مشخص تعیین شده و با این افراد برخورد جدی شود.برای ورود داروهای جدید بودجه اختصاص داده شوددر سال ۸۵ با رشد ۲۰ درصدی یارانه‌ داروها مواجه خواهیم بود


دکتر واقفی رشد مصرف دارو در نتیجه رشد جمعیت را از عوامل مهم ایجاد نیاز به افزایش بودجه دارویی کشور دانست و در ادامه به تنوع دارویی و لزوم واردات داروهای جدید به عنوان دیگر نیاز بودجه‌ای در بخش دارویی کشور اشاره کرد و به ایسنا گفت: بخش یارانه‌ای داروها همیشه مورد مشکل وزارت بهداشت بوده است زیرا بودجه این بخش باید سریعتر تامین شود و هر سال نیز این یارانه‌ها باید مطابق با نیاز مردم افزایش پیدا کنند تا داروهای جدید به راحتی در اختیار بیماران قرار بگیرند.


وی تصریح کرد: در مجموع به نظر می‌رسد که در سال ۱۳۸۵ نسبت به سال ۸۴ با یک رشد ۲۰ درصدی مواجه خواهیم شد و در نتیجه برای سال ۸۶ نیز باید از هم اکنون این بودجه‌ها تنظیم شود تا هیچگونه کمبود دارویی وجود نداشته باشد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 22
  • ۱۹ آذر ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما